DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Jakub Polit

Mao Zedong wiecznie żywy


Na Chiny Ludowe, obchodzące w bieżącym roku dziewięćdziesiątą rocznicę utworzenia rządzącej partii, spogląda nadal z oficjalnych podobizn Mao Zedong. Wyszkoleni przez partię przewodnicy i oficjalni ideolodzy KPCh wyjaśniają, że od czasem dyskusyjnych ideologicznych pomysłów Mao ważniejsze jest, iż był patriotą, zjednoczył Chiny i uczynił je potęgą. Społeczeństwo ChRL, odmóżdżone najpierw latami terroru, a potem przemilczania, zajęte jest obecnie pogonią za pieniądzem i bynajmniej nie kwapi się do stawiania pytań. Najbardziej rozpoznawalny Chińczyk świata stał się więc wabiącym turystów gadżetem, sprzedawanym w postaci figurek, breloczków i koszulek z jego podobizną. W końcu awansował do rangi Bóstwa Dobrej Podróży, którego wizerunek zawiesza się w samochodach.

Mao Zedong zawdzięczał swą zawrotną karierę politycznemu instynktowi (w tym bezwzględności z jaką eliminował przeciwników), sprzyjającej koniunkturze oraz zwykłemu – czy raczej niezwykłemu – szczęściu. To ostatnie uratowało go w roku 1927, gdy, złapany i prowadzony na stracenie, w ostatniej chwili uciekł w łachmanach i boso, a także dwadzieścia lat później, kiedy pociski wystrzelone przez kuomintangowski samolot przeszły tuż obok, przebijając dach uwożącego przywódcę jeepa. Choć nie znał języków obcych, niezbędnych dla pertraktacji z moskiewskimi wysłannikami Kominternu, wziął udział w założycielskim szanghajskim I Zjeździe Partii, która liczyła wówczas (w roku 1921) zaledwie pięćdziesięciu trzech członków. Wbrew legendom, zarówno wtedy, jak i potem bez wahania brał pieniądze z Moskwy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 
 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.

 

Ideowi poprzednicy Macrona zdążyli rozprawić się z katolicyzmem. Poza tym w samym Kościele w XX wieku – nie tylko we Francji – dały o sobie znać samobójcze tendencje redukujące chrześcijaństwo do dobroczynności i pacyfizmu. A duchowni, którzy przymykają oczy na polityczną poprawność i moralną degrengoladę Zachodu, to wymarzeni partnerzy gospodarza Pałacu Elizejskiego – pisze Filip Memches na łamach Tygodnika TVP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.