DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Marksista i teolog wyzwolenia ks. Ernesto Cardenal skończył 95 lat. Sankcje zdjął z niego Franciszek

Marksista i teolog wyzwolenia ks. Ernesto Cardenal skończył 95 lat. Sankcje zdjął z niego Franciszek
Ernesto Cardenal. Rs-foto [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Ks. Ernesto Cardenal, teolog wyzwolenia i rewolucjonista, z którego karę suspensy zdjął papież Franciszek, skończył 95 lat. Duchowny głosi nadejście „stulecia marksistowskiego chrześcijaństwa”, a jego sylwetkę przybliżył czytelnikom nieoficjalny portal Konferencji Episkopatu Niemiec.


Ks. Ernesto Cardenal z Nikaragui to jeden z najbardziej znanych teologów wyzwolenia. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku. Wkrótce zaangażował się w politykę. Przystąpił do marksistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino. W latach 1979-1987 pełnił funkcję ministra kultury w nikaraguańskim rządzie socjalistycznym. W 1984 roku św. Jan Paweł II nałożył na niego suspensę, domagając się zaprzestania marksistowskiej działalności politycznej. Sankcje w lutym 2019 roku zniósł papież Franciszek.


Z okazji 95. urodzin sylwetkę marksisty przybliżył katolickim czytelnikom nieoficjalny portal Konferencji Episkopatu Niemiec – katholisch.de. Serwis napisał, że ks. Cardenal był dla lewicy znakiem rzekomej „niesprzeczności marksizmu i chrześcijaństwa”. Według niemieckiego medium jest „swoistą ironią” rola, jaką w życiu Cardenala odegrali Polacy. To papież z Polski nałożył na niego suspensę, a w roku 2019 to nuncjusz apostolski abp Waldemar Sommertag poinformował go o zniesieniu sankcji. Według katholisch.de rehabilitacja była ideą nikaraguańskiego duchownego i polityka Miguela D’Escoto, którą „natychmiast” podjął papież Franciszek. Sam suspendowany o zniesienie kary nigdy nie prosił.


Portal podkreśla, że Cardenal cieszy się uznaniem także jako literat – ma bardzo wielu wiernych czytelników między innymi w Niemczech.


Cardenal – wskazuje cytowane medium – pozostaje zadeklarowanym marksistą i głosi „nadejście stulecia marksistowskiego chrześcijaństwa”. Sam kapłan mówi o sobie, że najważniejszą decyzją jego życia było oddanie się na służbę „Bogu, ludowi i rewolucji”.

 

 

Źródła: pch24.pl / katholisch.de
Pach

 

 


DATA: 2020-01-22 14:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ksiądz powiadacie? A nie wygląda!
7 miesięcy temu / Karol
 
Franciszek dba, jak widać, o kumpli ... to nic, że wielu katolików jest zdezorientowana a inni przelewają krew za Chrystusa.
7 miesięcy temu / hanuka
 
Wygląd ma diaboliczny.
7 miesięcy temu / kid
 
Obyś był fałszywym prorokiem, ale mała na to nadzieja.
7 miesięcy temu / @Kefas
 
Faszyzm został jednoznacznie potępiony, bo już spełnił swoje zadanie w planach NWO, ale marksizm, komunizm, socjalizm itd mimo wielu ofiar nie został jednoznacznie potępiony dlatego, że zostanie jeszcze użyty...
7 miesięcy temu / Kefas
 
Pamiętam wizytę JPII w Nikaragui, jak mu pogroził palcem! No cóż,Bóg dał mu długie życie,żeby się zdążył nawrócić - ale o zdejmowaniu suspensy przez Franciszka mam swoje zdanie!
7 miesięcy temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.