DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Maltański Kościół zmienia się z zatrważającą prędkością. Będzie nauczał islamu

Maltański Kościół zmienia się z zatrważającą prędkością. Będzie nauczał islamu
Zdjęcie ilustracyjne By Shane T. McCoy [Public domain], via Wikimedia Commons

Maltański arcybiskup Charles J. Scicluna zapewnił, że szkoły kościelne w jego kraju „zawsze pozostaną katolickie”, z krzyżem na ścianie w klasach, „nawet jeśli autonomicznie zaczną oferować lekcje dotyczące islamu lub innych religii”. Tak, tak – szkoły katolickie na Malcie będą nauczać islamu.

 

Kapłan wyraził opinię, że wszystkie kościelne szkoły powinny „szanować wolność religijną rodziców”, niezależnie od ich wyznania. Jednak wskazał również, że placówki te nie powinny zagubić znaku swojego etosu i misji. „Chcę zagwarantować i zapewnić wszystkich katolickich rodziców, że szkoły kościelne nie zubożeją jeśli będą respektowały innych, ale staną się bardziej autentyczne” – powiedział arcybiskup. Jest to komentarz duchownego po ogłoszeniu zamiaru włączenia islamu do programu nauczania przez szkoły katolickie na Malcie – zapowiedź ta skrajnie podzieliła opinię publiczną na wyspie.

 

Arcybiskup Sicluna zapewnił, że „ktokolwiek odwiedzi szkoły kościelne nadal znajdzie krzyż na ścianach klas, będzie świadkiem katolickich modlitw, a także będzie wyczuwał obecność katolicyzmu”. Ponadto poinformował, że otrzymał „bardzo pozytywne opinie” na temat uczęszczania niekatolickiej młodzieży do szkół kościelnych na Malcie oraz zapewnił, że nie ma zamiaru „tłumić ich wolności religijnej”. Takie zachowania, w opinii arcybiskupa, pomogły „umocnić istniejące po obu stronach uprzedzenia”.

 

Katolicki etos, jak stwierdził maltański kapłan, „obejmuje szacunek do wolności religijnej katolickich rodziców, jak również rodziców innego wyznania”. Oczywiście pomimo poszanowania religii oraz autonomii studentów innych wyznań, posługa wobec katolickich rodziców pozostanie priorytetem opisywanych szkół.       

 

Arcybiskup zaznaczył, że katolicy nie obawiają się inkluzji religijnej: „Wszyscy jesteśmy braćmi, powołanymi do współistnienia w pokoju i harmonii”. Stwierdził również, że jeśli Maltańczycy uważają siebie za obywateli Europy i świata, powinni poszukiwać obrazu Pana Boga we wszystkich istotach ludzkich, również tych innej rasy czy religii.

 

Maltański kapłan nawiązał również do słów Josepha Mercieca, nieżyjącego już arcybiskupa Malty w latach 1976-2006. Wskazał, że wiele z papieskich dokumentów, w tym Amoris Laetitia, znajduje odzwierciedlenie w jego następujących słowach: „[…] Kościół powinien pozostać wierny wartości świętego sakramentu małżeństwa bez wyrastania barier, mogących doprowadzić do wykluczenia niektórych jednostek”.  

 

Jeszcze kilka lat temu na Malcie zakazane były rozwody, a mieszkańcy tego kraju uchodzili za najbardziej gorliwych katolików w Europie. Po wejściu do Unii Europejskiej Maltańczycy nie dość, że zalegalizowali rozwody, to jeszcze przyjęli prawo akceptujące związki homoseksualne (włącznie z możliwością adopcji dzieci), a ich biskupi – powołując się na zapisy Amoris laetitia – uznali, że rozwodnicy żyjący w nowych związkach mogą przystępować do Komunii Świętej.

 

Źródło: maltatoday.com        

malk


DATA: 2017-04-04 13:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@tradycja: jedna wolność jest wolnością wewnętrzną (możliwość indywidualnego wyboru), a druga wolnością zewnętrzną (możliwość uzewnętrzniania tego wyboru). Owszem, to są nieco różne znaczenia, jednak nie "zupełnie inne", gdyż obie sytuacje dotyczą zarówno wolności jak i religii, czyli właśnie wolności religijnej. A zresztą, czy my czasem nie spieramy się o słówka?
ponad 3 lata temu / r
 
@r - wolność religijna, a wolny wybór w przyjęciu nauczania Pana Jezusa to zupełnie inne sprawy. Wolność religijna zakłada że wszystkie religie w danym państwie mają RÓWNE PRAWA, czyli zarówno katolicy, jak i wyznawcy buddyzmu, dobrego Mzimu, kościoła spaghetti i wszystkie inne mogą swobodnie krzewić swoją wiarę i "wiarę", budować świątynie itp. Czyli prawdziwa religia jest zrównana z prawami z fałszywymi wyznaniami. To zupełnie co innego niż przyjęcie lub odrzucenie nauczania Pana Jezusa.
ponad 3 lata temu / tradycja
 
@ada: Pan Jezus nauczał o wolności religijnej w sensie dobrowolności reakcji na ewangelizację. W katolicyzmie nie ma przymusu. Kto chce uwierzyć, ma szansę na zbawienie. Kto nie chce uwierzyć, będzie potępiony. Jego wolny wybór.
ponad 3 lata temu / r
 
@ma - Pan Jezus nauczał o wolności religijnej? Gdzie? Nigdzie nie powiedział że można wierzyć w prawdziwego Boga i fałszywe bożki, a to jest sedno wolności religijnej! Przeczytaj Ewangelię jeszcze raz, bo głosisz herezje!
ponad 3 lata temu / ada
 
@do Michu. Obawiam się, że masz rację. Szkoda, że tak wiele krajów jest spolegliwa wobec uchodźców czy też najeźdźców jak ich określiłeś. Niestety część z nich faktycznie nie są gośćmi tylko najeźdźcami w szatach gościa. Dobrze, że Polski bezpośrednio ten kłopot nie dotyczy, jednak Europa ma duży problem . Rykoszetem też możemy dostać. Budżet UE nie jest z gumy, coraz większą jego część pochłaniać będą uchodźcy, co może w przyszłości ograniczyć środki dla nas.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
Tak sobie myślę - przykład Malty pokazuje, jak ten cały "gorliwy", ale modernistyczny katolicyzm jest kruchy. Jak bardzo zbudowany to dom na piasku bez solidnych fundamentów - niby jeszcze tu i ówdzie ładne ściany stoją, niby w środku całkiem schludnie, ale wystarczy lekki wstrząs i nagle wszystko się sypie. Bo to właśnie "podkopanie" doktryny katolickiej w ostatnich dziesięcioleciach (a nawet w całym minionym wieku) spowodowało, że możliwe było tak nagłe i mocne tąpnięcie, jak to na Malcie. Bez tego tradycyjnego fundamentu wszystko może stać się nagle względne i bez większego znaczenia, co można zmieniać do woli w zależności od "znaków czasu" i nowego "podejścia duszpasterskiego".
ponad 3 lata temu / zxc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.