DZIŚ JEST:   18   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Łukasza Ewangelisty
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Mała Polska na skraju Chin


Rozmawiając z uchodźcami polskimi w Harbinie, zdumiony byłem ich gorącym, bezinteresownym patriotyzmem (…). Następnego dnia zebrał się tłum liczniejszy może nawet niż dnia poprzedniego. Było chyba z tysiąc osób. A każdy chciał chociaż kilka słów z nami zamienić, chociaż dłoń uściskać – tak zapamiętał porucznik Bolesław Orliński swój pobyt w Harbinie podczas przelotu na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa we wrześniu 1926 roku. Tak przyjęli go rodacy, którzy stworzyli swą „małą Polskę” w Mandżurii, w północno-wschodnich Chinach.

Początki Harbinu sięgają końca XIX wieku, kiedy zdecydowano o budowie Kolei Wschodniochińskiej. Pracę przy niej podjęło wielu Polaków – inżynierów, rzemieślników i robotników, dla których na ziemiach polskich pod rosyjskim zaborem wyższe stanowiska były niedostępne. Na Dalekim Wschodzie nie czyniono takich przeszkód. Dlatego pierwszym wiceprezesem Towarzystwa Wschodniochińskiej Kolei został Polak – inżynier Stanisław Kierbedź (bratanek konstruktora słynnego stołecznego mostu), za współpracowników mając wielu rodaków. W miejscu pierwszej siedziby Towarzystwa inżynier Adam Szydłowski założył osadę Harbin, która po otwarciu linii kolejowej w roku 1903 stała się szybko rosnącym i rozwijającym się miastem. Na harbińskim cmentarzu – zanim został zniszczony w czasie chińskiej „rewolucji kulturalnej” – na wielu grobach widniały napisy: Zmarł w czasie budowy kolei. Kolejna fala Polaków – wśród nich stu warszawskich lekarzy – dotarła do rozbudowującego się Harbinu podczas wojny japońsko‑rosyjskiej 1904–1905 i w latach następnych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Seria kłamstw i pomówień odnoszących się do projektu Stop Pedofilii. Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę. Skandaliczna, "homoseksualna dyskoteka" pod papieskim oknem w Krakowie. Linie lotnicze Air Canada chcą być bardziej "tolerancyjne" i zakazują używania zwrotów "pan" oraz "pani". Te i inne tematy zostały poruszone w programie Raport PCh24, prowadzonym przez Jacka Ożoga.

 
 

W Belgii trwa walka o życie młodej dziewczyny, cierpiącej na depresję. 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven domaga się prawa do eutanazji. Powodem tego żądania jest jej przekonanie, że jest brzydka.

 

W nowym oświadczeniu na temat trwającego w Rzymie synodu amazońskiego kardynał Walter Brandmüller – uznany historyk Kościoła i jeden z dwóch żyjących hierarchów, którzy sformułowali Dubia odnoszące się do adhortacji Amoris laetitia – ostrzega przed zastąpieniem wiary katolickiej „panteistyczną religią naturalną człowieka”.

 

Czy czeka nas kolejna edycja rewolucyjnych marszów – coś na kształt „czarnych protestów 2.0”?

 

Celibat ma w sobie niezrównany potencjał ewangelizacyjny, którego najbardziej dziś potrzebują tubylcze kultury Amazonii, aby odkryć Chrystusa i Jego Kościół jako tajemnicę miłości i radości – przypomina kard. Marc Ouellet. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej po raz kolejny studzi zapały w synodalnej dyskusji o wyświęcaniu żonatych mężczyzn.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.