DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   CREDO

Kardynał Raymond Leo Burke

Maj zawsze z Maryją

Maj zawsze z Maryją

Namawiam was, byście w maju – miesiącu przecież w szczególny sposób poświęconym Najświętszej Maryi Pannie – znaleźli czas na zwracanie się do Maryi, Matki Boga i naszej Matki. Idźcie do Niej, aby wyrazić Jej miłość i aby prosić Ją o nieustanną pomoc. Jest tyle sposobów, na które możemy okazać Świętej Bożej Rodzicielce nasze przywiązanie i wierność, naszą wdzięczność i cześć. Nie zapominajmy ani na chwilę za ile spraw winniśmy jej najgoręcej dziękować, w ilu sprawach winniśmy gorąco prosić o jej wstawiennictwo. Nie zapominajmy zwłaszcza, iż przede wszystkim winniśmy ją wysławiać jako naszą Królową.

 

Najpotężniejszą formą pobożności maryjnej jest, rzecz jasna, Różaniec. Powody, dla których należy uznać tę praktykę za kluczową dla życia modlitewnego chrześcijan, przepięknie wyłożył święty Jan Paweł II na kartach napisanego u początku ćwierćwiecza jego posługi papieskiej listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae, który też wydaje się najlepszą lekturą duchową na miesiąc maj.

  

Dlaczego zatem Różaniec?

 

Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez – można by powiedzieć – Serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości (nr 2).

 

Kiedy odmawiamy Różaniec, Matka Najświętsza pomaga nam zbliżyć się do swego Syna. Poprzez modlitwę różańcową jednoczymy nasze serca z Jej Niepokalanym Sercem, składając nasze serca w Najświętszym Sercu Jezusa.

 

Jak przejmująco stwierdza Ojciec Święty, nie tylko jesteśmy w stanie pełniej i serdeczniej poznać naszego Pana, ale również pełniej i serdeczniej udaje nam się poznać tych, za których się modlimy.

 

Rozważając na kartach Rosarium Virginis Mariae sytuację naszych czasów, Ojciec Święty prosi nas o odmawianie Różańca szczególnie w intencji pokoju i rodziny. Jedyne bowiem źródło pokoju zarówno w nas samych, jak i pokoju na świecie znajdziemy w zjednoczeniu z Chrystusem w tajemnicy odkupieńczego Wcielenia.

 

Przez całe stulecia, od kiedy Różaniec po raz pierwszy został dany Kościołowi, następcy świętego Piotra często zachęcali do modlitwy różańcowej o wyjednanie u Boga pomocy i miłosierdzia. W naszych czasach, tak tragicznie naznaczonych przemocą zarówno domową, jak między wspólnotami czy narodami, modlimy się na różańcu, by zaznać pokoju we własnym życiu, uprosić pokój dla świata i wyjednać łaskę bycia tymi, którzy niosą pokój.

 

Równie pilna potrzeba wysiłków i modlitwy wyłania się w innym punkcie krytycznym naszych czasów, jakim jest rodzina, komórka społeczeństwa coraz bardziej zagrożona na płaszczyźnie ideologicznej i praktycznej siłami godzącymi w jej jedność, które budzą obawy o przyszłość tej podstawowej i niezbywalnej instytucji, a wraz z nią o losy całego społeczeństwa (nr 6).

 

Aby więc zaradzić poważnym szkodom wyrządzanym rodzinie – odmawiajmy Różaniec w intencji rodzin i zachęcajmy same rodziny, by wspólne odmawianie Różańca uczyniły stałym punktem życia domowego. Przez zasługę Różańca bowiem rodziny doświadczają niezliczonych łask, znajdując w ten sposób umocnienie do walki na wielu frontach.

  

Medytacja i droga

 

Różaniec staje się naprawdę drogą duchową, na której Maryja jest Matką, Nauczycielką i Przewodniczką, podtrzymującą wiernych swym potężnym wstawiennictwem. Czyż można się dziwić, że przy końcu tej modlitwy odczuwa się jako potrzebę ducha, który w medytacji doświadczył głęboko macierzyństwa Maryi, pragnienie wychwalania Najświętszej Dziewicy, czy to wspaniałą modlitwą Salve Regina czy też Litanią Loretańską? Jest to ukoronowanie drogi wewnętrznej, która doprowadziła wiernego do żywego kontaktu z misterium Chrystusa i Jego Najświętszej Matki (nr 37).

 

Maj to również – a w zasadzie przede wszystkim – miesiąc wspaniałej maryjnej litanii, w której wzywamy orędownictwa Świętej Panny nad pannami, Stolicy mądrości, Róży duchownej, Ucieczki grzesznych, Królowej wyznawców…

 

Jakże pięknym sposobem okazania nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny jest pielgrzymka do któregoś ze świętych miejsc wzniesionych ku Jej czci. Jest ich przecież tyle na całym świecie. Aparecida, Fatima, Guadalupe, Knock, La Salette, Loreto, Lourdes, Mariazell…

 

Majowy ołtarz

 

Oryginalnym przejawem majowej pobożności maryjnej może być urządzenie we własnym domu ołtarzyka majowego. Z wielką przyjemnością wspominam panujący w moim rodzinnym domu zwyczaj poświęcania w maju Matce Bożej specjalnego miejsca honorowego. Gdy byłem dzieckiem, wspólnie z rodzeństwem lubiliśmy zbierać kwiaty dla ozdobienia stoliczka stawianego wówczas przed domem ku czci Najświętszej Panienki.

 

Najlepiej byłoby urządzić w domu stały ołtarzyk majowy. Pewien mój przyjaciel, rzeźbiarz Eduard Dietmaier, który wychował się w Oberammergau w Bawarii, a teraz mieszka nieopodal La Crescent w Minnesocie, często mi opowiada o tradycji Gotteswinkel w domach pobożnych katolików bawarskich.

 

Gotteswinkel, czyli „Boży kącik” to specjalne miejsce pobożności – może nim być stolik czy półka, gdzie stoją poświęcone przedmioty, które inspirują nas do modlitwy i innych pobożnych praktyk. Przypomina on, że nasze domy są oddane Chrystusowi. Przypomina, że Chrystus pragnie być w naszych domach stałym gościem i powinien być obecny we wszystkim, co się w nich dzieje.

 

W ciągu dnia domownicy często zatrzymują się przy Gotteswinkel, żeby się pomodlić, a także zostawiają tam kartki z modlitwami lub zdjęcia tego członka rodziny bądź kogoś z grona przyjaciół, kto potrzebuje modlitwy. Cała rodzina zbiera się przy Gotteswinkel na modlitwę, przede wszystkim na odmawianie Różańca.

 

Jeszcze lepiej byłoby utworzyć Gotteswinkel wokół obrazu Najświętszego Serca Jezusa, poprzez które poświęcamy nasze domy Chrystusowi i ogłaszamy Go Królem naszych serc i naszych domów. W ten sposób zaaranżowany mógłby on służyć przez cały rok, a w maju – wzbogacony o wizerunek Maryi – stać się szczególnym miejscem nabożeństwa do Matki Bożej.

 

Maj powinien być miesiącem szczególnej pobożności zarówno osobistej, jak i wspólnotowej. Maryja przybliży nas do siebie i w ten sposób zaprowadzi do swojego Syna. Za Jej wstawiennictwem spłynie wiele łask i na nas samych, i na tych, za których się modlimy.

 

 

 

Kardynał Raymond Leo Burke prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego urzędu sądowniczego w Kościele katolickim.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 
 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.

 

O wpływach wielkich korporacji cyfrowych na politykę mówi Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.