DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Jakub Polit

Mao Zedong wiecznie żywy


Na Chiny Ludowe, obchodzące w bieżącym roku dziewięćdziesiątą rocznicę utworzenia rządzącej partii, spogląda nadal z oficjalnych podobizn Mao Zedong. Wyszkoleni przez partię przewodnicy i oficjalni ideolodzy KPCh wyjaśniają, że od czasem dyskusyjnych ideologicznych pomysłów Mao ważniejsze jest, iż był patriotą, zjednoczył Chiny i uczynił je potęgą. Społeczeństwo ChRL, odmóżdżone najpierw latami terroru, a potem przemilczania, zajęte jest obecnie pogonią za pieniądzem i bynajmniej nie kwapi się do stawiania pytań. Najbardziej rozpoznawalny Chińczyk świata stał się więc wabiącym turystów gadżetem, sprzedawanym w postaci figurek, breloczków i koszulek z jego podobizną. W końcu awansował do rangi Bóstwa Dobrej Podróży, którego wizerunek zawiesza się w samochodach.

Mao Zedong zawdzięczał swą zawrotną karierę politycznemu instynktowi (w tym bezwzględności z jaką eliminował przeciwników), sprzyjającej koniunkturze oraz zwykłemu – czy raczej niezwykłemu – szczęściu. To ostatnie uratowało go w roku 1927, gdy, złapany i prowadzony na stracenie, w ostatniej chwili uciekł w łachmanach i boso, a także dwadzieścia lat później, kiedy pociski wystrzelone przez kuomintangowski samolot przeszły tuż obok, przebijając dach uwożącego przywódcę jeepa. Choć nie znał języków obcych, niezbędnych dla pertraktacji z moskiewskimi wysłannikami Kominternu, wziął udział w założycielskim szanghajskim I Zjeździe Partii, która liczyła wówczas (w roku 1921) zaledwie pięćdziesięciu trzech członków. Wbrew legendom, zarówno wtedy, jak i potem bez wahania brał pieniądze z Moskwy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.