DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Macedonia przed drugą turą wyborów prezydenckich. Zaważą głosy Albańczyków?

Macedonia przed drugą turą wyborów prezydenckich. Zaważą głosy Albańczyków?
źródło: pixabay.com

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej dwoje najsilniejszych kandydatów osiągnęło niemal identyczny wynik. Na trzecim miejscu uplasował się kandydat albańskiej mniejszości narodowej. W tej sytuacji to właśnie głosy Albańczyków mogą zdecydować o ostatecznym wyniku - o ile ta grupa narodowa uda się do urn 5 maja. Ich absencja może zaważyć na frekwencji, od której uzależniona jest ważność wyboru prezydenta. Brak rozstrzygnięcia to zagrożenie nowym kryzysem politycznym w kraju, który jest głęboko podzielony w wyniku referendum o zmianie nazwy na Macedonia Północna.

 

Reprezentujący centrolewicowy Socjaldemokratyczny Związek Macedonii Stewo Pendarowski zdobył w I turze poparcie 44,79 proc. wyborców. Jego najgroźniejsza konkurentka, Gordana Siłjanowska-Dawkową, kandydatka chadeckiej Wewnętrznej Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratycznej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE) uzyskała  44,16 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazł się przedstawiciel najliczniejszej mniejszości narodowej – Albańczyk Blerim Reka, który otrzymał 11,06 proc. głosów. Różnica 0,63 punktu procentowego między Pendarowskim a Siłjanowską-Dawkową oznacza, że żaden z kandydatów nie może do ostatniej chwili być pewien swojego zwycięstwa, chociaż obydwoje nazwali swoje wyniki w I turze sukcesami. W liczbach bezwzględnych 0,63 punktu procentowego przekłada się na 4,5 tys. głosów różnicy między Stewo Pendarowskim a Gordaną Siłjanowską–Dawkową.

 

Dzisiaj w Macedonii Północnej stawiane są jednak także inne pytania. Nie tylko o to, kto przejmie fotel prezydencki po urzędującym od 2009 roku Ǵorge Iwanowie. Ordynacja macedońska uzależnia bowiem ważność wyborów prezydenta od frekwencji. W pierwszej turze udało się przekroczyć wymagany próg 40 proc. „o włos”. Do urn poszło tylko 41,79 proc. uprawnionych. To oznacza, że spośród 1,8 mln mających czynne prawo wyborcze do urn poszło tylko 755,5 tys. z nich. Obawy Macedończyków są więc mocno uzasadnione – widzą oni realne niebezpieczeństwo, że 5 maja zabraknie w lokalach wyborczych Albańczyków, stanowiących ok 20-25 proc. obywateli. Ich kandydat nie wszedł bowiem do II tury i wysoce prawdopodobne jest, że nie zdecyduje się na poparcie ani socjaldemokraty, ani opozycyjnej kandydatki z WMRO-DPMNE.

 

Jeśli jednak nawet niewielka część Albańczyków zdecyduje się na udział w II turze wyborów, to ich głosy przeważą szalę zwycięstwa na rzecz jednego z kandydatów. Alternatywą jest nieważność wyborów prezydenckich i wysoce prawdopodobne rozpisanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych albo długotrwały kryzys polityczny, wynikający z rozczarowania społeczeństwa elitami politycznymi.

 

Źródła: Vecer.mk, Kurir.rs, Al Jazeera Balkans, Politika.rs, Danas.rs

Jan Bereza


DATA: 2019-04-24 07:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poprawna nazwa tego kraju to Macedonia. Skoro stoimy po stronie CHRZEŚCIJAŃSKICH wartości to brońmy ich, nie honorując lewackiego bełkotu i nienawiści, jakim jest ?Północna Macedonia?.
9 miesięcy temu / vd
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.