DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Macedonia nowym członkiem NATO. Gra o zmniejszenie wpływów Rosji na Bałkanach trwa

Macedonia nowym członkiem NATO. Gra o zmniejszenie wpływów Rosji na Bałkanach trwa
SGT Adrienne Killingsworth, U.S. Army [Public domain], via Wikimedia Commons
#NATO    #UE    #MACEDONIA    #ROSJA    #BAŁKANY    #WOJSKO    #SOJUSZ

6 lutego Macedonia stanie się 30 członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Po podpisaniu w środę protokołu w siedzibie NATO w Brukseli tylko dwa państwa leżące na Bałkanach pozostaną poza strukturami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – Serbia oraz Bośnia i Hercegowina.

 

Przyłączenie się Macedonii do NATO będzie miało znaczenie bardziej polityczne niż militarne. Wojskowy wkład Skopje w zasoby Paktu Północnoatlantyckiego nie będzie zbyt wielki. W ostatnim zestawieniu potencjału militarnego w świecie „Global Firepower”, Macedonia zajmuje odległe, 118 miejsce. Z ludnością nieznacznie przekraczającą liczbę 2 mln, mniejszą niż większość polskich województw, Macedonia jest jednym z mniejszych państw Europy.

 

Armia licząca 8 tys. osób wraz z rezerowowym personelem ok. 15 tys. osób należy do grupy niewielkich sił zbrojnych, choć w regionie Bałkanów nie jest wyjątkiem. Dziesięć samolotów transportowych i taka sama liczba treningowych, 14 śmigłowców oraz 31 czołgów nie zmienią znacząco sytuacji w tym regionie Europy.

 

Małe kraje bałkańskie mają siły zbrojne o podobnej liczebności – Kosowo (docelowo 5 tys.), Czarnogóra (3,4 tys.). W wyższej lidze grają Chorwacja (18 tys. żołnierzy), Albania (50 tys.) czy Bułgaria (52,6 tys.) oraz oczywiście najstarszy członek NATO na Bałkanach – Grecja (161,5 tys.). W sumie daje to członkom NATO  możliwości militarne wielokrotnie przekraczające siłę Serbii (40 tys. wojskowych), która nadal traktowana jest jako najbliższy sojusznik Rosji na Bałkanach. 

 

Bliżej Brukseli, dalej Moskwy

Podobnie jak w wielu krajach w południowo – wschodniej części Europy, także w Macedonii mamy wiele czynników destabilizujących kraj. Pozostawanie co trzeciego dorosłego obywatela poza rynkiem pracy, niskie PKB i powolnie zmieniająca się struktura gospodarki czynią z Macedonii jeden z biedniejszych krajów Europy. Wśród 189 państw ocenianych pod względem wielkości rocznego PKB na mieszkańca, Macedonia plasuje się w połowie listy z wynikiem ok. 5,5 tys. dolarów per capita. Przebudowa gospodarki to proces dopiero nabierający rozpędu, bez gwarancji na utrzymanie długotrwałego trendu. Macedończycy, bliscy kulturowo Serbom, wybrali więc kurs proeuropejski, co oznaczało też ochłodzenie relacji z Moskwą. Zachętą ze strony Zachodu były i są środki pomocowe, przeznaczane głównie na budowę infrastuktury oraz obietnice kolejnych pieniędzy w zamian za poluzowanie kontaktów z Rosją. Zbliżenie z NATO i UE postanowili jednak wykorzystać sąsiedzi Macedonii, zmuszając Skopje do ustępstw.

 

Grecja, Albania, Bułgaria

Gorąca dyskusja o możliwym wejściu Macedonii do NATO, a w dalszej perspektywie do UE, toczyła się latami w mediach oraz na ulicach Macedonii i Grecji. Perturbacje wewnętrzne w obydwu krajach nakręcała nazwa Macedonii, której nie uznawali Grecy, a zmiany której nie akceptowała duża część obywateli Macedonii. Ostateczny kompromis liderzy obydwu państw okupili trwającą nadal krytyką ze strony opozycji, ale uzgodniona zmiana nazwy na Macedonia Północna przerwała spór międzypaństwowy, którego zwieńczeniem będzie przyjęcie Skopje do NATO 6 lutego, czyli w niespełna miesiąc po przyjęciu przez macedoński parlament poprawek do konstytucji (11 stycznia) i w nieco ponad tydzień po poparciu przez greckich parlamentarzystów zmiany nazwy północnego sąsiada.

 

Mało mówiło się o wygaszeniu kilkunastoletniego sporu między Macedonią a Bułgarią, który na poziomie dyplomatycznym zakończono 1 sierpnia 2017 roku. W porozumieniu o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i współpracy premierzy Bułgarii oraz Macedonii zagwarantowali zapobieganie separatyzmom oraz oświadczyli, że kraje te nie mają wobec siebie roszczeń terytorialnych. Macedonia zadeklarowała ponadto, że nie będzie ingerowała w sprawy wewnętrzne wschodniego sąsiada w celu ochrony mniejszości macedońskiej w Bułgarii. Podczas wędrówki Macedonii do NATO dużo skorzystali też Albańczycy, którzy bez oporu dyplomacji macedońskiej powołali swoją armię w miejsce Sił Bezpieczeństwa Kosowa, dokonując tego z poparciem USA.

 

Jan Bereza


DATA: 2019-02-05 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zapewne krok ku temu by dołączyć kraj do UE i pozyskać tanią siłę roboczą która od razu wyemigruje do krajów zachodnich a "północną Macednię" zachodni kapitał będzie mógł kolonizować tak jak Polskę i inne biedniejsze kraje z których wycisnął już co się dało ....
ponad 1 rok temu / Agata
 
W przypadku małych krajów, a nawet nie tak bardzo małych, jak Polska, można zrezygnować z podboju militarnego, skoro można je po prostu kupić, skorumpowawszy uprzednio ich warstwy rządzące.
ponad 1 rok temu / Ryszard Kubaszko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.