DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Jakub Polit

Mao Zedong wiecznie żywy


Na Chiny Ludowe, obchodzące w bieżącym roku dziewięćdziesiątą rocznicę utworzenia rządzącej partii, spogląda nadal z oficjalnych podobizn Mao Zedong. Wyszkoleni przez partię przewodnicy i oficjalni ideolodzy KPCh wyjaśniają, że od czasem dyskusyjnych ideologicznych pomysłów Mao ważniejsze jest, iż był patriotą, zjednoczył Chiny i uczynił je potęgą. Społeczeństwo ChRL, odmóżdżone najpierw latami terroru, a potem przemilczania, zajęte jest obecnie pogonią za pieniądzem i bynajmniej nie kwapi się do stawiania pytań. Najbardziej rozpoznawalny Chińczyk świata stał się więc wabiącym turystów gadżetem, sprzedawanym w postaci figurek, breloczków i koszulek z jego podobizną. W końcu awansował do rangi Bóstwa Dobrej Podróży, którego wizerunek zawiesza się w samochodach.

Mao Zedong zawdzięczał swą zawrotną karierę politycznemu instynktowi (w tym bezwzględności z jaką eliminował przeciwników), sprzyjającej koniunkturze oraz zwykłemu – czy raczej niezwykłemu – szczęściu. To ostatnie uratowało go w roku 1927, gdy, złapany i prowadzony na stracenie, w ostatniej chwili uciekł w łachmanach i boso, a także dwadzieścia lat później, kiedy pociski wystrzelone przez kuomintangowski samolot przeszły tuż obok, przebijając dach uwożącego przywódcę jeepa. Choć nie znał języków obcych, niezbędnych dla pertraktacji z moskiewskimi wysłannikami Kominternu, wziął udział w założycielskim szanghajskim I Zjeździe Partii, która liczyła wówczas (w roku 1921) zaledwie pięćdziesięciu trzech członków. Wbrew legendom, zarówno wtedy, jak i potem bez wahania brał pieniądze z Moskwy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Granica między człowiekiem i zwierzęciem jest postawiona w sztuczny sposób. Żyjemy w czasach, które te granice przesuwają (…) za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso” – mówiła na spotkaniu z fanami, pisarka Olga Tokarczuk. W wypowiedzi noblistki dostrzegamy niepokojące tendencje polegające na zrównaniu zwierząt z ludźmi. A jakie niebezpieczeństwa niosą tego typu idee, wyjaśniamy w najnowszym filmie pt. „Mięsożerca. Wróg numer jeden”.

 
 

Kampania Przeciw Homofobii, pomysłodawca „Tęczowego piątku”, poprzez dyskrecję chce ułatwić organizację wydarzenia w szkołach. W tym roku jego organizacji nie trzeba zgłaszać do KPH. W ten sposób organizacja nie będzie miała listy uczestników i nikt nie będzie wymagał od niej informacji o zasięgu akcji – informuje rp.pl.

 

 

„Taka impreza jak Tęczowy piątek łamie prawo, które funkcjonuje w Polsce i dlatego nie może ona mieć miejsca. Nie może być bowiem tak, że ktoś wchodzi z obcą ideologią do polskich szkół i psuje polskie dzieci. Wobec każdego nauczyciela i dyrektora, którzy nie zapewnią dzieciom bezpieczeństwa zostaną wyciągnięte konsekwencje”, mówi w rozmowie z PCh24 TV małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

 

„W kraju toczy się wojna” – tak sytuację w Chile określił prezydent Sebastian Pinera. W kraju tym w wyniku zamieszek zginęło już siedem osób. Przyczyną ich wybuchu miały być podwyżki cen za metro.

 

Według tygodnika „Le Point” Eric Zemmour odwoła się od wyroku francuskiego sądu, który skazał go za „nawoływanie do nienawiści religijnej”. Dziennikarz wniósł sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.