DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Mała Polska na skraju Chin


Rozmawiając z uchodźcami polskimi w Harbinie, zdumiony byłem ich gorącym, bezinteresownym patriotyzmem (…). Następnego dnia zebrał się tłum liczniejszy może nawet niż dnia poprzedniego. Było chyba z tysiąc osób. A każdy chciał chociaż kilka słów z nami zamienić, chociaż dłoń uściskać – tak zapamiętał porucznik Bolesław Orliński swój pobyt w Harbinie podczas przelotu na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa we wrześniu 1926 roku. Tak przyjęli go rodacy, którzy stworzyli swą „małą Polskę” w Mandżurii, w północno-wschodnich Chinach.

Początki Harbinu sięgają końca XIX wieku, kiedy zdecydowano o budowie Kolei Wschodniochińskiej. Pracę przy niej podjęło wielu Polaków – inżynierów, rzemieślników i robotników, dla których na ziemiach polskich pod rosyjskim zaborem wyższe stanowiska były niedostępne. Na Dalekim Wschodzie nie czyniono takich przeszkód. Dlatego pierwszym wiceprezesem Towarzystwa Wschodniochińskiej Kolei został Polak – inżynier Stanisław Kierbedź (bratanek konstruktora słynnego stołecznego mostu), za współpracowników mając wielu rodaków. W miejscu pierwszej siedziby Towarzystwa inżynier Adam Szydłowski założył osadę Harbin, która po otwarciu linii kolejowej w roku 1903 stała się szybko rosnącym i rozwijającym się miastem. Na harbińskim cmentarzu – zanim został zniszczony w czasie chińskiej „rewolucji kulturalnej” – na wielu grobach widniały napisy: Zmarł w czasie budowy kolei. Kolejna fala Polaków – wśród nich stu warszawskich lekarzy – dotarła do rozbudowującego się Harbinu podczas wojny japońsko‑rosyjskiej 1904–1905 i w latach następnych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Węgierski parlament zatwierdził przepisy zakazujące prawnego uznawania obywateli transseksualnych i interseksualnych. Nowe prawo definiuje płeć na podstawie chromosomów (płeć przypisana przy urodzeniu). Regulacji jeszcze nie podpisał prezydent. Trwają naciski homolobby z Europy i organów unijnych.

 
 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a także 12 lipca, jeśli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna druga tura wyborów.

 

Tygodnik „Niedziela” przywrócił na swoich stronach usunięty tuż po opublikowaniu wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Rozmowa zatytułowana „Kościół musi być przeźroczysty” traktuje o problemie walki z pedofilią wśród duchowieństwa. Niestety, po drodze katolickie medium straciło nieco punktów zaufania u Czytelników.

 

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.