3 kwietnia 2019

Mali: dżihadyści rosną w siłę i zapowiadają krwawą rzeź chrześcijan

(Forum)

W Mali narastają napięcia między grupami etnicznymi, które zamieszkują ten subsaharyjski kraj. Z lokalnych konfliktów korzystają działające w tym regionie zbrojne ugrupowania dżihadystów. Kościół apeluje o modlitwę i pojednanie.

 

Największe napięcia panują w centralnym Mali, między pastersko-koczowniczym ludem Fulani, wyznającym islam, oraz osiadłym, rolniczym ludem Dogonów, który wyznaje tradycyjne religie politeistyczne. Przedmiotem sporu najczęściej są pastwiska i źródła wody. Od lipca ubiegłego roku w 99 incydentach zginęło prawie 300 osób. Ponad 10 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przełomowym wydarzeniem była jednak masakra, do której doszło pod koniec ubiegłego miesiąca. W wiosce Ogossagou zabitych zostało ponad 160 przedstawicieli ludu Fulani, w tym wiele kobiet i dzieci. Odpowiedzialnością za atak obarcza się bojówki Dogonów, które jednak nie przyznają się do winy. Jak podkreśla administrator apostolski miejscowej diecezji Mopti, skala tej zbrodni była szokiem dla wszystkich. – Nikt też nie potrafi zrozumieć, co kryje się za tą masakrą – mówi ks. Michel Douyon.

 

Zadajemy sobie pytanie: co za tym stoi? Ubóstwo? Skrajna nędza? Indoktrynacja ideologiczna? Nie wiemy! Kiedy sprawowałem w tym regionie Eucharystię, powiedziałem wiernym: trzeba nam teraz naprawdę modlić się za nasz kraj. Być może tego nam brakowało – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Douyon. – Trzeba się też modlić, aby napięcie osłabło. I musimy teraz okazać gościnę wysiedlonym. Jest ich bardzo dużo. Niektóre rodziny straciły wszystko. Ale trzeba też doprowadzić do spotkania przywódców plemiennych i skłonić ich do pojednania między skłóconymi ludami – dodał.

 

Z narastającego napięcia korzystają dwa ugrupowania dżihadystów, które działają w tym regionie. Oba są powiązane z Al Kaidą i od dawna rekrutują swych bojowników z ludu Fulani. Wykorzystują przy tym bierność malijskich władz, które nie potrafią zapewnić ochrony ludności cywilnej i sprzyjać pojednaniu zwaśnionych grup.

 

Chrześcijanie są w Mali niepokaźną mniejszością. Stanowią nieco ponad 2 proc. 18-milionowego społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że nowym nuncjuszem w tym afrykańskim kraju będzie Polak, ks. Tymon Tytus Chmielecki.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram