DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2019 r.

Boże Ciało
Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Lwów: przed budynkiem ratusza załopotała banderowska flaga. Zgodnie z „prawem”

Lwów: przed budynkiem ratusza załopotała banderowska flaga. Zgodnie z „prawem”
Zdjęcie ilustracyjne. By Sasha Maksymenko [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Po raz pierwszy przed budynkiem ratusza we Lwowie, w którym obraduje rada miasta obok niebiesko – żółtej flagi Ukrainy wywieszona została flaga czerwono – czarna, symbol banderowców z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

 

Uchwałę regulującą sposób i dni, w których banderowska flaga może być eksponowana na terenie Lwowa, radni tego miasta przyjęli 15 lutego. Zakłada ona, że czerwono – czarną flagę, dla Polaków kojarzącą się jedynie z rzezią wołyńską, można wywieszać obok budynków administracji samorządowej. Bezpośrednio na tych budynkach nie jest to dozwolone. Liczbę dni w roku, w których banderowska flaga może być wciągana na maszt, określono na 29. Te dni władze samorządowe Lwowa uważają za świąteczne, a są nimi m.in. 1 stycznia -  dzień urodzin Stepana Bandery, 3 lutego – rocznica powołania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, 5 marca – dzień śmierci Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Przypomnijmy, że ci przywódcy UPA i OUN są odpowiedzialni za zamordowanie około 60 tys. Polaków podczas rzezi wołyńskiej.

 

Powodem obecnego wywieszenia banderowskiej flagi przed lwowskim ratuszem jest obchodzony po raz pierwszy na Ukrainie Dzień Pamięci o Bohaterach Niebiańskiej Sotni, czyli ofiar kijowskiego majdanu. Poza 29 dniami kiedy ta flaga będzie wywieszana, w pozostałe dni roku przed budynkami administracji ma powiewać jedynie niebiesko – żółta, państwowa flaga Ukrainy. Chociaż radni Lwowa również ją kojarzą z UPA „W szczególności, niebiesko-żółta flaga zawisła na wieży Ratusza 1 listopada 1918 roku, w dzień ogłoszenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, pod niebiesko-żółtą flagą odbyło się ogłoszenie Aktu odnowienia Państwa Ukraińskiego 30 czerwca 1941 roku we Lwowie, niebiesko-żółta flaga była sztandarem Ukraińskiej Powstańczej Armii” – czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej Lwowskiej Rady Miasta.

 

Przypomnijmy, iż  2 lutego 2018 roku, również Tarnopolska Rada Miasta w której większość stanowią członkowie nacjonalistycznej partii „Swoboda”, z inicjatywy mera Serhija Nadala, który też reprezentuje tę frakcję, pozwoliła na eksponowanie w Tarnopolu banderowskiej czerwono – czarnej flagi wraz z flagą państwową.  

 

Adam Białous


DATA: 2018-02-21 23:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zwielokrotnic pomoc dla Ukrainy bo się Panowie Ukraincy zbytnio denerwują .
ponad 1 rok temu / Anna
 
przestańmy się cackać z tym "państwem specjalnej troski". niech ich ruscy zjedzą na dwa kęsy.
ponad 1 rok temu / mongrel
 
60 tysięcy, a skąd taka liczba??? szacunki to od "optymistycznych" 130 tys do nawet 250 tys...
ponad 1 rok temu / pytanie
 
Przychopaty! Przepraszam za słowo. Dużo modlić się za Polskę. Polska nie zasłużyła na takie świństwo! Piekło wyrzadzili!
ponad 1 rok temu / Ona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58423"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.