DZIŚ JEST:   24   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bartłomieja Apostoła
Św. Emilii de Vialar
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Dziedzictwo Europy

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Malta - katolicka wyspa


Niewielka Malta to nie tylko wspaniałe miejsce na letni wypoczynek, ale zarazem jeden z ostatnich katolickich krajów w Europie. Warto zwiedzić ów niewielki skrawek ziemi na południowym krańcu kontynentu, aby zachwycić się dziedzictwem cywilizacji chrześcijańskiej oraz zobaczyć, co pozostawił po sobie na wyspie Zakon Maltański.

Niemal w połowie drogi morskiej od wybrzeży Włoch do Afryki (100 km od brzegów Sycylii, niecałe 300 km od wybrzeży Tunezji) leży niewielki Archipelag Maltański. W jego skład wchodzi kilka wysp, z których jedynie trzy – Malta, Gozo i Domino – są zamieszkane: łącznie żyje tam około 400 tysięcy ludzi. Powierzchniowo Malta jest mniejsza niż Warszawa, ale bogactwa historii, zabytków i kultury można jej tylko zazdrościć.

Malta znana jest przede wszystkim jako miejsce katastrofy statku wiozącego św. Pawła w roku 60 po Chrystusie. Symbolami wyspy są również joannici, przybyli na Maltę w roku 1530, otrzymawszy wyspę w lenno z rąk cesarza Karola V Habsburga. Zaledwie 35 lat później, w roku 1565 Zakon Maltański uratował wyspę przed ponownym uzależnieniem od muzułmanów. Od tamtej pory historia Malty to historia stricte katolicka.

Dobry przewodnik jest oczywiście niezbędny dla każdego turysty, ale nim zaczniemy zwiedzać, warto zapamiętać kilka uwag, dzięki którym poznawanie wyspy będzie bardziej wydajne, tańsze i mniej męczące.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Choć czas zmagań z komunizmem się zakończył, pojawiają się ideologie odrzucające prawdę o Bogu – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas homilii wygłoszonej w trakcie Mszy Świętej z okazji 50-lecia koronacji wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej.

 
 

„Postuluje, by określenie >pedofil< zachować tylko dla grupy najmłodszej. Natomiast nie używać jej w odniesieniu do grupy starszej grupy wiekowej” – napisał w książce „Seksualność dzieci i młodzieży. Pół wieku badań i refleksji” ceniony przez lewicę seksuolog prof. Andrzej Jaczewski.

 

Klęski żywiołowe w postaci suszy lub powodzi są jak biblijne napomnienia: człowieku nie jesteś bogiem, nie jesteś panem tego świata, nie ty ustalasz prawa przyrody, jesteś częścią stworzonego świata – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas dożynek powiatu poznańskiego w Buku. Na tegorocznym święcie plonów nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych, nawiązujących do symboliki chrześcijańskiej.

 

- Krzyż na Giewoncie ustawiony był dużo wcześniej niż czerwona i tęczowa zaraza próbuje nas zniszczyć. To wotum postawione przez górali w 1901 roku – powiedział stryjeczny prawnuk Józefa Kurasia „Ognia”, Bartłomiej Kuraś.

 

Według informacji, do których dotarła meksykańska prasa, w mieście Matamoros zamordowano księdza Jose Martina Guzmana Vegę. W wyniku napaści odniósł on śmiertelne rany cięte.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.