DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Mała czarna w mniejszej cenie?

Mała czarna w mniejszej cenie?

W kwietniu bieżącego roku cena funta kawy na międzynarodowych rynkach była o 30 procent niższa niż rok temu – informuje International Coffee Organisation. Czy to oznacza, że cena kawy w końcu się obniży?

 

Z danych organizacji wynika, że cena funta (ok. 453,6 grama) kawy w kwietniu wyniosła 160,46 centów amerykańskich. To o 4,4 proc. mniej niż w marcu i aż o 30 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku, gdy kawa była najdroższa w historii. Przypomnijmy, że ubiegłoroczny cenowy rekord wynosił 231,24 centy za jednego funta.

 

Z danych wynika też, że całkowity eksport kawy wyniósł w marcu 2012 roku 9,9 mln worków (po ok. 60 kg). Od początku sezonu (od październiku ub.r.) eksport wyniósł łącznie 51,7 mln worków, co w porównaniu z 52,9 mln worków w analogicznym okresie roku poprzedniego daje 2,3-proc. spadek.

 

Spadek ceny jest związany z większymi zbiorami, które na ten rok zapowiedzieli już dwaj najwięksi producenci kawy, a więc Brazylia i Kolumbia. Kolumbijska organizacja zrzeszająca plantatorów kawy ogłosiła we wtorek, że w tym roku zamierza wyprodukować 7,8 mln worków kawy, a w kolejnym roku nawet 9 mln - oznacza to, że zbiory będą największe od pięciu lat. Dobrym zbiorom sprzyja przede wszystkim pogoda i łagodniejszy klimat, które są jednocześnie największym czynnikiem ryzyka dla cen na światowych rynkach - w pierwszych miesiącach tego roku kolumbijskie plantacje zostały zniszczone, a planowane plony zmniejszone z powodu intensywnych opadów.

 

Pierwsze efekty są już widoczne u producentów - kilka dni temu na obniżkę cen swoich kaw zdecydował się jeden z największych koncernów spożywczych Kraft Foods, do którego należy m.in. marka Maxwell House. Cena kawy Maxwell House w USA spadnie o 6 proc., w przypadku pozostałych marek należących do Krafta obniżka może sięgnąć nawet 10 proc.

 

Ostatnie badania wskazują na to, że Polacy coraz chętniej sięgają po tradycyjną małą czarną. Analitycy szacują, że w ubiegłym roku w Polsce sprzedano 80,5 tys. ton kawy, a wartość całego rynku wynosiła ok. 3,15 mld zł. Ta kwota będzie jednak stale rosła - według badań Euromonitor International w 2015 r. wartość rynku kawy w Polsce ma wynieść już blisko 1,3 mld euro.

 

 

Źródło: biznes.gazeta.pl

Piotr Toboła


DATA: 2012-05-24 12:40
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.