DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 48  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Adam Dworakowski

Magdalenki i baby


Powszechnie uważa się, że na świecie istnieją dwie kuchnie – chińska i francuska. Reszta to jedynie wariacje na ten temat. Można się z tą teorią zgadzać lub nie, ale faktycznie wiele tego, co dziś jemy w domach i restauracjach, zaczerpnęliśmy z wielowiekowych doświadczeń znad Sekwany i Loary. W tej słynnej na cały świat tradycji kulinarnej – my, Polacy, także mamy swój, nie lada jaki udział. A to głównie za sprawą naszego rodaka, który przez przypadek został francuskim księciem.

 

W historii Polski Stanisław Leszczyński – bo o nim tu mowa – jest jednym z rzadziej wspominanych władców. Choć zajmował polski tron dwukrotnie, to i tak był jednym z najkrócej panujących u nas monarchów. Wplątany został bowiem w międzynarodowy konflikt, jakim była wojna północna, oraz w rozgrywki władców Szwecji i Rosji, którzy w XVIII wieku rościli sobie coraz znaczniejsze prawa do decydowania, co ma się dziać na ziemiach Rzeczypospolitej.


Gdy August II Mocny został w roku 1704 zmuszony przez szwedzkiego króla do abdykacji i opuszczenia Polski, szlachta pod „opieką” wojsk szwedzkich wybrała na króla wojewodę poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego. Ze względu na pośpiech i zawieruchę wojenną monarcha został koronowany nie na Wawelu, a w warszawskiej katedrze świętego Jana. Nie panował jednak zbyt długo, gdyż już w roku 1709 szala zwycięstw w wojnie północnej przechyliła się na stronę Rosji, która z kolei – popierając saksońskich Wettinów – ponownie osadziła na tronie Augusta, zmuszając tym samym króla z Wielkopolski do wyjazdu z kraju.

Leszczyński jeszcze raz próbował zasiąść na polskim tronie po śmierci Augusta Mocnego. Ale i tym razem pod osłoną wojsk i pieniędzy płynących z Rosji władcą został elektor saksoński – August III. Po kolejnej przegranej Leszczyński na stałe osiadł we Francji, oddając się pod opiekę zięcia. A był nim nie byle kto, bo 


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prezydent USA Donald Trump miał podjąć decyzję o wycofaniu 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy aktualnie stacjonują w Niemczech. Ma to być realizacja zapowiedzi amerykańskich dyplomatów, którzy sygnalizowali to w sierpniu ubiegłego roku. Część z nich ma trafić do Polski.

 
 

„Demokracja w świńskim galopie” – to szokujący tytuł artykułu opublikowanego na łamach niemieckiego dziennika „Die Tageszeitung”, który poświęcono wyborom prezydenckim w Polsce. Zdaniem autorki tekstu, zbliżające się wybory są niezgodne z konstytucją, a „walka wyborcza staje się farsą”.

 

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson poinformowała, że w najbliższych tygodniach kraje Unii Europejskiej otworzą swoje granicie w ramach strefy Schengen. O dokładnym terminie będą decydować kraje członkowskie, ale granice zostaną otwarte najprawdopodobniej do końca czerwca.

 

Koalicja 434 organizacji z 16 krajów potępiła we wspólnej deklaracji starania wpływowych światowych instytucji, które promują aborcję pod pozorem „opieki zdrowotnej”. Międzynarodowy manifest za prawem do życia trafił do ministerstw spraw zagranicznych rządów Kostaryki, Argentyny, Peru i Ekwadoru.

 

Dzieci w Szkocji będą obowiązkowo uczyć się o historii ruchu LGBT. Tamtejszy rząd ogłosił, że jest pierwszym na świecie, który wprowadza tego rodzaju przedmiot.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.