DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Mario Vadas (Slovakia Christiana): politycy nie bronią życia ponieważ Kościół mówi zbyt cicho

Mario Vadas (Slovakia Christiana): politycy nie bronią życia ponieważ Kościół mówi zbyt cicho
EUTERS/Kevin Lamarque /FORUM

Musimy usłyszeć silniejszy głos ze strony biskupów. Muszą wystąpić z otwartym stanowiskiem, że dalsze przyzwalanie na zabijanie nienarodzonych będzie się równać ekskomuniką. Osobiście znam katolickich polityków przystępujących do Komunii, którzy przez lata nie głosują za zwiększeniem prawnej ochrony życia –  mowi Mário Vadás z Nadácia Slovakia Christiana. We środę słowacki parlament odrzucił cztery projekty ustaw zwiększających prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych. Mimo sprzeciwu społeczeństwa, politycy nadal bronią obecnej sytuacji, gdzie „aborcja na życzenie” dopuszczona jest do 12. tygodnia ciąży, a względy zdrowotne wydłużają ten czas dwukrotnie. 

 

Słowacki parlament odrzucił cztery projekty ustaw mających na celu zwiększenie prawnej ochrony życia na Słowacji. Dlaczego tak się stało?

Bo są liberałami. Oraz dlatego, że słowaccy biskupi nie wywierają presji na politykach. Nie ma jasnego przekazu mówiącego, że jeżeli nie zagłosujesz za ochroną życia, to będziesz ekskomunikowany. Dla mnie jest to główny powód: są katolicy odrzucający postawę pro-life i przechodzą nad tym do porządku dziennego.

 

Wydaje mi się to nieco dziwne, ponieważ w zeszłą sobotę w Bratysławie odbył się wielki Marsz dla Życia, w którym udział wzięło między 80 a 100 tys. osób. Politycy nie dostrzegli postulatów tych ludzi?

Oczywiście niektórzy parlamentarzyści zagłosowali za, jednak to nie wystarczyło. Jedyna partia, która w całości głosowała pro-life to Kotleba, uznana przez liberałów za nacjonalistyczną, skrajną prawicę. Ta formacja opowiedziała się za wszystkimi czterema projektami ustaw. W innych partiach zrzeszających chrześcijan nie było już takiej jednomyślności. To smutne, bo obecnie mamy jeden z najgorszych porządków prawnych w dziedzinie ochrony życia w Europie.

 

Powiedział Pan, że słowackim biskupom zabrakło mocniejszego przekazu. Milczeli w sprawie zabijania nienarodzonych dzieci? W ogóle nie poruszyli tego tematu?

Oczywiście, poruszali ten temat. Problem w tym, że w swoim przekazie powinni być bardziej surowi. Nie usłyszeliśmy choćby, że „jeżeli nie zagłosujesz za ochroną życia, to przyzwolisz na dalsze zabijanie nienarodzonych i zaciągniesz na siebie ekskomunikę”. Tak jak ja to widzę i –  jak przypominał kard. Burke – oni i tak są automatycznie ekskomunikowani. Biskupi powinni to otwarcie powiedzieć. Moim zdaniem jest to jedyna droga, aby na Słowacji coś się w tej materii zmieniło.  

 

Nie wiem, czy o tym słyszeliście, ale w ostatnią niedzielę mieliśmy mecz piłkarski z przesłaniem pro-life, w którym wzięli udział niektórzy parlamentarzyści. Zaskakujące jest to, że niektórzy z tych polityków już klika dni później zagłosowali za odrzuceniem projektów zwiększających prawną ochronę życia nienarodzonego. To jakieś szaleństwo.

 

Co więc należy zrobić aby sytuacja się poprawiła?

Jak już powiedziałem, musimy usłyszeć silniejszy głos ze strony biskupów. Muszą wystąpić z otwartym stanowiskiem, że dalsze przyzwalanie na zabijanie nienarodzonych będzie się równać ekskomuniką. Osobiście znam katolickich polityków przystępujących do Komunii – jeden nawet na Mszy Tradycyjnej, którzy przez lata nie głosują za zwiększeniem prawnej ochrony życia.

 

Są katolikami, chrześcijanami i dalej głosują „przeciw”. Przed wyborami oczywiście wszyscy stroją się w piórka obrońców życia. Ostatnio mieliśmy 5-6 partii otwarcie mówiących o chrześcijańskich korzeniach, ale gdy przychodzi moment próby, żadna z nich nie zachowuje się zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami.

 

Bardzo dziękują za rozmowę.

Piotr Relich     


DATA: 2019-09-26 11:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cyt"słowaccy biskupi nie wywierają presji na politykach" i dobrze bo to nie ich zadanie
ponad 1 rok temu / lil
 
A Kościół Słowacki mówi zbyt cicho, bo politycy zaraz wyciągają księdza Tiso. Co ten człowiek narobił Słowacji to będzie się ciągnąć jeszcze latami.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 
Zwóćcie uwage na fakt że dzieci z łon można wypruwać ale morderców nie skazuje sie na karę śmierci. Moim zdaniem to RÓWNIEŻ dlatego że przykazanie nie zabijaj jest źle przetłumaczone - powinno być nie morduj niewinnych. Mojżesz jak tylko zniósł te tablice z ponoć nie zabijaj to zaraz wyciął z pomocą Lewitów 3000 chłopa. Przecież nie zabił chyba? To na pewno było nie zabijaj? Na pewno?
ponad 1 rok temu / Jot
 
No to całkiem tak jak u nas...
ponad 1 rok temu / IzajaszGB
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.