DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Cywilizacja

Mieczysław Ryba

Manifest ateistyczny "nowej Europy"


Wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży we włoskiej szkole został przez wielu publicystów w Polsce uznany za zaskakujący. Jednakże gdy się głębiej przyjrzeć podstawom ideologicznym, na których budowana jest dzisiaj Unia Europejska, wyrok ten nie powinien dziwić. Przypomnijmy sobie chociażby nie tak dawną batalię o kształt preambuły tzw. konstytucji europejskiej, w której unijni włodarze nie zdecydowali się nawet w sensie akcydentalnym oddać sprawiedliwości chrześcijaństwu jako religii przez wieki całe stanowiącej o kulturze Europy. Tym bardziej nie do wyobrażenia było konstytucyjne odniesienie do Boga Stwórcy i do wynikających z aktu stworzenia praw naturalnych.

Trybunał strasburski nakazuje dziś zdjąć krzyże we włoskich szkołach. Dziś we Włoszech, jutro w całej Europie. Zachodzi pytanie, dlaczego tak się dzieje? Czy jest to jedynie wynik dość oryginalnego podejścia sędziów trybunału, czy może chęć pełnego zdefiniowania, na jakich podstawach ideowych ma być budowane superpaństwo europejskie? Zbieżność dat wyroku trybunału i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Czechy może także okazać się nieprzypadkowa. Można by zaryzykować porównanie, że oto mieliśmy do czynienia z czymś w rodzaju „quasi-manifestu” nowo powstającego państwa europejskiego. A że w niektórych punktach deklaracja ta przypomina „Manifest Komunistyczny” to już inna kwestia.
 
Wielu ludzi w Polsce uwierzyło, że tworząca się Unia Europejska w jakimś stopniu nawiązuje do chadeckich idei propagowanych przez założycieli europejskiej wspólnoty: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera. Jakby nie zauważano tzw. rewolucji kulturalnej, ­która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku przetoczyła się przez Stary Kontynent olbrzymią falą. Wielki „marsz przez instytucje” ogłoszony wówczas przez europejską lewicę znalazł swój finał w instytucjach europejskich. Wyrok w sprawie Alicji Tysiąc czy ostatni werdykt dotyczący krzyży w miejscach publicznych to namacalne dowody triumfu lewicowych idei na gruncie europejskim.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Trwająca pandemia została wykorzystana przez Światową Organizację Zdrowia jako pretekst do promowania aborcji farmakologicznej. WHO opublikowała poszerzoną wersję wydanego w marcu przewodnika, w którym zaleca państwom utrzymanie „kluczowych usług", pomimo ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem. Wśród tych „usług", w rozdziale dotyczącym „praw reprodukcyjnych i seksualnych" wymieniona została „bezpieczna aborcja". WHO otwarcie zachęca kobiety planujące dokonanie aborcji do samodzielnego przeprowadzenia jej w domu z użyciem środków poronnych, wpisanych zresztą przez Organizację na listę „kluczowych leków". Nie wspomina przy tym o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z tą praktyką. WHO zaleca także, by władze państw rozważyły zniesienie części ograniczeń, które utrudniają nie tylko dostęp do aborcji, ale także sprowadzanie środków medycznych wywołujących poronienie.

 
 

W niedzielę 2 sierpnia po godzinie 21.30 w hiszpańskiej Plasencji wybuchł pożar zabytkowego kościoła San Martin. Miejscowe służby nie wykluczają celowego działania, gdyż ogień prawdopodobnie pojawił się przed świątynią. Trwa szacowanie strat.

 

„Tak zwana pandemia koronawirusa to jeden wielki przekręt, który zresztą już widzieliśmy mniej więcej dekadę temu podczas tzw. świńskiej grypy, kiedy to WHO ogłosiła pandemię szóstego stopnia”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” dr Mariusz Błochowiak.

 

Powołana przez Sejm komisja ds. pedofilii stoi przed gigantycznym zadaniem. Może pomóc przezwyciężyć milczenie panujące wokół zbrodni pedofilii. Idzie nie tylko o Kościół, ale również o środowiska celebryckie czy przestrzeń edukacji. O wyzwaniach stojących przed komisją mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

„Czekają nas naprawę ciężkie czasy. To będą ogromne wyzwania, o skali od dawna nieznanej. Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat dopiero się rozpoczyna (…) nie możemy zaspać. Koronawirus się nie skończył” – ostrzega w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.