DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Dossier: Ameryka Łacińska w oparach komunizmu

Valdis Grinsteins

Marcowa burza nad Kolumbią


Groźba wojny między Kolumbią i Wenezuelą stała się realna całkiem niespodziewanie, tuż po tym, jak wojska Hugo Cháveza rozpoczęły mobilizację przy granicy z sąsiadem. O dziwo jednak, równie szybko i niespodziewanie jak powstał, kryzys ten został zażegnany. Incydent był tak zaskakujący, że wiele osób zadawało sobie pytanie: co tak naprawdę zdarzyło się w Kolumbii? W rzeczywistości marcowe wydarzenia należy rozumieć jako wielki triumf antykomunizmu, któremu towarzyszyła gniewna reakcja przegranej lewicy.

By lepiej zrozumieć sens tych wydarzeń, warto spojrzeć kilka lat wstecz. Aż do roku 2002 Kolumbia broniła się przed totalnym chaosem w sferze bezpieczeństwa publicznego. Liczba porwań przekroczyła światowy rekord 3 tysięcy w roku, co oznacza średnio 8 takich przypadków dziennie. Każdy, kto opuszczał miejsce zamieszkania, był zagrożony porwaniem przez którąś z wielkich partyzantek komunistycznych: FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) lub ELN (Armia Wyzwolenia Narodowego). Jednak zamiast konsekwentnego zwalczania tych grup terrorystyczno-przestępczych, zamieszanych w handel narkotykami, ówczesny rząd usiłował rozwiązywać problemy na drodze niekończących się negocjacji. Jednym z fatalnych rezultatów wielu lat takiej polityki, opartej na przekonaniu, że nie ma ludzi złych, tylko tacy, którzy nie radzą sobie z problemami społecznymi, było oddanie przez państwo na rzecz partyzantki terenu o wielkości porównywalnej z powierzchnią Szwajcarii – jako warunek dalszych rozmów. Prezent ten terroryści wykorzystali doskonale: umieszczając tam obozy szkoleniowe, przetrzymując porwanych, a także jako ważny element propagandy sukcesu pozwalający na zaciąg coraz większej ilości bo­jówkarzy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 
 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.

 

O wpływach wielkich korporacji cyfrowych na politykę mówi Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.