DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Lwów świętuje wyświęcenie swojego biskupa i wspomnienie patrona miasta

Lwów świętuje wyświęcenie swojego biskupa i wspomnienie patrona miasta
źródło: youtube.com

W środę w katedrze we Lwowie franciszkanin Edward Kawa został wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej. Święceń udzielili mu: metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti i ordynariusz diecezji charkowsko-zaporowskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk.

 

39-letni polski duchowny jest najmłodszym biskupem na świecie. Od środy jest on drugim, obok bp. Leona Małego, biskupem pomocniczym we Lwowie.

 

Jak podaje portal kresy.pl „na uroczystą mszę świętą do katedry lwowskiej przybyli księża i biskupi z Ukrainy, Polski, Słowacji, Węgier i Włoch. Nie zabrakło współbraci nowego biskupa z zakonu franciszkanów. Obecny był także zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego biskup Swiatosław (Szewczuk) oraz duchowni prawosławni, przedstawiciele władzy i dyplomaci. Liturgię odprawiono po polsku, ukraińsku i łacinie”.

 

Nowy biskup podziękował Pani Bogu za dar wiary i posługi, po czym wyraził wdzięczność za obecność w najważniejszym dniu jego życia wszystkim obecnym biskupom, księżom i wiernym. -  Pokazujcie mi, jak być dobrym pasterzem a ja postaram się być narzędziem pokoju i dobra w rękach Bożych - poprosił.

 

Biskup Edward Kawa jest kapłanem z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, pochodzi z terenu Archidiecezji Lwowskiej – z Mościsk, położonych tuż przy obecnej granicy polsko – ukraińskiej. Jest franciszkaninem, tak jak jego starszy brat. Doskonale zna realia Kościoła katolickiego na Wschodzie.

 

W latach 90. odbył postulat u franciszkanów w Chęcinach a w latach 1997 – 1999 studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Kolejne cztery lata poświęcił studiowaniu teologii w Sankt Petersburgu, gdzie został wyświęcony na prezbitera w 2003 roku. Śluby wieczyste złożył w 2001 roku we Lwowie, pracował też w parafiach katolickich na Ukrainie – w Boryspolu, Kremenczuku, Maćkowcach i Lwowie. Biskupem pomocniczych Archidiecezji Lwowskiej został mianowany 13 maja tego roku, w czasie obchodów rocznicy Objawień Fatimskich i koronacji Figury Matki Boskiej Fatimskiej w Krysowicach.

 

Święto Patrona Lwowa

Trzy dni po święceniach o. Edwarda Kawy we Lwowie odbędą się uroczystości Patrona Miasta – św. Jana z Dukli. W komunikacie Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego czytamy: „Jak co roku modlimy się przez Jego wstawiennictwo (św. Jana z Dukli – przyp.) za nasze miasto, jego mieszkańców i całą Ukrainę, prosząc o dar pokoju i zakończenie wojny, polecając rodziny, chorych i samotnych, młodzież i dzieci”.

 

Wspomnienie Patrona Lwowa rozpocznie się modlitewnym czuwaniem przy relikwiach św. Jana z Dukli o godz. 14.00 w dawnym kościele Ojców Bernardynów, pod wezwaniem św. Andrzeja. O godzinie 15.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Św., po czym wierni przejdą ulicami Lwowa w procesji, do kościoła katedralnego w samym centrum miasta.

 

Patron Lwowa urodził się w Dukli na Podkarpaciu, żył i pracował w XV wieku, był franciszkaninem, studiował w Krakowie, przebywał w klasztorach w Krośnie i Lwowie. Aż 21 lat ze swojego zakonnego życia spędził we Lwowie. Zmarł i został pochowany we Lwowie, w kościele bernardyńskim, ale jego główne relikwie znajdują się w rodzinnej miejscowości – Dukli od 1974 roku. Zostały tam przeniesione z Rzeszowa, gdzie złożono je w 1945 roku, gdy Lwów został poza granicami Polski. Do grobu św. Jana z Dukli licznie pielgrzymowali mieszkańcy wschodniej Małopolski, Wołynia i Podola. Miejsce spoczynku ciała świętego odwiedzali prawosławni Rusini oraz wierni kościoła ormiańskiego. Jego kult był rozpowszechniony szczególnie wśród żołnierzy. W 1733 r. papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym. Proces kanonizacyjny toczył się od 1948 roku. Kanonizował go Ojciec Święty Jan Paweł II w 10 czerwca 1997 r. w Krośnie, podczas VI pielgrzymki do Ojczyzny.


źródło: kresy.pl 

Jan Bereza, TK


DATA: 2017-06-22 08:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystko to pieknie napisane i budujace. Nowemu bp Lwowa Edwardowi Kawa zycze Bozego blogoslawienstwa w mowieniu prawdy na wspolczesnej Ukrainie, zalanej przez obrzydliwe klamstwa o bohaterstwie okrutnych zbrodniarzy z OUN-UPA. Ks. bp Edwardzie bez prawdy nie bedzie pokoju na Ukrainie. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.