17 listopada 2013

Modlitwa za ofiary wypadków drogowych w sanktuarium bł. Karoliny

(fot. mmagallan / sxc.hu)

Za ludzi, którzy zginęli na drogach modlono się w niedzielę w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. W Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych została odprawiona Msza św. z udziałem rodzin, które straciły bliskich w wypadkach. Natomiast przy pomniku „Przejście” były wypominki, posadzono też drzewo pamięci.

 

„Warsztaty, w których wzięliśmy udział, dużo nam dały. Wyrzuciliśmy z siebie wielki ciężar. Łatwiej będzie żyć” – podkreślają rodzice, którzy stracili dzieci w wypadkach. W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar, m.in. z Poznania, Białegostoku i Łodzi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W homilii ks. prof. Janusz Królikowski, pomysłodawca idei pomnika „Przejście” w Zabawie mówił, że słusznym założeniem jest wdrożenie programu zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach. Już teraz można mówić o sukcesie, bo statystyki spadają, ale jak dodał kaznodzieja, ten sukces ma gorzki smak, bo jednak giną ludzie. W homilii była też zachęta do życia w cnocie i wierności etosowi. Ks. Królikowski wskazywał na przykład bł. Karoliny, która dała heroiczne świadectwo wyboru dobra i odrzucenia zła.

 

Według danych policji, porównując ze sobą statystyki drogowe 2012 i 2011 roku, widać wyraźny spadek liczb wypadków, rannych i zabitych. W zeszłym roku na polskich drogach doszło do 36 505 wypadków, a w 2011 r. do 40 065 – mniej o 3560 (9 proc.). 2012 rok to także spadek liczby osób, które wskutek zdarzeń na drogach poniosły śmierć. W minionym roku zginęło 3520 osób, a w 2011 r. 4189 osób – mniej o 669 (16 proc.). Spadła także liczba rannych. W 2012 roku wyniosła ona 45 094, a w 2011 r. 49 501 – mniej o 4407 (9 proc.).

 

„W Zabawie prawie każdego dnia ludzie modlą się przy pomniku, który upamiętnia ofiary wypadków. W sanktuarium bł. Karoliny mamy też księgę pamięci z nazwiskami ofiar. Karty ze zdjęciami bliskich przysyłają ludzie z całej Polski. Ponadto organizujemy cykliczne dyżury z psychologami i prawnikami oraz warsztaty dla ofiar wypadków. Chcemy pomóc ludziom, którzy nie mogą pogodzić ze stratą bliskich” – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny i wiceprezes Stowarzyszenia „Przejście”.

 

Członkowie Stowarzyszenia uważają, że każda forma solidarności z ludźmi przeżywającymi trudne chwile po stracie bliskich jest bardzo ważna, dlatego poszukując nowych form pomocy poszkodowanym Stowarzyszenie uruchamia w Internecie możliwość przejścia przez pomnik oraz przeglądania księgi pamięci i zapalenia wirtualnego znicza.

 

Ponadto powstała Fundacja „Przejście”, która przygotowuje plany budowy Centrum Leczenia Traumy. Ośrodek ma powstać w Wał – Rudzie, w pobliżu lasu i rodzinnego domu bł. Karoliny. Ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będą tam mogły uzyskać pomoc terapeutyczną w zakresie rehabilitacji i medycyny, ale także prawną i materialną.

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram