DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Macron ostrzega Polskę i uzależnia wsparcie finansowe od działań w sprawie klimatu

Macron ostrzega Polskę i uzależnia wsparcie finansowe od działań w sprawie klimatu
REUTERS/Ronan Lietar

Polska nie będzie kwalifikowała się do funduszy unijnych dostępnych w ramach europejskiego Zielonego Ładu, jeśli nie poprze unijnych celów klimatycznych – ostrzega francuski prezydent Emmanuel Macron. Wsparcie finansowe uzależnia od deklaracji polskiego rządu o neutralizacji klimatycznej do 2050 roku.

 

Wszystkie kraje Unii Europejskiej zapowiedziały realizację planowanego celu, polegającego na doprowadzeniu do tzw. neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. Wyjątkiem jest Polska, która w oparciu o negocjacje premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, została zwolniona z tego obowiązku. Szef polskiego rządu dodał, że Polska w związku z tym będzie mogła również liczyć na znaczące wsparcie finansowe na transformację energetyczną.

 

„Podjęliśmy tę decyzję, szanując obawy różnych krajów członkowskich, bo wiemy, że trzeba wziąć pod uwagę różne uwarunkowania krajowe i różne punkty startu” – mówił Charles Michel, szef Rady Europejskiej. Także premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że dzięki temu wyjątkowo, Polska nie będzie zobowiązana do doprowadzenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednak prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzega Polskę, że jeśli nie potwierdzi zobowiązań zawartych w Zielonym Ładzie, będzie poza mechanizmem finansowej solidarności.

 

Emmanule Macron powiedział, że wyjątek dla Polski jest rozwiązaniem tymczasowym, a Warszawa nie ma możliwości zgłoszenia veta w sprawach klimatu. „Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu, będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności” – ostrzegł francuski przywódca.

 

Podczas szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że działania na rzecz transformacji energetyczno-klimatycznej będą wsparte specjalnym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 100 mld euro na najbliższą 7-letnią perspektywę finansową. Znaczna część tych środków ma być przeznaczona dla Polski. To właśnie o tych środkach mówił Emmanuel Macron, który ich przyznanie Polsce uzależnia od stanowiska rządu w sprawie Zielonego Ładu.

 

 

Źródło: euractiv.com, dorzeczy.pl

WMa


DATA: 2019-12-13 21:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ten człowieczek wie, co to jest ekologia? Ekologia, to działanie zgodne z naturą, dla natury. Homoseksualizm jest przeciw naturze. Nie podobna, żeby dwa samce spłodziły sobie potomka. Obojniactwo, to też nie to samo, co niezgodne z naturą upodobanie.
10 miesięcy temu / anty-Emmanuel
 
Pokazano mapkę ze smogiem, UK, Francja i Niemcy całe na czerwono, a Polska prawie zielona. Oni chcą po prostu zniszczyć Polskie górnictwo.
10 miesięcy temu / sed
 
Dlaczego on nas tak nie lubi?
10 miesięcy temu / Waldemar
 
Panie,Makaron, zrób pan porządek u siebie, bo długo już włodarzyć nie będziesz!
10 miesięcy temu / Zbigniew
 
Mowa zawoalowana nie musi być zrozumiała. Szczgolnie dla bardzo młodych.
10 miesięcy temu / g
 
@g nie manipuluj św. Janem Pawłem II, on mówił do nas wystarczająco dużo, gdybyśmy go słuchali bylibyśmy świętym narodem, nawet gdyby Pan Jezus mówił do nas i tak większość zrobi co chce kierując się tylko własnym interesem, a nie dobrem kraju.
10 miesięcy temu / mama
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.