27 października 2017

Premier Rajoy rozwiązał parlament Katalonii. Rząd w Madrycie przejmuje kontrolę

(Mariano Rajoy, fot. EFE/Juanjo Martin )

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy poinformował, że w związku z sytuacją, która ma miejsce w Katalonii, postanowił rozwiązać lokalny parlament i zarządził nowe wybory. Rząd w Madrycie ograniczył autonomię Katalonii i przejął pełną kontrolę.

 

Od wielu tygodni sytuacja w Katalonii jest bardzo poważna, a częste i liczne manifestacje oraz deklaracje polityków podgrzewają jedynie nastroje. Tak się stało również we czwartek i w piątek, kiedy obserwowaliśmy poważne zwroty akcji. W związku z odrzuceniem przez Sąd Najwyższy prośby Katalończyków o wstrzymanie ograniczenia autonomii regionu, szef miejscowego rządu zapowiedział walkę w „obronie praw” Katalonii. Ze względu na zaistniałą sytuację, katalońscy parlamentarzyści zdecydowali w tajnym głosowaniu o ogłoszeniu przez region niepodległości. To właśnie to głosowanie stało się przyczyną decyzji premiera Hiszpanii o rozwiązaniu lokalnego parlamentu. W sobitę rząd w Madrycie de facto przejął kontrolę nad Katalonią.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Premier Mariano Rajoy poinformował o swej decyzji i powiedział, że nowe wybory odbędą się najprawdopodobniej 21 grudnia. Dodał również, że samo głosowanie katalońskich parlamentarzystów nad kwestią niepodległości było „aktem kryminalnym”. – Musimy dać głos obywatelom Katalonii. Powinni oni mieć prawo wyrażenia swojego zdania na temat przyszłości miejsca, w którym mieszkają. Wszystko jednak musi się odbyć z poszanowaniem zasad demokracji i państwa prawa. Nie możemy dopuścić do takich sytuacji, jak nielegalne referendum. Nikt nie może być poza prawem – mówił premier Hiszpanii.

 

Warto dodać, że decyzja katalońskiego parlamentu zostanie zawetowana przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii i w świetle prawa nie będzie możliwe ogłoszenie przez region niepodległości. Jednocześnie w sobotę weszło w życie art. 155 konstytucji mówiący o zawieszeniu autonomii regionu. Procedura odebrania regionowi autonomii, przewidziana w 155 artykule hiszpańskiej konstytucji, została uruchomiona po raz pierwszy w historii. Polega ona na przedstawieniu przez rząd w Madrycie warunków, jakie autonomiczna prowincja powinna spełnić, by przywrócić konstytucyjny ład w regionie. Jeśli oczekiwania władzy centralnej nie zostaną spełnione, to prowincja może utracić autonomię (o ile zgodzi się na to bezwzględna większość hiszpańskiego Senatu).

 

 

Źródło: wprost.pl, TVP Info, PCh24.pl

WMa

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 057 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram