DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Mariazell: Austria zawierzona opiece Matki Bożej

Mariazell: Austria zawierzona opiece Matki Bożej
źródło: wikimedia.org

Biskup austriackiej diecezji Graz Wilhelm Krautwaschl pielgrzymował w Wielkanocny Poniedziałek do Mariazell - leżącego na terenie jego diecezji największego sanktuarium maryjnego w tym kraju. Z upoważnienia Konferencji Biskupów Austriackich zawierzył kraj i jego mieszkańców opiece Matki Bożej. Modlitwa przed cudownym wizerunkiem „Magna Mater Austriae” była transmitowana na żywo w Internecie oraz rozgłośni „Radio Maria”.

 

W kazaniu bp Krautwaschl nawiązał do doświadczenia idących do Emmaus uczniów z czytanej tego dnia Ewangelii. Dwaj uczniowie, którzy w spotkanym człowieku rozpoznali Jezusa, powrócili do Jerozolimy, by powiedzieć, że On żyje, że zwyciężyło życie. „Podobna też jest i nasza misja: wraz z Nim, który żyje, głosić przesłanie życia w ciemnościach świata”, stwierdził delegat episkopatu Austrii.

 

Uczniowie z Emmaus powrócili do Jerozolimy, do Sali Wieczernika, w której Jedenastu uczniów Jezusa odizolowało się od świata. „Ta izolacja jest nam dziś bardzo dobrze znana”, powiedział bp Krautwaschl. – Wiemy, że także Maria, Matka Jezusa, w modlitwie i cierpliwie oczekiwała tam na dzień Zesłania Ducha – mówił hierarcha i dodał, że „właśnie z tego powodu podczas uroczystości w tym miejscu łaski powierzyliśmy siebie i całą Austrię z prośbą o poprowadzenie nas i całą ludzkość ku dobrej przyszłości”.

 

W ramach uroczystości w pustej bazylice bp Krautwaschl odmówił modlitwę, którą odmówił papież Benedykt XVI (2005-2013) podczas swojej wizyty w sanktuarium Mariazell we wrześniu 2007 r.

 

Do sanktuarium Mariazell, największego w Austrii i jednego z największych w Europie w Mariazell przybywa rocznie ok. 1,5 mln pielgrzymów. Główny okres pielgrzymkowy trwa od początku maja do października. Przyjeżdżają tu pielgrzymi z Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, a także z Niemiec, Włoch i Szwajcarii.

 

Ten ośrodek pielgrzymkowy wiekiem i rangą odpowiada polskiej Jasnej Górze i wraz z nią jest członkiem międzynarodowej sieci największych sanktuariów maryjnych. W przeszłości stanowił narodowe sanktuarium maryjne Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Ze względu na wielonarodowy charakter monarchii habsburskiej, Matkę Boża z Mariazell tytułowano Możną Matką Austrii (Magna Mater Austriae), Możną Panią Węgrów (Magna Domina Hungarorum), Matką Narodów Słowiańskich (Mater Gentium Slavorum). Najliczniejsze grupy pielgrzymów przybywają tu w sierpniu i wrześniu, głównie około 15 sierpnia i 8 września, z okazji przypadającego tego dnia święta patronalnego. Pierwszy odpust pielgrzymkowy odbył się tu w 1330 r.

 

Najważniejszą częścią bazyliki, wzniesionej w XVII w. przez włoskiego budowniczego Domenico Sciassie, jest ołtarz Łaski. Według tradycji, znajduje się on w miejscu, gdzie pierwszy mnich z opactwa św. Lamberta postawił niewielką (ok. 47 cm wysokości) figurkę Matki Bożej zwaną Gnadenbild (Wizerunek Łaski). Rzeźba przedstawia siedzącą Madonnę, która prawym ramieniem podtrzymuje spoczywającego na jej kolanach Chrystusa, lewą wskazując na niego. Dzieciątko w prawej dłoni trzyma jabłko, a w lewej - gruszkę. Rzeźbę, jako wyobrażenie Możnej Matki Austrii, zaczęto pokrywać bogatymi sukienkami i koronami.

 

Z obliczem Madonny z Mariazell spotykali się w modlitewnym skupieniu przedstawiciele wszystkich narodów i stanów. Prywatne, osobiste prośby mieszały się z powszechnymi modlitwami o obronę przed wojną, czy zarazą. Na przykład 24 sierpnia 1599 r. przybyło do Mariazell ok.23 tys. pątników, by wyjednać u Matki Bożej ochronę przed Turkami. W1675 r. zorganizowano w Mariazell 134 uroczyste procesje, a w 1712 r. już 419. W 1689 r. przyjęło tam komunię św. ok. 61 tys. osób, w 1725 r. ok. 188 tys., a w jubileuszowym 1757 r. komunie św. przyjęło aż 373 tys. wiernych.

 

Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, sanktuarium w Mariazell jest symbolem żywej wiary chrześcijańskiej. W latach 1975-1991Mariazell było miejscem spoczynku prymasa Węgier, kard. Józefa Mindszenty’ego, zanim został pochowany w swej wolnej ojczyźnie, w Ostrzyhomiu.

 

W 1983 r., podczas pielgrzymki do Austrii w 300. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, przybył do Mariazell papież Jan Paweł II, o czym przypomina pamiątkowa tablica. We wrześniu 2007 - Benedykt XVI.

 

W 2004 roku do Mariazell, jako tradycyjnego miejsca porozumienia między narodami Europy Środkowej i Wschodniej, w „pielgrzymce narodów” przybyło ponad 10 tys. osób uczestników Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików. Byli wśród nich przedstawiciele ośmiu krajów: Austrii, Bośni Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier.

 

KAI

TK


DATA: 2020-04-14 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie są korzyści takich zawierzeń np.w Polsce?
6 miesięcy temu / racjonalista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.