DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Dossier: Ameryka Łacińska w oparach komunizmu

Valdis Grinsteins

Marcowa burza nad Kolumbią


Groźba wojny między Kolumbią i Wenezuelą stała się realna całkiem niespodziewanie, tuż po tym, jak wojska Hugo Cháveza rozpoczęły mobilizację przy granicy z sąsiadem. O dziwo jednak, równie szybko i niespodziewanie jak powstał, kryzys ten został zażegnany. Incydent był tak zaskakujący, że wiele osób zadawało sobie pytanie: co tak naprawdę zdarzyło się w Kolumbii? W rzeczywistości marcowe wydarzenia należy rozumieć jako wielki triumf antykomunizmu, któremu towarzyszyła gniewna reakcja przegranej lewicy.

By lepiej zrozumieć sens tych wydarzeń, warto spojrzeć kilka lat wstecz. Aż do roku 2002 Kolumbia broniła się przed totalnym chaosem w sferze bezpieczeństwa publicznego. Liczba porwań przekroczyła światowy rekord 3 tysięcy w roku, co oznacza średnio 8 takich przypadków dziennie. Każdy, kto opuszczał miejsce zamieszkania, był zagrożony porwaniem przez którąś z wielkich partyzantek komunistycznych: FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) lub ELN (Armia Wyzwolenia Narodowego). Jednak zamiast konsekwentnego zwalczania tych grup terrorystyczno-przestępczych, zamieszanych w handel narkotykami, ówczesny rząd usiłował rozwiązywać problemy na drodze niekończących się negocjacji. Jednym z fatalnych rezultatów wielu lat takiej polityki, opartej na przekonaniu, że nie ma ludzi złych, tylko tacy, którzy nie radzą sobie z problemami społecznymi, było oddanie przez państwo na rzecz partyzantki terenu o wielkości porównywalnej z powierzchnią Szwajcarii – jako warunek dalszych rozmów. Prezent ten terroryści wykorzystali doskonale: umieszczając tam obozy szkoleniowe, przetrzymując porwanych, a także jako ważny element propagandy sukcesu pozwalający na zaciąg coraz większej ilości bo­jówkarzy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.