DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Mariusz Dzierżawski odpowiada
o. Adamowi Szustakowi w sprawie videobloga o aborcji

Mariusz Dzierżawski odpowiada o. Adamowi Szustakowi w sprawie videobloga o aborcji
Mariusz Dzierżawski. FOT.Grazyna Myslinska/FORUM + o. Adam Szustak. FOT. Langusta na palmie/YouTube

Prezentujemy komentarz znanego obrońcy życia Mariusza Dzierżawskiego z fundacji Pro – Prawo do Życia w sprawie filmu blogera ojca Adama Szustaka OP na temat aborcji i przepisów dotyczących mordowania nienarodzonych dzieci:

 


O. Szustak kolejny odcinek swojego vloga poświęcił taktyce walki z aborcją. Znaczna część wypowiedzi składa się ze słusznych stwierdzeń ogólnych. Dominikanin zapewnia, że jest przeciwnikiem aborcji. Przedstawia ustawowe przesłanki aborcyjne i w każdym przypadku wyraża swój sprzeciw, choć szczegółowe wypowiedzi budzą wątpliwości.


Bloger nie wspomina o tym, że czynem zabronionym, upoważniającym do zabicia poczętego dziecka może być współżycie 14-latków, a taka historia w Polsce się wydarzyła. Twierdzi również, że możliwa jest uporczywa terapia dziecka w łonie matki. Nie zdarzyło mi się przez kilkadziesiąt lat usłyszeć o takim przypadku.


Dominikanin słusznie stwierdza, że sposób poczęcia nie może być przesłanką do zabicia człowieka.


Po przedstawieniu swojego negatywnego stanowiska wobec aborcji, bloger przechodzi do kwestii taktycznych. Stwierdza, że prawo nikogo nie zmienia i powołując się na rekolekcjonistę papieskiego decydującą rolę przyznaje zmianie obyczaju. Niestety nie zauważa związku obyczajów z prawem.


W PRL aborcja na życzenie była legalna i mieliśmy kilkaset tysięcy aborcji rocznie. Spróbujmy przeprowadzić eksperyment myślowy – czy gdyby łapownictwo było bezkarne łapówek byłoby mniej, czy więcej? A gdybyśmy zastanowili się co byłoby w przypadku kradzieży samochodów? A gdyby zabójstwa były bezkarne? Taką właśnie sytuację mamy w Polsce, w przypadku, gdy matka zabija samodzielnie dziecko, np. przy pomocy środków poronnych. Szacunki przeprowadzone na podstawie badań CBOS pokazują, że takich aborcji może być w Polsce nawet kilkadziesiąt tysięcy.


Główna teza blogera brzmi: próba wprowadzenia prawa całkowicie zakazującego aborcji doprowadzi do odwetu i wprowadzenia aborcji na życzenie.


Ostatnie kilkadziesiąt lat historii Zachodu przeczy tej tezie. Wprowadzenie aborcji na życzenie w Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii nie spowodowało „efektu wahadła”. Przeciwnie, prawo i praktyka stają się coraz gorsze, a teza, że ludzie z Zespołem Downa mogą być szczęśliwi, we Francji jest podstawą zarzutów kryminalnych.


Dominikanin zastrzega kilka razy, że może się mylić, ale już bez zastrzeżeń formułuje zarzuty wobec ludzi mających inne poglądy o bezmyślność. Myślę, że warto aby o. Szustak dokształcił się przedmiocie, w którym tak zdecydowanie się wypowiada. Warto przeczytać książkę Bernarda Natansona, który opisuje w jaki sposób formował pro-aborcyjne poglądy w Ameryce.


Na zakończenie dominikanin odwołuje się do pierwszych chrześcijan, którzy nie mogąc zmienić prawa zmieniali obyczaje. Owszem, ale za zmianę obyczajów płacili męczeństwem. Współcześni chrześcijanie naśladują zwyczaje pogan, aby męczeństwa uniknąć. Chrześcijaństwo bezobjawowe z pewnością świata nie zmieni.


Kiedy po raz kolejny analizowałem naukę o. Szustaka zwrócił moją uwagę brak wątków eschatologicznych, tak jakby nasz stosunek do aborcji nie miał wpływu na zbawienie. Pierwsi chrześcijanie zmienili świat, ponieważ wierzyli, że ich postępowanie ma wpływ na to, co spotka ich po śmierci. Współcześni chrześcijanie Zachodu stracili tę perspektywę. Kaznodzieje rzadko im o tym przypominają.


Mariusz Dzierżawski

 


Źródło: stronazycia.pl (materiały prasowe)
MWł

 

 


DATA: 2020-02-29 05:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
45
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli nie zmieniajmy nic i zabijajmy tylko trochę, tak? Zgniły kompromis aborcyjny. Rozumiem, dlaczego ten zakonnik poparł Szymona Hołownię... Tamten też nie chce zaostrzać przepisów aborcyjnych. Apel do Frondy: Nie publikujcie tekstów ani nagrań ojca Szustaka.
5 miesięcy temu / Gość
 
Nie nazwe cie ojcem pasterzu dominikanie bo nie zaslugujesz na tylul ojca .Ojcem jest bowiem Jeden ten w NIEBIE.modle sie za pasterza o nawrocenie.po pierwsze Pismo Swiete i nauka Prawa Bozego.po drugie i trzecia Pismo Swiete i Prawo Boze ktore jest niezmienne a mowi NIE ZABIJAJ.czyli aborcja to podszept szatana.nie zgadzamy sie na ABORCJE.i nie ma zgody na kompromisy.z Panem Bogiem.
5 miesięcy temu / Sara
 
@Natalia Z pewnością nie wszyscy walczą w tej samej sprawie. Są tacy prolajfersi, którzy "walczą", owszem, o obfite darowizny, o własną karierę, o fałszywe "prawa człowieka", o kłamstwo "wolności słowa", itd. Czyli są tak waleczni jak żydzi i protestanci, mając na myśli przede wszystkim swoje prywatne cele. Z drugiej strony są tacy "obrońcy życia", którzy walczą całym sercem o pozostawienie prawnego kompromisu i prawne przyzwolenie na mordowanie bezbronnych, a przykazania Boże mają za nic. Nie, nie można powiedzieć, że wszyscy walczą w tej samej sprawie.
5 miesięcy temu / Murem
 
ja to się czasami zastanawiam, czy on kiedyś gdzieś się z jakimiś studiami i teologią w tym wyedukowanym zakonie zetknął...
5 miesięcy temu / ksJ
 
Wysłuchałam ten odcinek o aborcji. Mam wrażenie, że autor tekstu powyżej jednak słuchał czegoś innego/nie słuchał ze zrozumieniem. Hmm...jak to można przeinaczyć czyjeś słowa - i to w jakim celu? Przecież wszyscy walczymy w tej samej sprawie - żeby szanować ludzkie życie
5 miesięcy temu / Natalia
 
Z Szustakiem już od dawna jest problem ilość herezji jakie wygłasza poraża.Sw Piotr w swoim drugim liście mówi o takich Szydercy.
5 miesięcy temu / Zw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.