6 lutego 2020

Macron załatwia sobie reelekcję z Putinem?

(Fot. Reuters / Forum)

Rosyjski podmiot domaga się nagle zwrotu w całości pożyczki zaciągniętej w 2014 roku przez francuski Front Narodowy. Chodzi o kredyt w wysokości 9 miliona euro, udzielony partii na wybory 6 lat temu. Francuskie media pisały wówczas, że jest to dowód na to, iż partia Le Pen ma podejrzane związki z Kremlem.

 

Zaciągnięcie pożyczki w Rosji było spowodowane tym, że wszystkie banki francuskie po kolei odmawiały pożyczenia pieniędzy Marine Le Pen. Był to jednak podnoszony często argument za tajemniczymi związkami Frontu z Rosją. Teraz nie można wykluczyć, że takie relacje z Kremlem nawiązał prezydent Emmanuel Macron a Moskwa odwdzięcza się mu „zmianą frontu” i finansowym pogrążeniem rosnącej w siłę politycznej konkurencji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Spadkobiercy” rosyjskiego pożyczkodawcy podjęli obecnie kroki prawne przeciwko partii Rassemblement National (RN). Zjednoczenie Narodowe to spadkobierca Frontu. Pożyczkę zaciągnięto jeszcze w roku 2014, ale RN ma obecnie problemy finansowe i nie jest prawdopodobnie w stanie spłacić jednorazowo całości sumy.

 

Sprawa trafiła do sądu arbitrażowego w Moskwie. Firma Aviazaptchast, specjalizująca się normalnie w dostawach części zamiennych do samolotów, złożyła 10 grudnia skargę na RN dotyczącą „odzyskania kredytu”. W marcu 2016 r. kredyt francuskiej partii przejęła rosyjska firma wynajmująca samochody o nazwie Conti. First Bank czesko-rosyjski przez który załatwiano 6 lat temu pożyczkę dla Frontu Narodowego upadł i został zamknięty w lipcu 2016 r. Wierzytelność została ponownie sprzedana w listopadzie 2016 r., właśnie firmie Aviazaptchast.

 

Chodzi dokładnie o sumę 635 750 767 rubli (około 9,14 mln euro). Rozprawa ma się odbyć w pierwszej instancji 2 czerwca. Skarbnik RN Wallerand de Saint Just powiedział, że partia utrzymywała dobre stosunki ze swoim wierzycielem Aviazapchastem i zwraca dług ratalnie. Firma jednak chce odzyskać jednorazowo całość tej sumy.

 

Można się więc zastanawiać, jaki może to mieć związek np. z ostatnim flirtem Macrona z Putinem? Czyżby „drobna przysługa” dla osłabienia konkurentki i „populistów”? Aviazaptchast powstał na bazie sowieckiej firmy państwowej. Zajmuje się sprzedażą części zamiennych do rosyjskich samolotów, głownie w Azji i Afryce.

 

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen ma tymczasem problemy finansowe od 2018 r. Sąd zajął partii 2 mln euro z kont i nadal jest ona zagrożona żądaniem pieniędzy za mniej i bardziej udowodnione błędy w sprawozdaniach finansowych. Chodzi tu zarówno o śledztwa w sprawie fikcyjnego zatrudniania działaczy w PE, ale i finansowanie kampanii wyborczych. Macron, który niedawno twierdził, że we współpracy z Rosją da się załatwić wszystkie ważne dla Europy problemy, pokazuje, że wspólnie z Putinem można się pozbyć nawet „populistycznej” opozycji?

 

 

Bogdan Dobosz

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 143 574 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram