7 lutego 2019

Macedonia podpisała protokół akcesyjny NATO: Nigdy już nie będziemy osamotnieni

(John Scott Rafoss [Public domain], via Wikimedia Commons)

Podpisanie przez dwudziestu dziewięciu członków NATO i Skopje protokołu akcesyjnego, który uczyni Macedonią trzydziestym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, stanowi „zwycięstwo stabilności, bezpieczeństwa i pojednania na Bałkanach Zachodnich” – twierdzi Michael Carpenter z Atlantic Council.

 

– Dziś Bałkany Zachodnie zmienią stronę – komentował Carpenter. – Rozsądek i pojednanie regionalne przeważyły ​​nad podziałami i niezgodą – przekonuje.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Protokół akcesyjny podpisano w Brukseli 6 lutego. Każde państwo członkowskie NATO musi teraz go ratyfikować. – To historyczny dzień – mówił minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej, Nikola Dimitrow, dodając, że „była to długa podróż”.

 

Podpisanie protokołu akcesyjnego umożliwiła wcześniej zawarta umowa Prespa  między Macedonią i Grecją. Zgodnie z porozumieniem, nazwa Macedonii zmieni się na „Republika Macedonii Północnej”, gdy tylko Grecja ratyfikuje protokół akcesyjny NATO, to jest potencjalnie już 8 lutego. Macedoński premier, Zoran Zaew i jego grecki odpowiednik, Alexis Tsipras zawarli porozumienie w sprawie uregulowania spornych kwestii dotyczących m.in. nazwy państwa w czerwcu 2018 r., które ratyfikowały parlamenty obu krajów w styczniu br.

 

Dymitrow pochwalił przywództwo Zaeva i Tsiprasa wskazując, że podjęli odważne decyzje dla dobra obu krajów i całego regionu, a także dla dobra NATO. – Teraz, gdy Macedonia będzie częścią NATO, nigdy już nie będziemy osamotnieni – podkreślił. – To osiągnięcie – wyjaśnił Carpenter – nie było ani nieuniknione, ani łatwe, a wielu, w tym Rosja, próbowało do niego nie dopuścić.

 

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg wyraził podziw dla odwagi i woli politycznej liderów obu krajów i zaangażowania zarówno rządu w Atenach, jak i w Skopje. Stoltenberg jest przekonany, że przyszłość Macedonii Północnej przysłuży się sojuszowi pomimo jej stosunkowo niewielkich rozmiarów. Macedonia – jak mówił – pomogła już NATO „przyczyniając się do misji bezpieczeństwa w Afganistanie, promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie i … wdrażając główne reformy.” Włączenie Skopje do sojuszu „przyczyni się również do stabilności na południowym wschodzie Europy i jest to ważne dla całego Sojuszu” – ocenił szef NATO.

 

Zwrócił on uwagę na „wyraźne zobowiązanie rządu w Skopje do spełnienia wytycznych NATO” w zakresie wydatków na obronę do 2024 r. i zapewnienia, że ​​kraj ten będzie kontynuował postępy, modernizując armię i reformując kraj.  

 

Dymitrow dodał, że władze Macedonii Północnej będą nie tylko działały na rzecz postępu we własnym kraju, ale także będą współpracowały z nowymi sojusznikami i regionalnymi partnerami, aby upewnić się, że zrobiono wszystko, co możliwe, by region był bardziej stabilny i przewidywalny, a także zamożniejszy.

 

Stoltenberg zauważył, że przyszła Macedonia Północna zyska „równy głos w kształtowaniu decyzji, którą podejmujemy jako sojusznicy”, jednocześnie dołączając do wspólnego paktu obronnego, który „ochrania prawie miliard obywateli w całej Europie i Ameryce Północnej”.

 

Szef sojuszu podkreślił, że „drzwi NATO pozostają otwarte dla krajów, które spełniają standardy NATO i są zgodne z wartościami sojuszu odnośnie demokracji, rządów prawa i wolności osobistej”.

 

Do czasu pełnej ratyfikacji umowy, Macedonia Północna weźmie udział w spotkaniach i operacjach NATO, w tym w szczycie grudniowym w Londynie.

 

Stoltenberg wcześniej informował, że Rosja próbowała uniemożliwić włączenie krajów bałkańskich  do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Rosja próbuje się wtrącać, Rosja próbuje ingerować w procesy polityczne w suwerennych krajach, a ja uważam, że to źle. NATO szanuje, szanowaliśmy zawsze decyzje niezależnych suwerennych państw, bez względu na to, czy chciały wstąpić do NATO, czy nie – mówił.

 

Według niego, „większość w parlamencie w Skopje, większość partii politycznych chciała wstąpić do NATO”. Z drugiej strony, Serbia nie chce dołączyć do sojuszu – zauważył. – Na przykład w Serbii wyraźnie powiedzieli, że nie chcą wstąpić do NATO i szanujemy to, więc Rosja powinna szanować decyzje podejmowane przez suwerenne narody, nawet jeśli chcą wstąpić do NATO – dodał.

 

Źródło: atlanticcouncil.org, b92.net

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram