Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Marek Kornat o Soborze Watykańskim II: rewolucja, która przeorała Kościół


Odtwórz w YouTube
 

Z prof. Markiem Kornatem (UKSW, PAN) rozmawia Tomasz D. Kolanek.

 

Istnieje w przestrzeni publicznej coś takiego, jak poprawność polityczna, której ulega coraz więcej ludzi nazywających samych siebie „prawicowcami”. W pisaniu o polskiej historii – choćby w ocenie narodowych powstań – również po „naszej” stronie istnieje pewna swoista „patriotyczna poprawność”. Podobne zjawisko – choć węższe i zapewne z tego powodu rzadziej dostrzegane – zachodzi również wśród naszych rodzimych publicystów katolickich.

 

To swoista poprawność kościelna. Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

 

A efekty tych zmian są, przynajmniej w tak zwanym świecie Zachodnim, jasne – opustoszałe kościoły, upadek moralności publicznej, radykalna przemiana praktyk religijnych, synkretyzm międzywyznaniowy, auto-degradacja pozycji Stolicy Apostolskiej w świecie (w tym w świecie polityki międzynarodowej), przenikanie ducha świata do Kościoła itp. To oczywiście nie jedyne efekty prac Soboru – ale to jedne z tych efektów, o których niemal nikt nie chce w Polsce mówić.

 

Kościół nad Wisłą o skutkach Soboru, albo raczej „ducha Soboru” czy – jak chcą inni w tym papież Benedykt XVI – „Soboru medialnego” nie dyskutuje.

 

W końcu minęło już tak wiele lat…

 

Tymczasem poza naszymi granicami dyskusja trwa w najlepsze – kilka tygodni temu po raz kolejny ożywili ją biskup Athanasius Schneider oraz, posługując się bardzo mocnymi słowami, arcybiskup Carlo Maria Vigano. Na portalu PCh24.pl opublikowaliśmy oba te teksty, które na Zachodzie wywołały niemały ferment i interesującą debatę.

 

Poprosiliśmy też o zabranie głosu kilku odważnych polskich publicystów zabierających głos na temat życia Kościoła. W najbliższych dniach o wspomnianych tekstach – szczególnie o tezach arcybiskupa Vigano – mówić i pisać będą na naszych łamach Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Paweł Milcarek oraz profesorowie Grzegorz Kucharczyk, Jacek Bartyzel i Marek Kornat.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi niezwykle interesującymi materiałami, jednocześnie podkreślając, że PCh24.pl to jedyne miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można tego typu treści. Nasz portal istnieje wyłącznie dzięki Państwa wsparciu – również finansowemu – i treści tych zwyczajnie nie moglibyśmy publikować, gdyby nie nasi darczyńcy. Jeśli nie należą Państwo do tego grona – gorąco do niego zapraszam.

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.pl

Czytaj także:




DATA: 2020-08-05 11:34:00
AUTOR: DEBATA PCH24.PL
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Sobór legalny zawsze jest dziełem Perakleta, Adwokata który staje przed Bogiem Ojcem, i Jego Synem, a Matka Syna jest obecna na takiej wokandzie, jedyna zawsze obecna, zawsze oredująca za nami. Dlatego jest pewne, iż zapisy Soboru są światłem na drodze pielgrzymstwa każdego z nas do domu OJCA. Wszystkie rozważania o Soborze prowadzane poza tym torem to tylko DIABELSKI PIASEK. Dużo podajecie mądrości, ale często są one poza ramami tego podstawowej myślenia ucznia Chrystusa. Królowo Korony Polskiej, Tobie się powierzamy na niewolę do dnia natalis Christianorum, oręduj za nami. Takie wyzwanie było nam ujawnione życiem dobrej Dobrawy, życiem królewien Kingi i Jolanty, oraz innych swiętych niewiast tej epoki Salomei i towarzyszek, a potem Swiętej Jadwigi córki katolickiej Bawarii, i dalej swiętej Jadwigi ostatniej władczyni króla Polski z Piastów, by stanąć ma początku nowej dynastii. Ten orszak kobiet oddających życie w niewolę Matce Jezusa oby w kolejnych pokoleniach trwał Amen
5 miesięcy temu / Mkj
 
Puste kościoły, infantylni wierni, populistyczni księża. Widzimy skutki, pytanie czego? Czy na pewno SVII? "Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi." Kościół powszechny nie oznacza, że ma pasować wszystkim, ale każdy, jeśli chce, może stać się jego członkiem. Chyba raczej hierarchia się nam zagubiła w doczesności, a wraz z nią wielu księży, a jeśli przypomina się wieczność, to "Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.". Pozostaje rzeczywiście droga Benedykta.
5 miesięcy temu / prosty
 
@ Art - Więc zostaw Sąd, a nie tylko gadasz jak posoborowy ideolog. Wymyśliło ci się jeszcze, że chciałbym dyktować coś ojcom soborowym. Co do reszty to już na konfabulacje ci się zbiera. Sobór Watykański II jest spychany w niebyt, działaniami samych modernistów poprzez różne drogi i bezdroża synodalne, wspomagane przez objawieniach amazońskie i Paciamamy. Więc robisz z siebie tylko pajacyka.
5 miesięcy temu / Linkc
 
@Linkc: lefebrysto, ja pisałem, żeby Sąd zostawić Panu Bogu - ty to powtarzasz. Wspomniałem o inkwizycji w przenośni w nawiązaniu do twojego "wymachiwania szabelką"-a ty piszesz o łopatce i wiaderku. no i kto tu jest dziecinny? No ale czego więcej można się spodziewać po "czcicielu" skompromitowanego pyszałkowatego abpa.Lefebvre'a? Masz jakichś innych takich "ulubionych świętych"? A już najbardziej mnie ubawiło jak chciałbyś dyktować ojcom soborowym co mieli prawo pisać a jak nie mieli prawa. Człowieku, kim ty się kreujesz, żeby wiedzieć lepiej od nich i Ducha św., co powinno się znaleźć w tekstach soborowych? Dokument soborowe są wiążące. Gdybanie an zasadzie, jak u Marka Kornata że są nie dość jurydyczne i dlatego mu się nie podobają ma taki sens, jakby, per analogiam - chcieć odrzucić Kazanie Jezusa na górze jako zbyto poetyckie albo hymn o miłości. Tekst soborowy zawiera w sobie treść i sens. Postaraj się włączyć kilka komórek więcej i przemyśl tekst. proste?
5 miesięcy temu / Art.
 
Wasza mowa niech będzie:tak, tak - nie, nie. CO NADTO JEST, OD ZŁEGO POCHODZI..
5 miesięcy temu / Tradcat
 
A teraz są żniwa SOBORU
5 miesięcy temu / majka
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 129 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.