DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 11  >   Korzenie polskości

Mariusz Affek

Lwowskie nekropolie


Wiele jest takich miejsc na obecnej Ukrainie, gdzie spotkać można polskie mogiły, zarówno indywidualne – kryjące szczątki Polaków znanych i całkiem bezimiennych, jak i zbiorowe – będące świadectwem nie tylko walk toczonych w czasie licznych wojen na tym rozległym terytorium, ale i masowych zbrodni.

Wymieniając polskie nekropolie na Ukrainie, koniecznie należy wspomnieć duży polski cmentarz w Żytomierzu, założony już około roku 1799 i do dziś kojarzony m.in. z dobrze zachowanymi grobowcami rodziców Ignacego Jana Paderewskiego i Jarosława Dąbrowskiego. Nie mniej ważny jest cmentarz żołnierzy polskich poległych w toczonych w lipcu 1920 roku walkach z Armią Czerwoną w Równem czy cmentarz polskich mieszkańców wsi Adamówka k. Równego – ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie Radzieckiej w latach 1932-1933, a także pomniki nagrobne 146 Polaków zamordowanych przez Ukraińców w czasie pamiętnych rzezi na Wołyniu, zachowane na dawnym cmentarzu przykościelnym w Porycku (tam, gdzie dziś stoi również słynny pomnik „pojednania polsko-ukraińskiego” wystawiony w roku 2003). Nie można też pominąć milczeniem innych licznie rozsianych po Wołyniu mogił Polaków zgładzonych przez bandy UPA w czasie II wojny światowej, cmentarzy legionowych pod Kostiuchnówką czy „na górce” w Kowlu, a zwłaszcza zespołu zabytkowych nekropolii w Krzemieńcu. Osobne wspomnienie należy się miejscu pochówku polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Piatichatkach k. Charkowa oraz podobnym mordom dokonywanym w Bykowni k. Kijowa. A i w samym Kijowie, na reprezentacyjnym Cmentarzu Bajkowym miejsce wiecznego spoczynku znalazło wielu Polaków mieszkających w tym naddnieprzańskim mieście w czasach carskich i sowieckich.

Powyższy obraz byłby jednak dalece niepełny i nieprawdziwy, gdybyśmy pominęli Lwów i jego słynne nekropolie, dające niezapomniane świadectwo polskości tych ziem oraz żywotności kultury polskiej. Już sam Cmentarz Łyczakowski zaliczany jest do nielicznego grona „narodowych panteonów” na równi z Cmentarzem Powązkowskim w Warszawie, Rakowickim w Krakowie i na Rossie w Wilnie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 
 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.