DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Jakub Polit

Mao Zedong wiecznie żywy


Na Chiny Ludowe, obchodzące w bieżącym roku dziewięćdziesiątą rocznicę utworzenia rządzącej partii, spogląda nadal z oficjalnych podobizn Mao Zedong. Wyszkoleni przez partię przewodnicy i oficjalni ideolodzy KPCh wyjaśniają, że od czasem dyskusyjnych ideologicznych pomysłów Mao ważniejsze jest, iż był patriotą, zjednoczył Chiny i uczynił je potęgą. Społeczeństwo ChRL, odmóżdżone najpierw latami terroru, a potem przemilczania, zajęte jest obecnie pogonią za pieniądzem i bynajmniej nie kwapi się do stawiania pytań. Najbardziej rozpoznawalny Chińczyk świata stał się więc wabiącym turystów gadżetem, sprzedawanym w postaci figurek, breloczków i koszulek z jego podobizną. W końcu awansował do rangi Bóstwa Dobrej Podróży, którego wizerunek zawiesza się w samochodach.

Mao Zedong zawdzięczał swą zawrotną karierę politycznemu instynktowi (w tym bezwzględności z jaką eliminował przeciwników), sprzyjającej koniunkturze oraz zwykłemu – czy raczej niezwykłemu – szczęściu. To ostatnie uratowało go w roku 1927, gdy, złapany i prowadzony na stracenie, w ostatniej chwili uciekł w łachmanach i boso, a także dwadzieścia lat później, kiedy pociski wystrzelone przez kuomintangowski samolot przeszły tuż obok, przebijając dach uwożącego przywódcę jeepa. Choć nie znał języków obcych, niezbędnych dla pertraktacji z moskiewskimi wysłannikami Kominternu, wziął udział w założycielskim szanghajskim I Zjeździe Partii, która liczyła wówczas (w roku 1921) zaledwie pięćdziesięciu trzech członków. Wbrew legendom, zarówno wtedy, jak i potem bez wahania brał pieniądze z Moskwy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1963 – zmarł Clive Staples Lewis, brytyjski pisarz, historyk literatury, profesor uniwersytetu w Cambridge (ur. 1898). Pod wpływem przyjaciela J.R.R. Tolkiena, Lewis na nowo zainteresował się chrześcijaństwem. Odzyskana wiara wywarła ogromny wpływ na jego twórczość. Ceniona jest jego eseistyka moralistyczno-religijna oraz powieści fantastyczno-naukowe. Wielką popularnością cieszy się cykl baśni dla dzieci pt. Opowieści z Narnii.

 

 
 

Podczas jednego z wystąpień w szkole poświęconych uzależnieniom, publicysta Rafał Porzeziński zwrócił uwagę, że współżycie przedmałżeńskie jest grzechem. Prelegent w tym kontekście mówił również o homoseksualizmie. Licealiści oraz dyrekcja placówki są oburzeni, że zaproszony do szkoły gość „ośmielił” się o tym powiedzieć publicznie.

 

Liga Przeciw Zniesławieniom wydała raport poświęcony nastawieniu mieszkańców różnych państw wobec Żydów. Wynika z niego, że najbardziej antysemickim krajem na świecie jest Polska. Autorzy dokumentu są zdania, że aż 48 proc. badanych prezentuje niechęć wobec Żydów.

 

Klaudia Jachira to kontrowersyjna aktywistka, wybrana do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Tym razem zamiast typowej dla jej działalności „inscenizacji”, zapowiedziała chęć walczenia ze zwyczajem całowania kobiet w rękę. Ten gest będący objawem grzeczności i kultury miałby zostać objęty „jakąś regulacją”.

 

Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy pochodzą z Indonezji, domagają się od władz uczelni zmiany planu zajęć. Wnioskują o to, ponieważ chcą go dostosować do pór ich muzułmańskich rytualnych modlitw. Uczelnia sceptycznie podchodzi do wniosku islamskich studentów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.