DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 48  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Adam Dworakowski

Magdalenki i baby


Powszechnie uważa się, że na świecie istnieją dwie kuchnie – chińska i francuska. Reszta to jedynie wariacje na ten temat. Można się z tą teorią zgadzać lub nie, ale faktycznie wiele tego, co dziś jemy w domach i restauracjach, zaczerpnęliśmy z wielowiekowych doświadczeń znad Sekwany i Loary. W tej słynnej na cały świat tradycji kulinarnej – my, Polacy, także mamy swój, nie lada jaki udział. A to głównie za sprawą naszego rodaka, który przez przypadek został francuskim księciem.

 

W historii Polski Stanisław Leszczyński – bo o nim tu mowa – jest jednym z rzadziej wspominanych władców. Choć zajmował polski tron dwukrotnie, to i tak był jednym z najkrócej panujących u nas monarchów. Wplątany został bowiem w międzynarodowy konflikt, jakim była wojna północna, oraz w rozgrywki władców Szwecji i Rosji, którzy w XVIII wieku rościli sobie coraz znaczniejsze prawa do decydowania, co ma się dziać na ziemiach Rzeczypospolitej.


Gdy August II Mocny został w roku 1704 zmuszony przez szwedzkiego króla do abdykacji i opuszczenia Polski, szlachta pod „opieką” wojsk szwedzkich wybrała na króla wojewodę poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego. Ze względu na pośpiech i zawieruchę wojenną monarcha został koronowany nie na Wawelu, a w warszawskiej katedrze świętego Jana. Nie panował jednak zbyt długo, gdyż już w roku 1709 szala zwycięstw w wojnie północnej przechyliła się na stronę Rosji, która z kolei – popierając saksońskich Wettinów – ponownie osadziła na tronie Augusta, zmuszając tym samym króla z Wielkopolski do wyjazdu z kraju.

Leszczyński jeszcze raz próbował zasiąść na polskim tronie po śmierci Augusta Mocnego. Ale i tym razem pod osłoną wojsk i pieniędzy płynących z Rosji władcą został elektor saksoński – August III. Po kolejnej przegranej Leszczyński na stałe osiadł we Francji, oddając się pod opiekę zięcia. A był nim nie byle kto, bo 


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prześladowania chrześcijan najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej. Jest to obecnie najbardziej niebezpieczny region świata jeśli chodzi o stopień represji – wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 
 

22 października Ross Marchand w artykule „Sprytniejsze i bardziej sprawiedliwe zasady podatkowe mogą prowadzić do przyjaźni polsko-amerykańskiej” zamieszczonym na stronie Townhall.com ubolewał, że Polska nie chce dopuścić inwestorów amerykańskich pragnących wydobywać polską miedź i srebro. Utrzymujemy zbyt wysokie podatki dla inwestorów z zewnątrz, chcących wydobywać nasze surowce.

 

Irakijczycy nie chcą wojsk amerykańskich, opuszczających Syrię w obliczu ofensywy tureckiej, która została wstrzymana na kilka dni. Urzędnicy iraccy, w tym wojsko Iraku poinformowało we wtorek, że amerykańskie siły nie mogą przebywać w ich kraju. Amerykanów nie chcą także irakijscy Kurdowie. Szef Pentagonu pilnie udał się do Bagdadu.

 

Według Prokuratury w Częstochowie osoby niosące wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie popełniły przestępstwa obrazy uczuć religijnych. W związku z tym instytucja umorzyła postępowanie w tej sprawie.  

 

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powiedział, że temat święcenia żonatych mężczyzn nie tylko w rejonie Amazonii, ale w całym Kościele powszechnym najprawdopodobniej będzie kontynuowany po zakończeniu obrad synodu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.