DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Manuel Valls atakuje komika

Manuel Valls atakuje komika
Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Francuski minister spraw wewnętrznych - Manuel Valls - od kilkunastu dni robi wszystko, by znany komik i aktor kameruńskiego pochodzenia, Dieudonné, więcej nie występował. Zdaniem socjalistycznego ministra, występy mają charakter „antysemicki” i drażnią żydów. Vallsa z kolei drażni fakt, że komik cieszy się faktyczną popularnością i nie przeszkadza w tym dezaprobata paryskiego salonu.

 

Wojna ministra z komikiem zaczęła się w czerwcu w trakcie Uniwersytetu Letniego Partii Socjalistycznej w La Rochelle. Wówczas minister ostro potępił „skrajną prawicę”, czyli przeciwników projektu instytucjonalizującego „małżeństwa” osób tej samej płci. W szczególności wskazał wówczas na Front Narodowy, publicystę Alaina Sorela i komika Dieudonné M'bala M'bala. Temu ostatniemu zarzucił antysemityzm, w czym socjaliście nie przeszkodził fakt, iż Dieudonné rozpoczynał karierę występując wspólnie z Żydem - Élie Semounem. Razem kpili ze stereotypów rasowych.

 

Pod koniec 2013 roku Valls z jeszcze większym zaangażowaniem zaczął atakować komika o kameruńskich korzeniach. Wsparły go w tym stowarzyszenia Walka Przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi oraz Europa-Izrael. Wezwały one do manifestacji 9 stycznia w Nantes, a później w Metzu i Dunkierce, gdzie mają mieć miejsce spektakle Dieudonné. Z kolei niektórzy socjalistyczni merowie już zapowiedzieli, że nie dopuszczą do występów komika w ich gminach. Przeciwko nagonce występują Francuzi, publicznie popierając komika. Wsparcia udzielił mu m. in. znany piłkarz, Nicolas Anelka.

 

Równocześnie Manuel Valls nie widzi nic złego w antyreligijnych spektaklach, nie prezentuje nawet żadnych wątpliwości w sprawie tygodnika „Charlie Hebdo”, który regularnie publikuje bluźniercze artykuły i rysunki. Socjalistę nie interesuje także łamanie prawa przez Femen. Interesują go za to żywo kwestie żydowskie i stosunki z Izraelem – zauważa portal „Média-Presse-Info”.

 

Nazwisko ministra spraw wewnętrznych znalazło się już w 2010 roku na liście osób sprzeciwiających się bojkotowaniu Izraela ze względu na politykę, jaką to państwo przyjęło względem Palestyny. W czerwcu 2011 roku w Strasburgu Valls deklarował, że dzięki żonie – żydówce – jest „nieodłącznie” związany ze „wspólnotą żydowską i Izraelem”. Później sprzeciwiał się uznaniu Palestyny przez Organizację Narodów Zjednoczonych, bowiem byłoby to – tłumaczył – wymierzone przeciwko Izraelowi.


18 marca 2012 r. Valls uczestniczył w pierwszym kongresie francuskich wspólnot żydowskich. Mówił wówczas o rodzinie jego żony, która uciekła z Mołdawii oraz „o przywiązaniu do ziemi Izraela, duchowego domu wszystkich Żydów na Świecie”. Miesiąc później podpisał Pakt Przyjaciół Izraela.

 

W maju 2012 roku chwalił „symbiozę między Republiką i francuskim judaizmem”, potępiając „fasadowy” syjonizm. W lipcu 2012 r. z okazji otwarcia  Alei Sprawiedliwych w Strasburgu zobowiązał się „zwalczać antysyjonizm, ten antysyjonizm, który ma na celu negowanie Izraela” i podkreślił, że „jest dumny z udziału w rządzie, który chce budować silną przyjaźń z Izraelem”.


Z okazji żydowskiego nowego roku, w czasie w którym we Franci toczyła się szeroka dyskusja o tolerowaniu symboli religijnych, Valls stwierdził, że „francuscy żydzi mogą z dumą nosić ich jarmułki”. Podobnego zrozumienia nie miał dla Francuzów wyznających inne religie. We wrześniu 2012 roku w rozmowie z miesięcznikiem „Informacja Żydowska” dodał, że „Francja posiada niekwestionowaną żydowską część”. W wywiadzie wyemitowanym na falach rozgłośni „Radio J” podkreślał, że „absolutnie” angażuje się na rzecz Państwa Izrael.

 

 

Franciszek L. Ćwik

 

mat


DATA: 2014-01-07 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na temat Hebronu to był film w tvp kultura.
ponad 6 lat temu / Kowalski
 
Upubliczniać filmy z terenów okupowanych przez Izrael, gdzie okupant Izraelski zachowuje się gorzej niż Niemcy okupujący Polskę, a osadnicy traktują prawowitych mieszkańców miasta jak bydło!!!!!Miasto Hebron, na YouTube.
ponad 6 lat temu / opty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.