19 grudnia 2019

Hiszpania: 100 tys. rozwodów rocznie. Biskupi apelują o lepszą jakość kursów przedmałżeńskich

Hiszpańscy biskupi wezwali duszpasterzy i wspólnoty parafialne o proponowanie coraz lepszej jakości kursów przedmałżeńskich dla narzeczonych. Apel biskupów ma związek z wysoką w Hiszpanii liczbą rozwodów.

 

Hierarchowie poinformowali, że z inicjatywy konferencji episkopatu uruchomiony zostanie program nowych, ulepszonych kursów przedmałżeńskich, które są niejako odpowiedzią na papieską adhortację „Christus vivit”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Hiszpańscy biskupi wyjaśnili, że wspólnoty katolickie w ich kraju powinny zwracać więcej uwagi na jakość nauk dla narzeczonych. „Niezbędne jest, aby dobrze przygotować się do małżeństwa (…), do rozwoju cnót, przede wszystkim miłości, cierpliwości, zdolności do dialogu oraz posługi (…). Do nauki zawodu ludzie uczą się latami, do życia w małżeństwie zaledwie podczas krótkiego okresu kursów przedmałżeńskich” – napisali biskupi.

 

W celu poprawy jakości nauk przedmałżeńskich biskupi zaproponowali także nowy program kursów opartych na 12 zagadnieniach. Łącznie nowy, rozbudowany kurs trwałby od dwóch do trzech lat i bazował na organizowanych kilka razy w miesiącu sesjach. Udział w nim nie byłby obowiązkowy.

 

Ze statystyk Krajowego Urzędu Statystycznego w Madrycie wynika, że co roku w Hiszpanii rozwodzi się około 100 tys. małżeństw.

 

W tym kontekście warto przypomnieć badania naukowe z 2018 roku. Wynika z nich, że dla 71 procent Polaków rozwód jest życiową porażką, a aż 88 procent z nas uważa, że miłość na całe życie jest możliwa. Rozstanie nie jest zatem obojętne dla małżonków. Co więcej, jedna trzecia dopiero co rozwiedzionych uważa, że rozwodu można było uniknąć – wynika z badania społecznego przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Mamy i Taty.

Jakie emocje towarzyszą rozwodowi? Najczęściej złość, gniew i stres (37 proc.), poczucie porażki (30 proc.), nienawiść (29 proc.) i smutek (23 proc.) oraz bezradność (21 proc.), ale także np. samotność (16 proc.) czy wstyd (10 proc.). Radość pojawia się rzadko (2 proc.).

Rozwód nie jest zatem obojętny dla samych małżonków. Przeciwnie, jest wyraźnym przejawem braku sukcesu w tak ważnej sprawie, w którą zainwestowali część swojego życia, a potwierdzili słowem i przyrzeczeniem. Rozwód oznacza nie tylko poczucie klęski, ale też trwałe konsekwencje w sferze psychologicznej i zdrowotnej.

Każdą rodzinę otacza krąg ludzi – krewnych, znajomych, przyjaciół – z którymi utrzymuje ona relacje społeczne. Rozwód nie tylko kończy relację między dwojgiem ludzi, ale często zrywa także wieloletnie więzi w ich gronie bliskich.

Rozwód ma także wielorakie konsekwencje dla dzieci i to na kilku poziomach: emocjonalnym (poczucie bezradności, lęk o przyszłość, wstyd przed rówieśnikami), społecznym (osamotnienie i izolacja), psychologicznym (poczucie odrzucenia, obniżenie poczucia własnej wartości, problemy z nawiązywaniem relacji).

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram