DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Mandacik od ŻW? MON planuje rozszerzenie uprawnień funkcjonariuszy także na cywili

Mandacik od ŻW? MON planuje rozszerzenie uprawnień funkcjonariuszy także na cywili
fot.Adam Chelstowski/FORUM

Resort obrony narodowej chce poszerzyć katalog przewinień, za które kary będą mogli nakładać funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. Chodzi nie tylko o wykroczenia popełniane przez żołnierzy, ale także przez cywilów. Obecnie w tym ostatnim przypadku musi interweniować policja.


Według propozycji Ministerstwa Obrony Narodowej, katalog wykroczeń za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli nakładać mandaty wzrośnie o kilkadziesiąt nowych pozycji. Chodzi przede wszystkim o przewinienia popełniane przez żołnierzy, ale w rozporządzeniu znalazły się też wykroczenia odnoszące się do cywilów. Projekt rozporządzenia trafił już do uzgodnień.

 

Do tej pory żołnierze ŻW, gdy mieli do czynienia z przewinieniem, które nie było uwzględnione w rozporządzeniu, wzywali policjantów, którzy mogą wystawić mandat każdemu obywatelowi, chyba że jest to osoba chroniona immunitetem. Według planów, żandarmi będą mogli nakładać grzywny za niektóre wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu.

 

W katalogu znalazły się zapisy o naruszeniu przepisów o zgromadzeniach, ŻW będzie mogło karać za żebractwo „jako wykroczenie możliwe do popełnienia przez żołnierza”, przywłaszczenie tytułu, stanowiska, stopnia lub nieuprawnione publiczne noszenie odznaczeń lub munduru (w stosunku do żołnierzy niebędących w czynnej służbie) i za umieszczanie ogłoszeń w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

 

Karane będzie też wprowadzenie żandarmów w błąd co do tożsamości, obywatelstwa oraz odmowę udzielenia informacji na ten temat lub okazania dokumentów. ŻW będzie mogło wyciągnąć konsekwencje także za fałszywy alarm oraz uszkodzenie lub usunięcie ogłoszenia publicznego.

 

ŻW ma też zostać upoważniona do karania mandatami za wykroczenia godzące w ochronę przeciwpowodziową i przeciwpożarową oraz za nieostrożne obchodzenie się z materiałami i substancjami niebezpiecznymi, w tym wybuchowymi. Mandat od żandarma będzie można dostać za niektóre wykroczenia z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

 

ŻW będzie mogła karać też za szereg przewinień polegających na wyrządzaniu szkód w lasach i na polach (głównie chodzi o poligony), za wykroczenia przeciwko mieniu oraz za niektóre wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

 

Jak uzasadniło MON, to pierwsza próba nowelizacji rozporządzenia obowiązującego od 2002 roku. W tym samym czasie rozporządzenie MSWiA w sprawie wykroczeń, za które strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien, było zmieniane aż 12 razy.

 

Źródło: wpolityce.pl

MA


DATA: 2016-04-04 11:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja byłem Żandarmem i uważam takie rozszerzenie za słuszne, niekiedy np. podczas kontroli drogowej kierowca osobówki dodawał gazu przekraczal znacznie predkość i się nie zatrzymywał a my go nie scigaliśmy bo okazało by sie, że to cywil na ktorego specjalnie trzeba wzywac policje, dużo zachodu... to tylko jeden smieszny przykład z mojej strony
ponad 4 lata temu / Emet
 
MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził
ponad 4 lata temu / tomek
 
Won z ŻW - niech zajmą się ochroną koszar, a nie MON będzie ochroniarzy z firm "byłych" sb-ków wynajmować.
ponad 4 lata temu / WARS
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.