DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Macierewicz: Co takiego wam Polska zrobiła, że pozostawiliście ją bezbronną?

Macierewicz: Co takiego wam Polska zrobiła, że pozostawiliście ją bezbronną?
fot. Tomasz Adamowicz/FORUM

Minister Obrony Narodowej podsumował prace audytorskie w podległym mu resorcie. Jego zdaniem, ministerstwo było fatalnie zarządzane, a kwestie związane z obronnością traktowane najgorzej spośród wszystkich dziedzin życia politycznego. Szef MON zarzucił koalicji PO – PSL uczynienie Polski bezbronną, a także zasugerował konieczność poniesienia konsekwencji karnych przez osoby, które doprowadziły do takiej sytuacji.  


Podczas swego mocnego wystąpienia Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na dramatyczny stan polskiej armii, która w razie potrzeby nie jest w stanie prowadzić realnych działań obronnych, a jedynie czynności opóźniające atak potencjalnego agresora. Zdaniem szefa MON, w Polsce funkcjonuje nadal to samo środowisko, które po 1989 roku różnie się nazywało, ale zawsze w ten sam lekceważący sposób traktowało kwestie obronności i niepodległości państwa polskiego.


- Gdy obejmowaliśmy rządy, Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa, ani terytorium RP, ani narodowego obszaru powietrznego, ani obiektów kluczowych dla kierowania państwem i cyberprzestrzenią. W zakresie bezpieczeństwa, zdolne było jedynie do prowadzenia działań opóźniających potencjalnego agresora – powiedział minister Macierewicz.


Szef MON zwrócił również uwagę na absurdalne decyzje podejmowane przez swego poprzednika. Wśród nich wymienił m.in. relokację polskich oddziałów, które zabezpieczały tzw. flankę wschodnia. Wycofanie garnizonów wojskowych na tereny w pobliżu granicy z Niemcami spowodowały, że wschodnia część kraju pozostała całkowicie bezbronna.


- Państwu należy się nie krytyka, ale wobec wielu z państwa należą się konsekwencje karne, za to co zrobiliście – mówił Antoni Macierewicz, jednocześnie zastrzegając, że nie może wymienić wszystkich zaniechań i błędów z okresu rządzenia państwem przez koalicję PO – PSL ponieważ zagrażałoby to bezpieczeństwu Polski i naraziłoby na podważenie interesu i międzynarodowej pozycji państwa polskiego.


- Co takiego wam Polska zrobiła, że pozostawiliście ją bezbronną. Co takiego musiało się zdarzyć w Siłach Zbrojnych i w waszych głowach, że w chwili, gdy zbliżał się największy konflikt, największe zagrożenie naszego kraju, głosiliście pochwałę bezpieczeństwa. A szef MSZ w waszym rządzie stwierdzał, że Rosja rychło będzie członkiem NATO. Co takiego się działo w waszych głowach, że takie bzdury wygadywaliście – pytał podczas swego wystąpienia Antoni Macierewicz. 


- Z programu modernizacji armii uczyniono program żerowania na środkach budżetowych. Jego założenia nie mogły być zrealizowane, a wydatkowane kwoty nie przyniosły wzrostu operacyjności Siłom Zbrojnym RP. Tylko budowa korwety Gawron przyniosła straty rzędu 1 mld złotych. Waszą niegospodarność naprawdę należy nazwać działaniem na szkodę państwa polskiego - zakończył szef MON. 

 

Minister Macierewicz wskazał wręcz, że decyzje jego poprzedników w MON - Bogdana Klicha i Tomasza Siemoniaka - dotyczące procedur pozyskiwania uzbrojenia i sprzętu wojskowego były „instrumentem świadomego i celowego zacierania śladów i rozmywania odpowiedzialności osób planujących i prowadzących zakupy”.

 

Przyjęty przez PO-PSL program przewidywał realizację w ciągu dekady aż 14 programów operacyjnych, na które przeznaczono kwotę 91 mld zł. Było to wprowadzanie opinii publicznej w błąd, bo gdyby chcieć zrealizować program, należałoby zarezerwować kwotę przynajmniej 235 mld zł. Zatem już w założeniach wiadomo było, że program jest nierealistyczny.

 

Jak wskazywał szef MON, przyczyną panujących w resorcie patologii była „sieć powiązań korupcyjnych łączących polityków z częścią kierownictwa resortu i dowództwa sił zbrojnych oraz z niektórymi przedsiębiorcami i lobbystami firm zagranicznych, często działającymi pod wpływem obcych służb specjalnych”. W efekcie zamiast modernizacji, było żerowanie na środkach publicznych.

 

Warto też dodać, że do polskich przedsiębiorców w wydawanych rocznie 50 mld zł trafiało zaledwie 2 mld zł. Programów w zasadzie nie kontrolowano. Budowana od 15 lat korweta Gawron – ma stać się w końcu bodaj najdroższym w świecie patrolowcem. Potrzeby modernizacyjne wojsk pancernych i zmechanizowanych były za to pokrywane zaledwie w dziesiątej części. Zaprzestano modernizacji czołgów PT-91 Twardy, za to sięgnięto po używane czołgi Bundeswehry (Leopard), nie mając koncepcji ich remontów i modernizacji.

 

Z kolei system obrony powietrznej kraju „utrzymywano w stanie krytycznie niskiej zdolności do działania. Tak np. w przypadkach naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej były obserwowane tylko wzrokowo, bo urządzenia wskutek błędnych założonych wymagań technicznych, nie były w stanie wykryć nisko lecących samolotów.

 

Absurdów było więcej. Z jednej strony postawiono na produkcję moździerza Rak, ale równocześnie zaprzestano produkować w Polsce amunicję do tego typu broni. Gdy zamówiono Rosomaki, to dwieście z nich stoi bezczynnie, bo nie dostarczono do nich systemów łączności. Powód? Tarcia między producentami.

 

Lekko też podchodzono do sprawy zapasów amunicji, wyposażenia osobistego i medycznego (wręcz świadomie zawyżano stan zapasów) oraz środków bojowych do polskich „Jastrzębi”. Odsuwano też w czasie decyzje o zastąpieniu broni radzieckiej sprzętem produkcji krajowej, bądź krajów zachodnich.

 

Mimo wielkich potrzeb, środki MON były trwonione. Prawie 5 mld zł – bez kontroli – wyrzucono na zaliczki, a zaniechano zakupów potrzebnego sprzętu łączności i stanowisk dowodzenia dla dywizjonów rakietowych.

 

Jak ocenił minister Macierewicz, skala opóźnień w realizacji programów modernizacyjnych może spowodować, że za kilka lat nastąpi kumulacja niezbędnych wydatków, co może zagrażać stabilności finansów państwa.

 

Dziwacznie podchodzono też do współpracy z NATO. Tak np. do sił Sojuszu zostały zgłoszone śmigłowce do zwalczania czołgów nie posiadające odpowiedniego uzbrojenia, albo fregata rakietowa, wprawdzie uzbrojona, ale z niesprawną wyrzutnią i systemem kierowania ognia.

 

Niegospodarność widoczna była niemal na każdym kroku. Wojsko, choć posiadało wykwalifikowany personel, podpisywało kosztowne umowy z zewnętrznymi firmami lub osobami z polecenia. Tak kupowano usługi informatyczne, albo zlecano sporządzanie różnorodnej dokumentacji.

 

Szef MON wskazał też, że w polskiej armii kwitły kariery oficerów WSI czy pionu politycznego Ludowego Wojska Polskiego. To środowisko – powiązane też z sowieckimi służbami specjalnymi – miało też spory wpływ na sposób szkolenia i wychowania żołnierzy.

 

Źródło: niezależna.pl, TV Parlament

POz, MA
 


DATA: 2016-05-12 10:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na razie zabawiasz sie tylko w igrzyska dla swoich mocodawcow koderastow,którzy sa bardzo podatni na rozliczanie innych,a nie rządzenie.To ich rządzenie spowodowalo katastrofe gospodarcza, zadluzenie i brak suwerennosci ekonomicznej Polski.W tym koderastycznym amoku broniacym przed rozliczeniem poprzedniej ekipy nawet ANTYPOLAK nie zauważył tego zjawiska.O tym się nie mówi u was,bo to nie przynosi chwały bylym rządzącym.Tylko podniecony koderasta używa epitetów oceniając Polakow mniemając błędnie o swej wyższości.Będąc tylko klakierem.Takich jak on spotka zawód,ponieważ są naiwnymi ludźmi,wierzącymi w nierealności.
ponad 4 lata temu / do NN
 
Na razie mamy tylko igrzyska dla tłumu,który jest bardzo podatny na rozliczanie innych,a nie rządzenie.To rządzenie powoduje wzrost cen walut krajów zachodnich,więc ich towary drożeją oraz słabnie pozytywna ocena państwa Polskiego.W tym amoku sukcesu NASZEJ ekipy rozliczeniowej nawet POLAK nie zauważył tego zjawiska.O tym się nie mówi,bo to nie przynosi chwały rządzącym.Tylko podniecony używa epitetów oceniając innych mniemając błędnie o swej wyższości.Będąc tylko klakierem.Takich jak ja nie spotka zawód,ponieważ nie są naiwnymi ludźmi,wierzącymi w nierealności.
ponad 4 lata temu / NN
 
Co się tak podnieciłeś.Pisząc takie głupoty.Ja piszę o niektórych faktach,a tu takie insynuacje.Przecież to jasne jakie nie są twoje marzenia skoro ty nie myślisz.Boso ale w ostrogach,to jest o pieniaczach i krzykaczach jak ty.Ty wiesz jaki jest interes wroga Polski,dlatego wyrażasz swoje chore zdanie.Nie jestes człowiek wolny tylko zniewolony komunistyczna ideologia.Jeśli chodzi o prowokację to z tego słyniesz.Uderzyłeś się,jak sądzę, w glowe,że taka reakcja.Tu jest,że jestes komunistą,masonem,żydem i czymś co nie pasuje do PRAWDZIWEGO POLAKA.Zgadza sie ze jestes tylko Bolkiem,a obecny styl rządzenie nie pasuje ci.Nikt ci nie zabroni kompromitowac sie.Zbyt pochopna twoja wiara tym,którzy na razie tylko insynuują przestępstwa na forum.To twoja propaganda.Naiwny koderasto może was spotkać wielki zawód
ponad 4 lata temu / do NN
 
"Antonio" nie jest moim faworytem ale dopuścił nieco prawdy do głosu. Podkreślam, nieco.
ponad 4 lata temu / Leo
 
@NN - normalnie nie komentuję innych komentarzy, ale sądząc co tu wypisujesz zgaduję, że z Polakami jedyne co masz wspólnego to terytorium...na którym żerujesz.
ponad 4 lata temu / wars
 
A cz rozumiesz to? "Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego".
ponad 4 lata temu / @tom
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.