DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   NASZE DZIEDZICTWO

Grzegorz Kucharczyk

Mądry Durnowo


Na początku dwudziestego wieku Rosja jawiła się – zarówno w oczach swych sojuszników, jak i wrogów – jako kraj nieograniczonych niemal możliwości. Wrażenie wywierały poziom i tempo rozwoju przemysłowego oraz rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej (zwłaszcza linii kolejowych o znaczeniu strategicznym), jak również dwa czynniki, z których „rosyjski walec” zawsze słynął: olbrzymiej przestrzeni i nieograniczonych niemal rezerw demograficznych. Ponadto, ze wszystkich mocarstw europejskich w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej, to Rosja zgromadziła największe rezerwy złota.

Po powrocie z podróży po imperium Romanowów odbytej w roku 1912 kanclerz Rzeszy Niemieckiej, Theobald von Bethmann‑Holweg stwierdził, iż Rosja rośnie i rośnie, i spędza nam sen z powiek niczym nocny koszmar. Podobno po tej podróży kanclerz odstąpił od planu sadzenia nowych drzew w swej podberlińskiej rezydencji, mówiąc: Nie warto, skoro i tak wkrótce będą tutaj Rosjanie.

Nie wiadomo z całą pewnością, czy podobne słowa rzeczywiście padły z ust niemieckiego polityka, jedno było wszakże pewne – na przełomie XIX i XX wieku niemieckie elity polityczne i dowództwo armii z coraz większym niepokojem spoglądali na rosnącą siłę wschodniego sąsiada Rzeszy...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (45,57 proc.) – to wynik po podliczeniu ponad 90 proc. głosów.

 
 

Polscy prokuratorzy po raz kolejny badają szczątki samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Śledczy mają dokonać oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego – ku zaskoczeniu wszystkich– cieszyły się sporym zainteresowaniem. Rekordowa była nie tylko frekwencja, ale też wyniki poszczególnych kandydatów. Na tle całego kraju najwyższy wynik uzyskała była premier Beata Szydło.

 

„Prawnicy Instytutu Ordo Iuris udzielą bezpłatnej pomocy prawnej naocznym świadkom gorszących scen oraz ataków na uczucia religijne podczas Marszu Równości w Gdańsku”, napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Co najmniej cztery osoby zginęły w dokonanym w trakcie Mszy św. napadzie na katolicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej w wiosce Toulfe na północy Burkiny Faso – poinformowała diecezja Ouahigouya.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.