28 kwietnia 2020

Francja: biskupi zaniepokojeni dyskryminowaniem ludzi wierzących

(Miluza, marzec 2020. Fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters / Forum )

Episkopat Francji wyraził zdziwienie, dlaczego udział w publicznie sprawowanej liturgii miałby bardziej sprzyjać rozprzestrzenianiu się „pandemii koronawirusa” niż szereg innych działań, które mają wkrótce zostać wznowione – czytamy w komunikacie Rady Stałej tego gremium.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Francuski premier Édouard Philippe ogłosił we wtorek, że uroczystości z publicznym udziałem wiernych mogą zostać wznowione dopiero po 2 czerwca, chociaż miejsca kultu pozostaną otwarte tak, jak obecnie, a liturgia pogrzebowa może być nadal odprawiana zarówno w kościołach jak i na cmentarzach, przy ograniczeniu liczby uczestników do 20 osób. Tymczasem już począwszy od 11 maja i w zależności od sytuacji w poszczególnych regionach ma zostać wznowiona np. działalność handlowa. Decyzja odnośnie kościołów zrównuje je z barami, kawiarniami i restauracjami, które mają ewentualnie zostać otwarte po 2 czerwca.

Episkopat Francji wyraził ubolewanie z powodu narzucenia daty 2 czerwca katolikom, podobnie jak wyznawcom innych religii, „Podzielamy troskę rządu o jak największe ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, ale nie możemy zrozumieć, że zwyczajne sprawowanie Mszy świętej miałoby sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa i utrudniać zachowanie dystansu bardziej niż wiele działań, które wkrótce zostaną wznowione. Jesteśmy przekonani, że duchowy i religijny wymiar człowieka przyczynia się do pokoju serca, umacniania siły w czasach próby, do braterstwa między ludźmi i do całego życia społecznego. Wolność wyznania jest konstytutywnym elementem życia demokratycznego. Z tego powodu biskupi pragną spotkać się z władzami publicznymi, krajowymi lub lokalnymi, aby przygotować się do rzeczywistego wznowienia kultu” – czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Francji.

Biskupi zapewniają, że katolicy respektują i będą respektować polecenia rządu. Zachęcają rodziny pogrążone w żałobie, by nie rezygnowały z pogrzebów religijnych, nawet jeśli nie wszyscy krewni mogą w nich uczestniczyć, a poszczególnych wiernych, by nie rezygnowali z modlitwy w kościołach. Zalecają, aby diecezje i parafie nadal oferowały środki niezbędne do życia wiarą. Kościół we Francji oceni również, w jaki sposób te nowe ramy pozwalają na wznowienie niektórych działań charytatywnych, zważywszy na dostrzegalną sytuację ubóstwa.

„Święto Zesłania Ducha Świętego powinno oznaczać, o ile epidemia się nie wznowi, koniec ciężkiego okresu kwarantanny życia liturgicznego i sakramentalnego. Rada Stała Episkopatu Francji zachęca katolików do przeżywania maja jako miesiąca w Wieczerniku, w nieustannej modlitwie o dar Ducha Świętego i jako miesiąca maryjnego” – czytamy w komunikacie hierarchów.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 625 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram