DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

M. Przeworska (Instytut Gospodarki Rolnej): dzisiaj widać jak ważna jest suwerenność żywnościowa

M. Przeworska (Instytut Gospodarki Rolnej): dzisiaj widać jak ważna jest suwerenność żywnościowa
Źródło: pixabay.com

„Widzimy to naprawdę doskonale w przypadku Polski, jak ważna jest suwerenność żywnościowa (…) Jesteśmy jednym z czołowych producentów żywności w Polsce jak i w Europie, w związku z czym jesteśmy bezpieczni, a nie wszystkie państwa europejskie są w tak komfortowej sytuacji” – mówiła w programie „Wieś to też Polska” na antenie Telewizji TRWAM Monika Przeworska z Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

W dobie powszechnej globalizacji, pandemia koronawirusa przyczyniła się do postawienia zasadnych pytań dotyczących korzyści płynących z zachowania suwerenności w niektórych strategicznych dziedzinach gospodarki, takich jak rolnictwo. Monika Przeworska, zastępca dyrektora Instytutu Gospodarki Rolnej przekonuje, że dzięki suwerennemu charakterowi polskiego rolnictwa, nasz kraj nie musi obawiać się zagrożenia związanego z zachwianiem stabilności żywnościowej kraju.

 

„Ta pandemia pokazuje, że ludzie zupełnie inaczej zaczynają podchodzić do rolników, zaczynają zwracać uwagę, że to dzięki nam rolnikom, nie jesteśmy narażeni na głód. Wiemy także i widzimy to naprawdę doskonale w przypadku Polski, jak ważna jest suwerenność żywnościowa. Faktycznie jako kraj jesteśmy w bardzo dobrym położeniu jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe, ponieważ produkujemy tej żywności bardzo dużo” – zauważa.

 

Nie obyło się oczywiście bez zawirowań. „Sytuacja ta bardzo dobitnie pokazała nasze słabe strony, nasze jako polskiego rolnictwa. Ceny żywności niestety poszły bardzo w górę, co widzieliśmy wszyscy, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich. (…) Na szczęście nie wszędzie tak się stało. Nie mniej jednak takich przykładów windowania cen żywności było naprawdę dużo i trzeba zwrócić uwagę na to, że to pokazało po raz kolejny, jak słaba jest pozycja polskiego producenta żywności w całym łańcuchu dostaw i jak nierówna jest dystrybucja środków i zysków w ramach takiego łańcucha” – podkreśla. Za podniesienie cen odpowiadało także drastyczne ograniczenie eksportu związanego z sytuacją z koronawirusem.

 

„Pandemia pokazała jak niestabilny jest rynek rolny. To co obserwujemy np. w Chinach sprawia, że ceny mleka mogą zacząć drastycznie spadać, ponieważ linie oceaniczne niestety bardzo łatwo wykorzystują te sytuację, narzucając dużo wyższą cenę za transport morski” – przekonuje.

 

Jednocześnie zaznacza, że postulowane przez środowiska lewicowe ograniczenie rolnictwa, przejście na tryb ekstensywny i indywidualny w przypadku kryzysu nas nie zabezpieczy.

 

„W związku z tym liczę na to, że po tej pandemii dojdziemy do takich dwóch podstawowych konkluzji, po pierwsze – docenimy rolnika, docenimy to, że ta praca którą on wykonuje jest nam niezbędna i że będziemy bezpieczni jako kraj tylko i wyłącznie wtedy, kiedy polscy rolnicy nadal będą mogli się rozwijać i to zarówno rolnicy mali jak i ci, którzy produkują, dużo (…)Druga konkluzja to ta, że nie możemy wszystkiego zrzucać na barki rolników. Rolnictwo powinno się rozwijać, a nie zwijać, do czego niestety po części zmierza polityka UE przy wprowadzeniu Nowego Zielonego Ładu” – konkluduje.

 

Źródło: wsensie.pl

PR


DATA: 2020-03-24 15:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To prawda może wreszcie miasto zrozumie że Polski chleb zawsze będzie a inny może być i nie koniecznie Szanujcie wieś własną a nie obcą Polski rolnik potrzebuje pomocy żeby obsiał Polską ziemie
4 dni temu / Wulkan
 
Naród pozbawiony własności nie jest suwerenem mimo "demokracji" - ma pozór samostanowienia. Przemysł rolniczy w wyniku transformacji uległ znacznemu uszczupleniu, zmieniły właściciela np:cukrownie,elewatory,przetwórstwo,itd. Inne gałęzie przemysłu narodowego uległy prawie całkowitemu przejęciu lub likwidacji. Rolnictwa dzięki gospodarstwom rodzinnym nie dało się zaorac,ale jest traktowane jak za komuny po "macoszemu".
8 dni temu / t
 
Krotkie pytanie do dobrej zmiany,co słychać jak się ma Elewator czy to jeszcze Polska firma. A może ktoś z państwa wie.
9 dni temu / Kazimierz
 
DZISIAJ ?????????????? Tow Gomułka to już wiedział ! i nie żartuje !
9 dni temu / Robert
 
od 1945 - ZSL , od 1989r do 2015 PSL z Pawlakiem niemal bez przerwy u władzy, Co zrobiła dla rolników jeżeli w tym okresie ok. 500 tysięcy rolników upadło.
9 dni temu / Henryk
 
Tym niemniej przetwórstwo żywności nie jest w polskich rękach. Udział kapitału polskiego jest mocno zróżnicowany pomiędzy poszczególnymi kategoriami spożywczymi. W produkcji piwa, alkoholu lub żywności dla dzieci są obecni niemal wyłącznie producenci globalni. Najwyższy udział rodzimego kapitału jest w produkcji nabiału i serów, ale też tylko 60%. Podobnie jest w dystrybucji zywności. Sklepy wielkoformatowe mają wyraźną przewagę nad malymi sklapami polskimi.
9 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.