DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Maltański rząd chce ograniczyć wolność w sieci. Powód: „niepokorni” dziennikarze

Maltański rząd chce ograniczyć wolność w sieci. Powód: „niepokorni” dziennikarze
źródło: FORUM REUTERS/Darrin Zammit Lupi

W niedzielę kilka tysięcy osób wyszło na ulice Malty, by zaprotestować przeciwko projektowi ustawy, ograniczającej wolność wypowiedzi w Internecie, a także ostrego postępowania rządu względem niepokornych dziennikarzy, którzy donoszą o nadużyciach polityków. Protesty zorganizowała opozycyjna Partia Nacjonalistyczna Malty (NP).

 

Projekt ustawy trafił do parlamentu w zeszłym tygodniu pod pretekstem dostosowania prawa przeciw zniesławieniom. Nowe prawo wprowadzi obowiązek specjalnej rejestracji wszystkich obywateli, którzy chcą wyrażać opinie w sieci. - Jest to ograniczenie wolności w Internecie i przyszły rząd nacjonalistyczny uchyli ustawę, jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament – już zapowiedział lider NP Simon Busuttil.

 

Maltański lewicowy rząd ostro rozprawia się z niepokornymi dziennikarzami. Od kilku tygodni władze zastraszają dziennikarkę Daphne Caruana Galizia. 8 lutego sąd na wniosek wiceszefa Partii Pracy, pełniącego funkcję ministra gospodarki ChristianaCardona zablokował konto bankowe Caruany. 30 stycznia opublikowała ona na swojej stronie daphnecarruanagalizia.com artykuł na temat „podróży służbowej” ministra Cardonai, posła odpowiedzialnego za sprawy polityczne w ramach prezydencji Malty w UE, Josepha Gerada do Niemiec.

 

Dziennikarka poinformowała, że obaj politycy jako goście rządu niemieckiego udali się do domu publicznego w Velbert. Cardona zaprzeczył zarzutom. - Zadaniem dziennikarzy jest relacjonowanie wydarzeń z życia publicznego, a zadaniem władz jest danie dziennikarzom gwarancji, iż mogą to robić bez zastraszania lub zagrożenia – stwierdziła szefowa OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović. Dodała, że jest poważnie zaniepokojona presją wywieraną na dziennikarkę Caruanę Galizia.


- Inicjowanie pozwów o zniesławienie za pracę dziennikarzy może bardzo szybko uciszyć swobodny dyskurs publiczny w każdym społeczeństwie – ostrzegła Mijatović, przypominając, że osoby publiczne muszą znosić wyższy próg krytyki i kontroli z powodu swojej działalności publicznej.

 

Szefowa OBWE ds. wolności mediów tłumaczyła, że nie można blokować konta bankowego dziennikarce tylko za to, że wykonywała swoją pracę a wolność słowa nie może być krępowana przez rządzących, tylko dlatego, że nie chcą, by pewne niewygodne informacje dotarły do opinii publicznej.

 

Maltańskie Stowarzyszenie Dziennikarzy wezwało ministra do odblokowania konta dziennikarki. Stwierdzili, że zamrożenie aktywów finansowych było przesadzone i sprzeczne z wolnością wypowiedzi oraz wolnością prasy. W poniedziałek (20 lutego) Caruana Galizia wygrała sprawę o zniesławienie, wniesioną przez polityka Marka Gaffarena.

 

Nowa ustawa została zaproponowana przez rząd w ubiegłym tygodniu. Wymaga ona rejestracji w specjalnym rejestrze rządowym wszystkich osób, które prowadzą strony internetowe, publikujące informacje i zdjęcia, zanim wyrażą jakąkolwiek opinię. Za niedopełnienie formalności grozą grzywny. Rejestr ma pozwolić szybko zidentyfikować podmioty krytyczne wobec władzy.

 

W swoim oświadczeniu Mijatović również zauważyła z niepokojem, że w dniu 4 lutego minister gospodarki pozwał innego dziennikarza, Mario Frendo w związku z niechlubnym „wyjazdem służbowym” do niemieckiego domu publicznego.

 

Źródło: euractiv.com

AS.


DATA: 2017-02-22 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@lech, Dla suwerennego panstwa jest zawsze odwrot. KAZDA umowe mozna wypowiedziec. I zaplacic za to odpowiednia cene...
ponad 3 lata temu / Faszysta
 
Zablokowanie wyrażania opinii w Internecie jest kretyńskim pomysłem niedouczonych polityków. Jak chcą to zrobić? Na wszystkich serwerach za granicami Malty też? A swoją drogą życie publiczne oficjeli maltańskich okazało się tak bardzo publiczne, aż do domu publicznego włącznie...
ponad 3 lata temu / wmo
 
Czyże innym jest CETA zawierające w sobie ACTA, które popiera POPiS? Te same przepisy zostaną wprowadzone kuchennymi drzwiami w Polsce. Po cichutku, aby nie było odwrotu.
ponad 3 lata temu / lech
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.