DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Mamy do czynienia ze starciem kulturowym! Prof. Ryba dla PCh24 o sprawie pomnika św. Jana Pawła II

Mamy do czynienia ze starciem kulturowym! Prof. Ryba dla PCh24 o sprawie pomnika św. Jana Pawła II
Pomnik św. Jana Pawła II w Ploërmel. FOT.©PHOTOPQR/OUEST FRANCE/Thierry CREUX/FORUM

Pomnik papieża-Polaka pozbawiony krzyża byłby od strony treściowej fałszem, jednak tym fałszem żyje cała Europa Zachodnia – mówi w rozmowie z PCh24.pl profesor Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zdaniem historyka sprawa monumentu z Ploërmel wpisuje się w prowadzone nad Sekwaną od wieków procesy ateizacyjne.

 

Sprawa pomnika ma szerszy kontekst. Wyrok wydaje się być pochodną procesów laicyzacyjnych czy wręcz ateizacji we Francji. Fale ateizacji pojawiały się tam kilkakrotnie: od rewolucji francuskiej począwszy, poprzez przełom XIX i XX wieku, kiedy to wszystko zaowocowało obowiązującą do dzisiaj ustawą o laicyzacji państwa. Obecnie na to nałożyła się jeszcze rewolucja kulturalna z lat 60. XX wieku, święcąca dziś tryumfy na Zachodzie – mówi prof. Mieczysław Ryba, komentując decyzję francuskiej Rady Stanu w sprawie usunięcia krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w bretońskim Ploërmel.

 

Mamy do czynienia z kuriozalną decyzją, bo jeśli chce się zostawić Jana Pawła II bez krzyża, to jest od strony treściowej zupełny fałsz. Takim fałszem żyje Europa Zachodnia – wyjaśnia członek Kolegium IPN.

 

Dla nas jest to zupełnie dziwne. Nie przeżyliśmy takich fali rewolucyjnych jak Francja, mimo tego, że mieliśmy komunizm. Ale komunizm był u nas narzucony, a oni rewolucję tworzyli sami. Inne są więc tego skutki. Nas to nie tylko bulwersuje, ale i dziwi mocno. Natomiast głosy oburzenia zauważalne są także we Francji, ale czy one będą na tyle silne, by to odeprzeć, skoro lokalny Kościół jakoś mocno nie protestuje? – pyta historyk. Zdaniem profesora, warto by Polacy naciskali na władze francuskie.

 

Można to zrobić za sprawą serwisu Protestuj.pl. Więcej szczegółów TUTAJ.

 

Czy ten nacisk będzie skuteczny, to inna sprawa, natomiast przede wszystkim jest on formą manifestacji, gdyż mamy do czynienia ze starciem kulturowym. Jeśli polska premier mówi, że ten pomnik chce przyjąć, a państwo francuskie chce go okaleczyć, to widzimy zupełnie inną perspektywę, inne rozumienie świata. Akcja społeczna absolutnie stanowi więc wzmocnienie tego, co nazywamy cywilizacją chrześcijańską. W tym względzie ma swoje znaczenie – dodaje prof. Mieczysław Ryba tłumacząc również swoistą łagodność w podejściu formalnie laickiej republiki do islamu. Kontrastuje ona z nieskrywaną wrogością wobec wiary katolickiej.

 

Państwo jest świeckie, ale ponieważ mamy do czynienia z samobójczą autodestrukcją, więc Francja, podobnie jak i wiele innych krajów europejskich, chce się koniecznie odciąć od swoich korzeni. Stąd ta agresja, skierowana szczególnie przeciwko chrześcijaństwu, gdyż to ono stanowi o wspomnianych korzeniach. Islam natomiast jest zjawiskiem zewnętrznym. W tym względzie owa nienawiść do samych siebie jest tak duża, że przesłania prawdziwe zagrożenia. Islam wydaje się więc mniej negowany, mniej odrzucany niż chrześcijaństwo – zauważa historyk.

 

 

PCh24.pl

MWł

 

 

Protest przeciw decyzji francuskiej Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w bretońskim Ploërmel można podpisać TUTAJ.

 

 

 

 


DATA: 2017-11-02 22:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No właśnie nn, no właśnie. Dzięki za kolejny popis hipokryzji. Przecież sam mieszasz się do spraw katolików na katolickim portalu.
ponad 2 lata temu / do nn
 
@nn: najwyższy na to czas abyśmy głośno bronili podstaw naszej cywilizacji. Do tej pory to wszyscy mieszali się i mieszają do nas - a zakompleksionym Polakom wychowanym na GW wydaje się to normalne i naturalne.
ponad 2 lata temu / abc
 
Czy nie za wiele mieszania się do innych?
ponad 2 lata temu / nn
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.