DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Macedonia podpisała protokół akcesyjny NATO: Nigdy już nie będziemy osamotnieni

Macedonia podpisała protokół akcesyjny NATO: Nigdy już nie będziemy osamotnieni
John Scott Rafoss [Public domain], via Wikimedia Commons

Podpisanie przez dwudziestu dziewięciu członków NATO i Skopje protokołu akcesyjnego, który uczyni Macedonią trzydziestym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, stanowi „zwycięstwo stabilności, bezpieczeństwa i pojednania na Bałkanach Zachodnich” - twierdzi Michael Carpenter z Atlantic Council.

 

- Dziś Bałkany Zachodnie zmienią stronę – komentował Carpenter. - Rozsądek i pojednanie regionalne przeważyły ​​nad podziałami i niezgodą – przekonuje.

 

Protokół akcesyjny podpisano w Brukseli 6 lutego. Każde państwo członkowskie NATO musi teraz go ratyfikować. - To historyczny dzień – mówił minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej, Nikola Dimitrow, dodając, że „była to długa podróż”.

 

Podpisanie protokołu akcesyjnego umożliwiła wcześniej zawarta umowa Prespa  między Macedonią i Grecją. Zgodnie z porozumieniem, nazwa Macedonii zmieni się na „Republika Macedonii Północnej”, gdy tylko Grecja ratyfikuje protokół akcesyjny NATO, to jest potencjalnie już 8 lutego. Macedoński premier, Zoran Zaew i jego grecki odpowiednik, Alexis Tsipras zawarli porozumienie w sprawie uregulowania spornych kwestii dotyczących m.in. nazwy państwa w czerwcu 2018 r., które ratyfikowały parlamenty obu krajów w styczniu br.

 

Dymitrow pochwalił przywództwo Zaeva i Tsiprasa wskazując, że podjęli odważne decyzje dla dobra obu krajów i całego regionu, a także dla dobra NATO. - Teraz, gdy Macedonia będzie częścią NATO, nigdy już nie będziemy osamotnieni – podkreślił. - To osiągnięcie - wyjaśnił Carpenter - nie było ani nieuniknione, ani łatwe, a wielu, w tym Rosja, próbowało do niego nie dopuścić.

 

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg wyraził podziw dla odwagi i woli politycznej liderów obu krajów i zaangażowania zarówno rządu w Atenach, jak i w Skopje. Stoltenberg jest przekonany, że przyszłość Macedonii Północnej przysłuży się sojuszowi pomimo jej stosunkowo niewielkich rozmiarów. Macedonia – jak mówił – pomogła już NATO „przyczyniając się do misji bezpieczeństwa w Afganistanie, promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie i ... wdrażając główne reformy.” Włączenie Skopje do sojuszu „przyczyni się również do stabilności na południowym wschodzie Europy i jest to ważne dla całego Sojuszu” – ocenił szef NATO.

 

Zwrócił on uwagę na „wyraźne zobowiązanie rządu w Skopje do spełnienia wytycznych NATO” w zakresie wydatków na obronę do 2024 r. i zapewnienia, że ​​kraj ten będzie kontynuował postępy, modernizując armię i reformując kraj.  

 

Dymitrow dodał, że władze Macedonii Północnej będą nie tylko działały na rzecz postępu we własnym kraju, ale także będą współpracowały z nowymi sojusznikami i regionalnymi partnerami, aby upewnić się, że zrobiono wszystko, co możliwe, by region był bardziej stabilny i przewidywalny, a także zamożniejszy.

 

Stoltenberg zauważył, że przyszła Macedonia Północna zyska „równy głos w kształtowaniu decyzji, którą podejmujemy jako sojusznicy”, jednocześnie dołączając do wspólnego paktu obronnego, który „ochrania prawie miliard obywateli w całej Europie i Ameryce Północnej”.

 

Szef sojuszu podkreślił, że „drzwi NATO pozostają otwarte dla krajów, które spełniają standardy NATO i są zgodne z wartościami sojuszu odnośnie demokracji, rządów prawa i wolności osobistej”.

 

Do czasu pełnej ratyfikacji umowy, Macedonia Północna weźmie udział w spotkaniach i operacjach NATO, w tym w szczycie grudniowym w Londynie.

 

Stoltenberg wcześniej informował, że Rosja próbowała uniemożliwić włączenie krajów bałkańskich  do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Rosja próbuje się wtrącać, Rosja próbuje ingerować w procesy polityczne w suwerennych krajach, a ja uważam, że to źle. NATO szanuje, szanowaliśmy zawsze decyzje niezależnych suwerennych państw, bez względu na to, czy chciały wstąpić do NATO, czy nie – mówił.

 

Według niego, „większość w parlamencie w Skopje, większość partii politycznych chciała wstąpić do NATO”. Z drugiej strony, Serbia nie chce dołączyć do sojuszu - zauważył. - Na przykład w Serbii wyraźnie powiedzieli, że nie chcą wstąpić do NATO i szanujemy to, więc Rosja powinna szanować decyzje podejmowane przez suwerenne narody, nawet jeśli chcą wstąpić do NATO – dodał.

 

Źródło: atlanticcouncil.org, b92.net

AS


DATA: 2019-02-07 15:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejne panstwo na kolanach przed majestatem USA.
ponad 1 rok temu / wojas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.