DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Marco Tosatti: kogo w Watykanie drażnią Ratzinger i Burke?

Marco Tosatti: kogo w Watykanie drażnią Ratzinger i Burke?
#KOŚCIÓŁ    #POLITYKA    #PAPIEŻ    #WATYKAN    #BURKE    #RATZINGER    #TOSATTI    #MARADIAGA    #GRILLI

Znany watykanista Marco Tosatti opublikował na swojej stronie internetowej artykuł, w którym komentuje ostatnie słowa ważnych postaci z Watykanu, które w nadzwyczaj niewybrednych słowach wypowiedziały się o innych dostojnikach Kościoła. Według publicysty przedstawiciele progresywnego skrzydła w Kościele „tracą nerwy” wobec kontry, na którą natknęli się ze strony konserwatystów.


Tosatti przypomina, że autorzy słynnych „dubiów”, a więc listu z wątpliwościami wynikającymi z różnych interpretacji adhortacji „Amoris laetitia”, wciąż nie doczekali się oficjalnej odpowiedzi ani od papieża, ani z Kongregacji Nauki Wiary. Publicysta podkreśla, że pytania zadano w duchu całkowitego posłuszeństwa, zgodnie z procedurą która miała już miejsce w tradycji Kościoła, tzn. prosząc papieża i odpowiednią dykasterię o wyjaśnienie. Dopiero po kilku miesiącach bezowocnego oczekiwania upublicznili list, w którym pytali, czy nadal można twierdzić, że osoba, która żyje w kolejnym związku cywilnym dopuszczając się cudzołóstwa - a więc sprzeniewierzając się Przykazaniom Bożym - znajduje się w obiektywnej sytuacji permanentnego grzechu ciężkiego i że nie może przystępować do Komunii Świętej?


Watykanista podkreśla, że nie znamy powodu, dla którego papież nie zdecydował się odpowiedzieć na pytania. Najpewniej przekonano go, że pytania „mają charakter ideologiczny”, co Tosatii uważa za „trochę słaby powód”, zaznaczając, że jeśli nie papież, to z pewnością Kongregacja Nauki Wiary powinna odpowiedzieć na te pytania oficjalnie, bo leży to w gestii jej odpowiedzialności.


Publicysta przypomina, że publikacja „dubiów” wywołała ataki na autorów pytań i tych, którzy podzielili ich wątpliwości. Wspomina między innymi, że celem tych ataków stał się przede wszystkim kardynał Raymond Leo Burke z USA. Tosatti ze zdumieniem cytuje słowa kardynała Rodrigueza Maradiagi, który w sposób bezprecedensowy zaatakował amerykańskiego hierarchę. Odnosząc się do słów kardynała Burka, według których „Amoris laetitia” nie ma charakteru nauczycielskiego, kardynał Maradiaga powiedział: „kardynał, który tak uważa, jest człowiekiem niespełnionym, bo życzył sobie wielkiej władzy i ją stracił. Ale to nie on jest Urzędem Nauczycielskim, jest nim Ojciec Święty […]. [Burke] mówi tylko to, co sam myśli, nie jest to warte dalszego komentarza. To słowa biednego człowieka”. Nie była to nieprzemyślana wypowiedź, ale wydrukowana w książkowym wywiadzie wydanym po włosku pod tytułem „Solo il Vangelo  è rivoluzionario” (pol. Tylko Ewangelia jest rewolucyjna). 


Komentując te słowa Tosatti przypomina, że kardynał Mardiaga jest wielkim orędownikiem linii papieża Franciszka, więc musi dziwić, że w jego postawie względem brata w kapłaństwie brakuje postawy „dialogu i miłosierdzia”, a są za to bardzo mocne słowa.


Inne słowa, które wstrząsnęły w ostatnich dniach Tosattim, to słowa profesora Adrei Grillego, który wedle informacji watykanisty ma być członkiem komisji mającej zbadać, czy możliwa jest Msza Święta w której katolicy i protestanci będą mogli wspólnie brać udział. Według publicysty o takiej komisji w Watykanie się mówi, ale Kongregacja Kultu Bożego oficjalnie nic o niej nie wie. A prefekt tej Kongregacji, kardynał Robert Sarah, wydał niedawno książkę poświęconą ciszy w liturgii. Znalazł się w niej wstęp Benedykta XVI, w którym poprzedni papież napisał, że pod opieką kardynała Saraha „liturgia katolicka pozostaje w dobrych rękach”. To wydało się skandalem właśnie profesorowi Grillemu, który w niewybrednych słowach wypowiedział się o zabieraniu głosu przez Benedykta XVI. Stwierdził bowiem, że skoro poprzedni papież nie umarł, ale odszedł z urzędu, powinien milczeć jak grób, ponieważ w przeciwnym wypadku otwiera możliwość konfliktu władz. Profesor radzi więc Benedyktowi XVI by ten zachował milczenie, ponieważ chwaląc kardynała Saraha niejako zamyka drogę do krytyki go przez papieża Franciszka. Grillo nawołuje przy tym do stworzenia bardziej szczegółowych przepisów dotyczących „emerytowanych biskupów Rzymu”, w taki sposób, by nie mogli się – nawet pośrednio – wtrącać do polityki personalnej kolejnych papieży. Profesor ośmielił się nawet zasugerować byłemu papieżowi hipokryzję. Tosatti – nie oceniając w żaden sposób postawy Benedykta XVI – nazywa słowa Grillego skandalem.


W końcu Tosatti cytuje też słowa papieża Franciszka, które padły w domu Świętej Marty. Papież powiedział o niektórych katolikach: „to są fanatycy rzeczy, które nie są jasne, tak jak ci fanatycy, który obiegają tam, wpajając niezgodę w celu podzielenia chrześcijańskiej społeczności”. I choć papież przyznał, że „obowiązkiem Kościoła jest wyjaśnić doktrynę”, stwierdził też, iż jest to „problemem” i „wielkim błędem”, jeżeli „doktryna staje się ideologią”.


Według Marco Tosattiego papież z całą pewnością, niestety, nie miał na myśli kardynała Maradiagi i profesora Grillego.

 

 

 


Źródło: rorate-caeli.blogspot.com /  marcotosatti.com

malk
DATA: 2017-06-01 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Credo in unum Deum... sanctam catolicam Eclesiam... Panie ratuj, bo można kręćka dostać.
ponad 2 lata temu / kazio
 
Stworzył się tragiczny podział. Ale jednocześnie jest kapitalnie pomocna dystynkcja, która powstaje gdy widzimy po jednej stronie krytyków dubi, a po drugiej tych, którzy ją popierają (wbrew oficjalnej "głowie" KK). Np kardynał Sarah jest zdecydowanym zwolennikiem tradycji KK oraz nauki Chrystusa (wbrew temu co napisał użytkownik "asdf"). Tak BTW wypociny użytkownika "asdf" nie mają nic wspólnego z prawdą. To zykła manipulacja, która ma doprowadzić ostatecznie zwykłych nieświadomych czytelników tego portalu do uwierzenia, że przyjmowanie Komunii Św. w stanie grzechu ciężkiego jest w porządku.
ponad 2 lata temu / Stroke
 
Czym się różni katolicyzm od posoborowia?
ponad 2 lata temu / Tankred
 
Nie wiem ale za kazdym razem gdy czytam te slowa ` dialog i milosierdzie ` to cos sie we mnie wlacza jeat to zlosc... Chodzo o polaczenie tych slow...milosierdzoe tak ale czu z grzechem sie dialoguje ?!?!/??
ponad 2 lata temu / Weronika
 
Krytyka Burke'go przez watykańskiego kardynała nie ma nic wspólnego z wypocinami jakiegoś profesora. To zwykła manipulacja mająca na celu stworzenie wrażenia, że Benedykt XVI popiera opozycję Burke'go. Tymczasem nic takiego nie ma miejsca. Nawiasem mówiąc, Kardynał Sarah też nie wsparł dubiów.
ponad 2 lata temu / asdf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.