DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Małpy ważniejsze od ludzi

Małpy ważniejsze od ludzi
Aaron Logan / wikimediacommons.com / cc licence

Aborcja czy eutanazja wynikają z zaniku przekonania o wyjątkowości ludzkiego życia. Wg zwolenników tzw. naukowego światopoglądu nie liczy się przynależność do gatunku ludzkiego lecz samoświadomość. Albo zdolność odczuwania bólu. Ponieważ zdolność tę posiada małpa, to należy ją zrównać z człowiekiem. Temu służy działalność organizacji Great Ape Project, założonej w 1994 r. przez Petera Singera i Paola Cavalieri.


Zdaniem wrogiego chrześcijaństwu "bioetyka" Petera Singera i włoskiego filozofa praw zwierząt Paola Cavalieri ludzie nie są jakościowo różni od małp człekokształtnych. "Wielkie Małpy", takie jak szympansy, bonobo czy orangutany należą do tej samej grupy co ludzie. Dlatego powinny mieć te same zasadnicze prawa - do życia, wolności i ochrony od tortur. - Wielkie małpy to myślące, samoświadome istoty z bogatym życiem emocjonalnym - powiedział ostatnio Peter Singer. - Jeśli będziemy postrzegać prawa człowieka, jako coś posiadanego przez wszystkich ludzi, bez względu na ich intelektualne lub moralne kwalifikacje, to jak możemy odmówić ludzkich praw małpom? - pytał myśliciel.


"Piszemy w szczególnym momencie historii. Nigdy wcześniej nasze panowanie nad innymi zwierzętami nie było tak silne i trwałe", pisali Singer and Cavalieri w 1993 r. zbiorze esejów  "The Great Ape Project: Equality Beyond Humanity". "To jednocześnie moment, gdy w ramach cywilizacji zachodniej, która ponadproporcjonalnie rozszerzyła to dominium, powstała racjonalna etyka podkreślająca moralną rolę naszego gatunku. Stara się ona o równe uznanie dla interesów wszystkich zwierząt: ludzi i nieludzi", dodali  autorzy. Te poglądy zaowocowały utworzeniem rok później organizacji „Great Ape Project” zajmującej się obroną praw małp człekokształtnych.


Jak zauważa Weeklystandard.com zwolennicy Great Ape Project dążą do zastąpienia "starego ładu" opartego na świętości ludzkiego życia nowym porządkiem. Będzie on oparty z jednej strony na hedonizmie (wyrażającym się choćby w bronionej przez Singera zoofilii), a z drugiej w poświęceniu się ludzkości na rzecz "zwierząt" i "planety". Owo poświęcenie wyrażać się ma m.in. we wstrzymaniu się od rozmnażania m.in. poprzez aborcję, której Singer jest zwolennikiem.


Great Ape Project jest popierany także przez guru gimnazjalnych ateistów - Richarda Dawkinsa. Autor "Boga urojonego" wyraził wręcz nadzieję na odkrycie lub stworzenie za pomocą inżynierii genetycznej gatunku pośredniego między człowiekiem a małpą. Takie stworzenie miałoby móc krzyżować się zarówno z ludźmi, jak i małpami. Dawkins jest oczywiście zwolennikiem aborcji. 13 marca 2013 napisał na Twitterze, że "w granicach znaczeniowych słowa »człowiek«, odnoszących się do kwestii moralności aborcji, każdy płód jest w mniejszym stopniu człowiekiem niż dorosła świnia".


Choć trudno w to uwierzyć obłąkańcze poglądy Great Ape Project zyskały uznanie parlamentu poważnego kraju, jakim jest (była?) Hiszpania. W czerwcu 2008 r. hiszpański parlament zobowiązał się do respektowania przez kraj Deklaracji Wielkich Małp z 2003 r. , ogłoszonej przez Great Ape Project. Tym samym małpy uzyskały prawo do życia, wolności i ochrony od tortur. W lutym 2013 r. konsekwentnie zakazano aborcji u małp człekokształtnych. Jednocześnie zabijanie nienarodzonych ludzi w tym kraju jest nadal legalne. Oto konsekwencje przyjęcia antychrześcijańskiej etyki Singera, Dawkinsa i spółki.Źródła: weeklystandard.com / greatapeproject.org

Mjend

DATA: 2013-08-07 07:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Singer: jeśli będziemy postrzegać prawa człowieka, jako coś posiadanego przez wszystkich ludzi, bez względu na ich intelektualne lub moralne kwalifikacje, to jak możemy odmówić ludzkich praw małpom? Ale napisał, ze można spokojnie zabić 18-miesięczne dziecko
ponad 6 lat temu / Fearless Wretch
 
na pewno nie można odmówić inny mieszkańcom prawa do życia i to powinno być kluczowe, jak zaprzestają na eksperymentach na małpach ja przyklaskuję i podpisuję się obiema rękami
ponad 6 lat temu / blimak
 
Jak scenariusz do kolejnej części "Planety Małp"
ponad 6 lat temu / Gord
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.