3 lipca 2012

Lwów: uroczystość wprowadzenia relikwi św. Jana z Dukli do katedry

(Katedra łacińska we Lwowie, fot. Szater/wikimedia.commons )

Relikwie św. Jana z Dukli wprowadzono 30 czerwca do lwowskiej katedry. Uroczystości przewodniczył metropolita lwowski obrządku łacińskiego, abp Mieczysław Mokrzycki.

Uroczystość z udziałem duchowieństwa i wiernych z Ukrainy i Polski rozpoczęła się w byłym kościele bernardyńskim św. Andrzeja, który przez władze ukraińskie został przekazany grekokatolikom.

O. Dobrosław Kopysteryński, przełożony prowincji św. Michała Archanioła Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie wygłosił homilię w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku. „Dzisiaj gromadzimy się w tym świętym miejscu, w kościele św. Andrzeja, gdzie przez większość swego życia trudził się, mieszkał, pracował, służył Panu Bogu wielki człowiek św. Jan z Dukli – powiedział kaznodzieja. – Ten święty, który zawdzięczając swemu posługiwaniu i swojej wierze, zawdzięczając jego świętości dzisiaj jest szanowany przez Kościół katolicki, szczególnie w Polsce i na Ukrainie jako święty a we Lwowie jest patronem miasta”. Wezwał wiernych do naśladowania w swoim życiu patrona Lwowa.

Wesprzyj nas już teraz!

Po zakończeniu Mszy św. odbyła się procesja ulicami Lwowa, w czasie której wprowadzono relikwie św. Jana z Dukli do bazyliki metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie.

„Dzisiaj nie mogłeś pozostać w swoim kościele, w którym przez tyle lat posługiwałeś, ale przyszedłeś do katedry, matki kościołów – powiedział abp Mokrzycki. – Ufamy, że tutaj w niej będziesz czuł się dobrze. Pozostałeś na zawsze patronem miasta Lwowa. Powierzymy świętych obcowanie. Ale tutaj teraz w tym miejscu opiekuj się dalej miastem, opiekuj się wszystkimi jego mieszkańcami, wszystkimi wiernymi, którzy będą uciekać się pod Twoją obronę. Chroń nas, jak kiedyś chroniłeś od wszelkich niebezpieczeństw, od wszelkich zasadzek: od moru, głodu, ognia i wody”. Metropolita lwowski serdecznie podziękował ojcom bernardynom za podarowanie relikwii.

W komunikacie zapraszającym na uroczystości ku czci patrona Lwowa metropolita lwowski przypomniał, że 10 czerwca 1995 r. podczas kanonizacji św. Jana z Dukli, bł. Jan Paweł II powiedział w Krośnie: „Jest św. Jan z Dukli patronem miasta Lwowa i całej lwowskiej ziemi”. „Po 15 latach chcemy przypomnieć sobie tę prawdę i odnieść się do niej z szacunkiem i wiarą” – napisał abp Mokrzycki.

Niestety nikt z władz Lwowa nie przyszedł uczcić patrona miasta.

Św. Jan z Dukli urodził się w 1414 r. w Dukli (diecezja przemyska) w rodzinie mieszczańskiej. Legenda głosi, że studiował w Krakowie, jednak brakuje źródeł historycznych, które potwierdzałyby ten fakt. Po studiach wrócił do Dukli, gdzie żył jako pustelnik w lasach. Do franciszkanów konwentualnych wstąpił prawdopodobnie w Krośnie między 1434 a 1440 r. Miał wtedy ok. 20-25 lat. Przed przyjęciem święceń kapłańskich odbył studia u franciszkanów.

W zakonie piastował różne stanowiska, m.in. kaznodziei. Był światłym kapłanem i teologiem. Kilkakrotnie obierano go na przełożonego klasztoru w Krośnie i Lwowie, powierzono mu też urząd kaznodziei we Lwowie. W 1463 r., pod wpływem św. Jana Kapistrana, reformatora franciszkańskiego życia zakonnego, Jan wstąpił do bernardynów. Ci wysłali go najpierw na krótki czas do Poznania. Resztę życia spędził w klasztorze, gdzie piastował różne urzędy.

Zarówno jako kaznodzieja, jak i spowiednik odznaczał się niezwykłą gorliwością. Miał dar proroctwa. W pełnieniu obowiązków nie przeszkodziła mu nawet utrata wzroku pod koniec życia. Nie stronił też od pracy fizycznej w ogrodzie i kuchni. Zmarł we Lwowie 29 września 1484 r.

Jan z Dukli od najmłodszych lat zdradzał predyspozycje do głębszego życia duchowego. W zakonie brał udział we wszystkich nabożeństwach, wyróżniał się kultem do Matki Bożej. Często na modlitwie spędzał całe noce.

Zaraz po jego śmierci rozwinął się jego kult. Rosła ilość spisywanych cudów i łask, otrzymanych od Boga za jego pośrednictwem. 2 stycznia 1733 r. Klemens XII ogłosił go błogosławionym, jego kanonizacji dokonał bł. Jan Paweł II w czerwcu 1997 r.

Św. Jan to patron Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, archidiecezji przemyskiej, Lwowa oraz rycerstwa polskiego. Jego relikwie spoczywają w kościele w Dukli.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 128 057 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram