DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Manewr Łukaszenki. Prezydent Białorusi chce poprawić stosunki z USA, aby osłabić presję Rosji

Manewr Łukaszenki. Prezydent Białorusi chce poprawić stosunki z USA, aby osłabić presję Rosji
Alaksandr Łukaszenka. Kremlin.ru/Wikimedia

Przywrócenie do poziomu ambasadorów przedstawicielstwa USA i Białorusi w placówkach dyplomatycznych to tylko jeden z elementów próby ocieplenia stosunków Mińska i Waszyngtonu. Zapowiedź poprawy relacji amerykańsko-białoruskich zbiega się w czasie z gorącą sytuacją na linii Moskwa-Mińsk i dywagacji o próbie „konsumpcji” Białorusi przez sąsiada ze wschodu.

 

Po dziesięciu latach silnego ochłodzenia stosunków białorusko-amerykańskich, będących konsekwencją nałożenia przez USA w 2008 roku sankcji gospodarczych na naszego sąsiada, Alaksandr Łukaszenka próbuje zagrać z Rosją amerykańską kartą. W 2008 roku, gdy w odpowiedzi na amerykańskie sankcje Łukaszenka odwołał swojego ambasadora z Waszyngtonu, rekomendując stronie amerykańskiej podobne działanie, relacje Amerykanów i Białorusinów znacznie się zmieniły.

 

Waszyngtonowi zależy na utrzymaniu dystansu Białorusi wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i nie zezwoleniu na utworzenie stałych baz wojsk rosyjskich na Białorusi. W drugim gorącym obszarze, gdzie ścierają się interesy USA i Rosji – na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Syrii – Białoruś także zaznaczyła swoją obecność po najmniej spodziewanej stronie, sprzedając przez USA i Arabię Saudyjską broń do Syrii… przeciwnikom popieranego przez Moskwę prezydenta Baszszara Al-Asada.

 

Trzecim argumentem, przemawiającym za ociepleniem przez Stany Zjednoczone relacji z Łukaszenką, jest osłabienie związków Białorusi z Rosją, która coraz mocniej zabiega o zacieśnienie powiązań politycznych i gospodarczych. Uczucia Łukaszenki wobec Moskwy znacznie osłabły po tym, jak z okolic Kremla popłynęły sygnały, że dla Putina niezależny (w zbyt dużym stopniu) przywódca Białorusi nie jest potrzebny w czasie, gdy Kreml próbuje odzyskać wpływy w krajach byłego Związku Sowieckiego.

 

Deklarację o zniesieniu ograniczeń liczbowych dla amerykańskiego personelu dyplomatycznego na Białorusi i podniesieniu reprezentacji do poziomu ambasadorów to gest, który Łukaszenka wykonuje w grze z Kremlem. Białoruski przywódca wie, że bez współpracy gospodarczej z Rosją trudno będzie mu utrzymać obecny poziom życia w kraju. Stawką dla białoruskiego lidera jest utrzymanie politycznej pozycji i odciągnięcie w czasie realizacji umowy z 1999 roku, zakładającej znaczną integrację obu krajów. Deklarowana poprawa stosunków z USA nie jest też pierwszym tego typu zagraniem Łukaszenki, który zachowuje względną samodzielność państwa.

 

 

Źródła: biełta.by / gazeta.ru / siegodnia.ua

Jan Bereza

 

 


DATA: 2019-01-16 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe czy to nowy pomysł Wladimira, czy też jednak woli być prezydentem małego ale własnego kraju, zamiast wasalem w republice czerwonego cara.
ponad 1 rok temu / banita
 
I to jest miejsce i osoba z którą można by wiązać jakieś plany dyplomatyczne, a nie praktycznie otwarcie wroga Ukraina, ale znając poczynania 'naszego' MSZ Czaputowicz pewnie zaraz go obrazi...
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
Łukaszenka szuka przeciwwagi dla Moskwy w Pekinie a teraz w Waszyngtonie.Czy coś z tego wyniknie dla Mińska, Łukaszenki i narodu białoruskiego,a pośrednio również dla Polski ? Naszym żywotnym interesem winno być popieranie wszelkimi możliwymi sposobami istnienia państwa białoruskiego na naszej wschodniej granicy.Inkorporacja Białorusi przez Rosję,pogorszyłaby w sposób zasadniczy nasze bezpieczeństwo geostrategiczne.Tylko czy jak Rosja odetnie "kroplówkę" gospodarce Białorusi,Białoruś się nie zawali a ludzie wyjdą na ulice żądając przyłączenia do Rosji ? Przecież świadomość narodowa wśród Białorusinów jest niewielka,większość nadal się uważa za ludzi "radzieckich". Łukaszenka może sobie flirtować do woli z Trampem czy Xi Jinpingiem ale czy któryś z nich chciałby wziąć na utrzymanie gospodarkę Białorusi? Czy w interesach strategicznych USA i CHRL jest miejsce na niepodległą Białoruś ? Tak powinno brzmieć pytanie redaktora artykułu,Łukaszence pali się grunt pod nogami.
ponad 1 rok temu / Druh Ryszard
 
Tymczasem kolejne rządy RP umizgują się bezowocnie do wrogiej nam Ukrainy zamiast pomyśleć o współpracy z Białorusią.
ponad 1 rok temu / Republikanin
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.