DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Marek Jan Chodakiewicz: Silne Międzymorze to bezpieczeństwo tej części świata

Marek Jan Chodakiewicz: Silne Międzymorze to bezpieczeństwo tej części świata
Marek Jan Chodakiewicz. Fot. Maciej Biedrzycki/FORUM

Stabilna Polska, silne Intermarium oznaczają bezpieczeństwo tej części świata i oznaczają, że Stany Zjednoczone mogą się zająć czymś innym, na przykład Morzem Południowochińskim – powiedział tuż przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce konsultant treści warszawskiego orędzia Donalda Trumpa.

 

– Udało nam się wylansować Międzymorze – Intermarium. Podrzucamy pomysły prezydentowi oraz członkom jego rządu cały czas. Ale zupełnie nie mamy pojęcia, w jaki sposób dzieje się to, że prezydent wybierze taki pomysł, a nie inny. W Białym Domu, jak zawsze w każdej biurokracji, w każdym środowisku, są współzawodniczące ze sobą grupy, które się zderzają. Akurat tak się udało, że prezydentowi spodobała się nie tylko podróż do Polski, ale również spodobała się idea Międzymorza – powiedział w wieczornym programie „Minęła Dwudziesta” profesor Marek Jan Chodakiewicz z waszyngtońskiego Institute of World Politics.


On oczywiście podchodzi do tego pragmatycznie. Zależy mu przede wszystkim na sprawach gospodarczych, energetycznych. Nie widzi tego w sposób wielki, strategiczny, polityczny, militarny – dodał amerykański naukowiec polskiego pochodzenia. Konsultował on treść przemówienia, które wygłosić ma w Warszawie amerykański prezydent, jednak uchylił się od bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, co będzie treścią orędzia.


 Wszystko, co robi prezydent Trump, ma  być w interesie Stanów Zjednoczonych. W tym momencie jest w kraju, w Stanach sytuacja taka, że lewica okrzykuje prezydenta Trumpa agentem Kremla. Więc, symbolicznie, cóż można zrobić lepszego jak przyjechać do Polski i pokazać, że się wspiera Polaków, którzy tutaj nie chcą dominacji rosyjskiej? – mówił prof. Chodakiewicz w studiu TVP Info.


– Stabilna Polska, silne Intermarium oznaczają bezpieczeństwo tej części świata i oznaczają, że Stany Zjednoczone mogą się zająć czymś innym, na przykład Morzem Południowochińskim – mówił gość audycji Michała Rachonia.  


Jest wielkim zagrożeniem jeśli Niemcy zaczynają prowadzić samodzielną politykę. Różne rzeczy trzeba robić, żeby to się nie stało. Przede wszystkim trzeba zapewnić obecność amerykańską w Niemczech. Żadnych baz z Niemiec nie należy ruszać, niech Niemcy wiedzą, że są na kolanach – podkreślał.


W przekonaniu prof. Chodakiewicza, niemieckie dążenia do utworzenia armii europejskiej, o ile doszłyby do skutku, oznaczałyby „przewrócenie” NATO. – Pakt północnoatlantycki w Europie Zachodniej jest coraz mniej popularny. Jeżeli Stany Zjednoczone izolacjonistycznie wycofają się z Europy, Polskę i Międzymorze czeka klęska – przekonywał.  


Czy to realny scenariusz na najbliższe lata?


Myślę, że jeszcze nie. Merkel może sobie straszyć, ale Niemcy nie mogą sobie poradzić wciąż z przeszłością, są sparaliżowane tym ogromem zbrodni, które popełniły w czasie II wojny światowej, a co najważniejsze, są sparaliżowane tym, że dostały w pysk od Sowietów i od Amerykanów. Trauma niemiecka wciąż trwa. Być może potrwa to jeszcze przez pokolenie. Ale być może Niemcy zaczną się budzić. Już teraz młodzi ludzie w Niemczech nie chcą rozmawiać o Holokauście. „Po co ciągle się o tym mówi?”. A to w Niemczech właśnie trzeba na ten temat mówić, i tu jest wielka rola Polski, że przypomina, że to nie byli „polscy naziści”, tylko właśnie Niemcy – wskazywał historyk.

 


Źródło: TVP Info

RoM 


DATA: 2017-07-05 22:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chodakiewicz jest świetny.Jest dokładnie tak,jak mówi.
11 miesięcy temu / adam
 
Witam Prof. Marka Chodakiwicza. Jak slusznie Pan zauwazyl Prezydent USA jest pragmatyczny i widzi idee miedzymorza jako forme gospodarcza, a o militarnej nawet nie chce wspominac. Po drugie podoba mi sie wyszczegolnienie histerii rosyjskiej w USA, dalekiej od normalnosci!
11 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Ciekawe czy Trump pozwoli zakazać banderyzmu w Polsce. Bo jeśli nie, to znaczyć będzie że stoi po stronie Rosji.
11 miesięcy temu / bt
 
oby tak sie stalo, do roboty
11 miesięcy temu / ja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.