DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Mała Polska na skraju Chin


Rozmawiając z uchodźcami polskimi w Harbinie, zdumiony byłem ich gorącym, bezinteresownym patriotyzmem (…). Następnego dnia zebrał się tłum liczniejszy może nawet niż dnia poprzedniego. Było chyba z tysiąc osób. A każdy chciał chociaż kilka słów z nami zamienić, chociaż dłoń uściskać – tak zapamiętał porucznik Bolesław Orliński swój pobyt w Harbinie podczas przelotu na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa we wrześniu 1926 roku. Tak przyjęli go rodacy, którzy stworzyli swą „małą Polskę” w Mandżurii, w północno-wschodnich Chinach.

Początki Harbinu sięgają końca XIX wieku, kiedy zdecydowano o budowie Kolei Wschodniochińskiej. Pracę przy niej podjęło wielu Polaków – inżynierów, rzemieślników i robotników, dla których na ziemiach polskich pod rosyjskim zaborem wyższe stanowiska były niedostępne. Na Dalekim Wschodzie nie czyniono takich przeszkód. Dlatego pierwszym wiceprezesem Towarzystwa Wschodniochińskiej Kolei został Polak – inżynier Stanisław Kierbedź (bratanek konstruktora słynnego stołecznego mostu), za współpracowników mając wielu rodaków. W miejscu pierwszej siedziby Towarzystwa inżynier Adam Szydłowski założył osadę Harbin, która po otwarciu linii kolejowej w roku 1903 stała się szybko rosnącym i rozwijającym się miastem. Na harbińskim cmentarzu – zanim został zniszczony w czasie chińskiej „rewolucji kulturalnej” – na wielu grobach widniały napisy: Zmarł w czasie budowy kolei. Kolejna fala Polaków – wśród nich stu warszawskich lekarzy – dotarła do rozbudowującego się Harbinu podczas wojny japońsko‑rosyjskiej 1904–1905 i w latach następnych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Polska jest w stanie pokonać tęczową propagandę – mówił podczas wykładu wygłoszonego w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej dr Paul Cameron.

 
 

Policja w Hongkongu uwięziła setki ludzi na Politechnice. Użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych wobec demonstrantów próbujących uciec z kampusu, gdzie od ponad tygodnia trwa zażarta konfrontacją z policją.

 

Stosunkiem głosów 69 do 51 jednoizbowy parlament Nowej Zelandii przyjął ustawę legalizującą eutanazję. Aby weszła ona w życie musi zostać jeszcze zatwierdzona w referendum, ale według wyników wszystkich badań opinii publicznej w tej sprawie wydaje się, że ogólnopaństwowe głosowanie jest zwykłą formalnością.

 

Benedykt XVI napisał modlitwę dedykowaną austriackiej diecezji Eisenstadt. Odnosi się w niej nie tylko do historii Kościoła, ale także do współczesnego kryzysu. „Także dzisiaj naszej wierze zagraża umniejszenie, poddające ją kryteriom tego świata i przez to odbierające jej wielkość. Panie, pomóż nam w tej godzinie być i pozostać prawdziwie katolickimi” – czytamy w modlitwie.

 

W Kościele są ludzie, którzy chcą dokonać "podmiany" Kościoła. Wprawdzie jego zewnętrzny wygląd pozostaje, ale wewnątrz kryje się już tylko pustka. Dla tych ludzi Boża rzeczywistość Kościoła nic nie znaczy. Zobacz wstrząsającą diagnozę Michaela Vorisa. Zapraszamy na program Wir - The Vortex. Materiał publikujemy dzięki uprzejmości Church Militant. Napisy w języku polskim dostępne po włączeniu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.