DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Macedonia: sojusz z NATO, wybory prezydenckie. Bałkany uciekają spod rosyjskich wpływów

Macedonia: sojusz z NATO, wybory prezydenckie. Bałkany uciekają spod rosyjskich wpływów
Premier Macedonii Zoran Zaev oraz szef NATO Jens Stoltenberg, źródło: NATO
#BAŁKANY    #MACEDONIA    #NATO    #WYBORY    #SKOPIJE    #PAKT    #SOJUSZ

6 lutego przedstawiciele 29 państw – członków NATO podpisali protokół o wstąpieniu Macedonii do Paktu Północnoatlantyckiego, dwa dni później przewodniczący parlamentu w Skopje poinformował, że datę wyborów prezydenta państwa wyznaczono na 21 kwietnia. Polityczne zmiany, jakie zachodzą na Bałkanach, są ważne szczególnie dla Europy Środkowej, która coraz mocniej wychodzi z rosyjskiej strefy wpływów.

 

Kadencja obecnego prezydenta Macedonii, Ǵorge Iwanowa upływa w maju, więc rozstrzygnięcie o tym, kto zasiądzie w fotelu prezydenta kraju w przełomowym roku, musi zapaść wcześniej. Wyznaczony przez przewodniczącego Zgromadzenia Republiki Macedonii

Talata Xhaferi termin pozwala na przeprowadzenie wysoce prawdopodobnej drugiej tury wyborczej 5 maja. Ǵorge Iwanow w tegorocznych wyborach już nie może brać udziału, ponieważ piastował najwyższą funkcję w państwie już dwie pięcioletnie kadencje, a konstytucja nie dopuszcza trzeciej reelekcji. Taka sytuacja otwiera drogę nowym kandydatom, którzy mogą w czasie kampanii uderzać w tony populizmu i pogłębiać podziały w i tak już mocno rozbitym społeczeństwie.

 

Popierane przez większość polityków w Skopje wejście do NATO, okupione ustępstwem wobec Grecji w sprawie zmiany nazwy kraju, może być wykorzystane przez prorosyjską i proserbską część ugrupowań politycznych. Na sytuację w Macedonii coraz większy wpływ będą mieć też Albańczycy, stanowiący ok. 25 proc. obywateli, optujący za przynależnością do NATO ze względu na twardą politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec Serbii.

 

Dla Europy Środkowej przebieg kampanii w Macedonii oraz wyniki pierwszej tury będą wiarygodnym probierzem nastrojów społecznych i pozwolą na ocenę, na ile kolejny członek NATO będzie w stanie stabilizować sytuację na gorących Bałkanach, a na ile będzie sam potrzebował wsparcia zewnętrznego. Przez państwa rysujące wizję politycznego projektu Trójmorza, rozwój sytuacji w Skopje powinien być precyzyjnie oceniany. Na razie bowiem na sytuację w tej części Bałkanów większy wpływ mają kraje starej UE, sceptyczne wobec pomysłów wyemancypowania się Europy Środkowej poprzez niezależną od Berlina czy Paryża inicjatywę Trójmorza.

 

Jan Bereza

Źródła: RBK.ru, DW.com, Izwiestia, Tageschau


DATA: 2019-02-11 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech pan socjalista Stoltenberg przypomni sobie jak uciekał do norweskiego, rządowego bunkra przed niejakim Breivikem.
5 miesięcy temu / cudze chwalicie...
 
Dla mnie to o czym jest tu mowa przypomina skomplikowane rozstawienie figur szachowych gdzie nie kontroluje już przebiegu tej gry.
5 miesięcy temu / out
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.