DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Cywilizacja

Mieczysław Ryba

Manifest ateistyczny "nowej Europy"


Wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży we włoskiej szkole został przez wielu publicystów w Polsce uznany za zaskakujący. Jednakże gdy się głębiej przyjrzeć podstawom ideologicznym, na których budowana jest dzisiaj Unia Europejska, wyrok ten nie powinien dziwić. Przypomnijmy sobie chociażby nie tak dawną batalię o kształt preambuły tzw. konstytucji europejskiej, w której unijni włodarze nie zdecydowali się nawet w sensie akcydentalnym oddać sprawiedliwości chrześcijaństwu jako religii przez wieki całe stanowiącej o kulturze Europy. Tym bardziej nie do wyobrażenia było konstytucyjne odniesienie do Boga Stwórcy i do wynikających z aktu stworzenia praw naturalnych.

Trybunał strasburski nakazuje dziś zdjąć krzyże we włoskich szkołach. Dziś we Włoszech, jutro w całej Europie. Zachodzi pytanie, dlaczego tak się dzieje? Czy jest to jedynie wynik dość oryginalnego podejścia sędziów trybunału, czy może chęć pełnego zdefiniowania, na jakich podstawach ideowych ma być budowane superpaństwo europejskie? Zbieżność dat wyroku trybunału i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Czechy może także okazać się nieprzypadkowa. Można by zaryzykować porównanie, że oto mieliśmy do czynienia z czymś w rodzaju „quasi-manifestu” nowo powstającego państwa europejskiego. A że w niektórych punktach deklaracja ta przypomina „Manifest Komunistyczny” to już inna kwestia.
 
Wielu ludzi w Polsce uwierzyło, że tworząca się Unia Europejska w jakimś stopniu nawiązuje do chadeckich idei propagowanych przez założycieli europejskiej wspólnoty: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera. Jakby nie zauważano tzw. rewolucji kulturalnej, ­która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku przetoczyła się przez Stary Kontynent olbrzymią falą. Wielki „marsz przez instytucje” ogłoszony wówczas przez europejską lewicę znalazł swój finał w instytucjach europejskich. Wyrok w sprawie Alicji Tysiąc czy ostatni werdykt dotyczący krzyży w miejscach publicznych to namacalne dowody triumfu lewicowych idei na gruncie europejskim.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.