DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Jakub Polit

Mao Zedong wiecznie żywy


Na Chiny Ludowe, obchodzące w bieżącym roku dziewięćdziesiątą rocznicę utworzenia rządzącej partii, spogląda nadal z oficjalnych podobizn Mao Zedong. Wyszkoleni przez partię przewodnicy i oficjalni ideolodzy KPCh wyjaśniają, że od czasem dyskusyjnych ideologicznych pomysłów Mao ważniejsze jest, iż był patriotą, zjednoczył Chiny i uczynił je potęgą. Społeczeństwo ChRL, odmóżdżone najpierw latami terroru, a potem przemilczania, zajęte jest obecnie pogonią za pieniądzem i bynajmniej nie kwapi się do stawiania pytań. Najbardziej rozpoznawalny Chińczyk świata stał się więc wabiącym turystów gadżetem, sprzedawanym w postaci figurek, breloczków i koszulek z jego podobizną. W końcu awansował do rangi Bóstwa Dobrej Podróży, którego wizerunek zawiesza się w samochodach.

Mao Zedong zawdzięczał swą zawrotną karierę politycznemu instynktowi (w tym bezwzględności z jaką eliminował przeciwników), sprzyjającej koniunkturze oraz zwykłemu – czy raczej niezwykłemu – szczęściu. To ostatnie uratowało go w roku 1927, gdy, złapany i prowadzony na stracenie, w ostatniej chwili uciekł w łachmanach i boso, a także dwadzieścia lat później, kiedy pociski wystrzelone przez kuomintangowski samolot przeszły tuż obok, przebijając dach uwożącego przywódcę jeepa. Choć nie znał języków obcych, niezbędnych dla pertraktacji z moskiewskimi wysłannikami Kominternu, wziął udział w założycielskim szanghajskim I Zjeździe Partii, która liczyła wówczas (w roku 1921) zaledwie pięćdziesięciu trzech członków. Wbrew legendom, zarówno wtedy, jak i potem bez wahania brał pieniądze z Moskwy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1212 – armia chrześcijańska pod wodzą Alfonsa VIII rozgromiła muzułmanów w bitwie pod Las Navas de Tolosa w Hiszpanii. Bitwa uznawana jest za jeden z ważniejszych punktów przełomowych w dziejach rekonkwisty.

 
 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie będzie członkiem w komisji ds. pedofilii. Jego kandydatura została odrzucona głosami części PiS, KO i Lewicy. Za kandydaturą kapłana głosowała mniejszość PiS, PSL-Kukiz'15, Konfederacja oraz trzech posłów KO. Sam ks. Isakowicz-Zaleski uważa, że głosowanie to wynik „sojuszu ołtarza z tronem”.

 

 

Kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku rozesłał do wszystkich kardynałów świata książkę George’a Weigela o następnym konklawe, informują media. Rzecz budzi oburzenie liberałów, bo Weigel ma opinię konserwatysty i znany jest z umiarkowanej krytyki obecnego pontyfikatu.

 

 

W ramach konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej niemałą dotację otrzymało Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które zajmuje się, między innymi, wspieraniem agendy LGBT. Dlaczego polski rząd wspiera stowarzyszenie, które promuje tęczową ideologię?

 

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, odpowiedziała politykom PiS, Antoniemu Macierewiczowi i Witoldowi Waszczykowskiemu. Jak stwierdziła, fakt, że złożyła przysięgę jako ambasador nie oznacza, że zatraciła umiejętność „odróżniania dobra od zła”.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.