DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Mało znana historia urodzin Jana Kobuszewskiego. Został ocalony z aborcji

Mało znana historia urodzin Jana Kobuszewskiego. Został ocalony z aborcji
Fot. Jan Rolke/FORUM

Znany i wybitny aktor Jan Kobuszewski zmarł w sobotę w wieku 85 lat. Przy tej okazji warto przypomnieć nie tylko jego dorobek aktorski, ale także mało znaną historię urodzin. Jak opowiada jego siostra Hanna Zborowska, lekarze proponowali matce dokonanie aborcji, ponieważ ciąża „zagrażała życiu” kobiety. Matka aktora jednak kategorycznie odmówiła.

 

– Prędzej umrę sama niż miałabym własne dziecko zgładzić – odpowiedziała matka aktora Alicja Kobuszewska, której lekarze proponowali dokonanie aborcji. Jak relacjonuje Hanna Zborowska, ciąża miała rzekomo zagrażać życiu matki. Lekarze tłumaczyli, że stosunkowo późny wiek matki oraz choroba nerek będą miały negatywne konsekwencje. Pomimo zachęt lekarzy, aby Alicja Kobuszewska dokonała aborcji, kobieta kategorycznie odmówiła. Narodziny chłopca zostały przyjęte przez lekarzy jako cud.

 

Także najbliżsi przyszłego aktora traktowali narodziny w kategoriach cudu. Jak podaje we wspomnieniach Hanna Zborowska, żartowano, że Jan zostanie w przyszłości aktorem lub malarzem. Co ciekawe, sam Kobuszewski w dzieciństwie uważał, że gdy dorośnie zostanie księdzem.

 

Ta mało znana historia pokazuje, że ewentualna dramatyczna decyzja o dokonaniu aborcji, może mieć straszne konsekwencje nie tylko dla samej matki lub najbliższej rodziny, ale również dla szerokiej społeczności. W tym przypadku uratowanie od aborcji Jana Kobuszewskiego sprawiło, że wiele lat później, cała Polska mogła oglądać jego kunszt aktorski i być świadkami pracy teatralnej i filmowej.

 

Jan Kobuszewski zmarł 28 września 2019 roku w Warszawie. O śmierci aktora poinformowała jego rodzina. W swoim dorobku zawodowym miał wiele ról filmowych i teatralnych, ale również kabaretowych. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W laudacji podkreślano jego wybitne zasługi dla polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.

 

 

Źródło: niedziela.pl

WMa

 

 


DATA: 2019-09-29 09:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
27
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wtedy nie można było raczej stwierdzić na ile to zagraża życiu kobiety ,teraz lekarze znacznie więcej mogą przewidzieć
ponad 1 rok temu / maja
 
jaki cel i jaki pożytek z tego typu informacji?Co się chce uzyskać?
ponad 1 rok temu / nn
 
Wspaniały komik bardzo lubiłam pana Kobuszewskiego dzisiaj już takich aktorów nie ma.
ponad 1 rok temu / Halina
 
Od razu przypomina mi się historia innego wybitnego aktora, ale nie z naszej sceny - Jacka Nicholsona. Jego nastoletnia mama była pod ogromną presją dokonania aborcji, ale dzięki swojej mamie i babci nie dokonała tego. Dlatego Nicholson otwarcie mówi, że jest za życiem, bo po prostu inaczej twierdzić by nie mógł jego słowa o aborcji: I?m positively against it. I don?t have the right to any other view. My only emotion is gratitude, literally, for my life..
ponad 1 rok temu / Czytelniczka
 
Mój ulubiony cytat " chamstwu należy przeciwdziałać siłom i godnościom osobistom"
ponad 1 rok temu / ja
 
Ciekawe ilu potencjalnie wybitnych ludzi zostało zamordowanych w łonach swych matek... Może był wśród nich ktoś, kto jako dorosły wynalazłby lekarstwo na raka... Możliwe że losy świata potoczyłyby się zupełnie inaczej gdyby ci zamordowani żyli...
ponad 1 rok temu / Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.