DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Luterański „biskup” przyjął Komunię w Bazylice św. Piotra. Diecezja helsińska interweniuje

Luterański „biskup” przyjął Komunię w Bazylice św. Piotra. Diecezja helsińska interweniuje
Fot. Krzysztof (Kriss) Szkurlatowski / freeimages.com

Luterański duchowny wraz z szeregiem swoich współwyznawców został dopuszczony do Stołu Pańskiego podczas Mszy świętej w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Do profanacji odniosła się diecezja Helsinki, pisząc o „ignorancji” szafarza Komunii. Dyscyplina Kościoła nie ulega zmianie.

 

„Wyłącznie członkowie Kościoła katolickiego, którzy znajdują się w stanie łaski, mogą przyjmować Sakrament Ołtarza” – napisał w oświadczeniu prasowym Marko Tervaportti, rzecznik katolickiej diecezji helsińskiej. Według Tervaporttiego fakt udzielenia luterańskiemu „biskupowi” oraz kilku jego współwyznawcom Komunii świętej nie oznacza „nowego podejścia” Stolicy Apostolskiej do Sakramentu Ołtarza, ale jest jedynie wynikiem „ignorancji i błędu” szafarza.

 

Tymczasem luterański „biskup” Samuel Salmi przekonuje, że Kościół katolicki zmienia stosunek do protestantów. Udzielając im Komunii świętej ma realizować… cele ekumeniczne. W rozmowie z fińską agencją prasową Kotimaa 24 Salmi tłumaczył, że w niedawnej Mszy świętej w rzymskiej Bazylice śpiewał luterański chór. Szafarze Komunii wiedzieli dobrze, że w kościele są luteranie – i które to konkretnie osoby. Nie dość na tym: choć luteranie mieli dawać do zrozumienia, że nie chcą przyjmować Komunii, to katoliccy księża mieli naciskać, by stało się inaczej.

 

Luteranie ostatecznie się zgodzili i Komunię przyjęli. Jak podkreślił Salmi, choć na Mszy świętej nie było papieża Franciszka, to bez wątpienia doszło do prezentacji ekumenicznej strategii „misji miłości i jedności”. Choć w Watykanie istnieją osoby wrogo ustosunkowane do takiego kursu  i powiedzenie pewnych rzeczy mogłoby być dla papieża trudne, to – twierdzi Salmi – „może przecież wykonywać praktyczne gesty”.

 

Rzecznik katolickiej diecezji helsińskiej stwierdził jednoznacznie, że zachowanie księży w Bazylice św. Piotra było „błędem”. Z „ignorancji”, którą zaprezentowali, nie można wyciągać wniosków „o nowym kursie ekumenicznym” Watykanu. „W minionych latach i dziesięcioleciach nie zmieniła się nauka ani praktyka Kościoła katolickiego odnośnie tego, kto może przyjmować Komunię świętą. Jeżeli miałoby się to zmienić, to nie stałoby się to w terenie, ale poprzez zmianę w prawie kościelnym i zmiany w nauczaniu Kościoła o sakramentach” – powiedział.

 

Według rzecznika, obchodzenie obecnych przepisów na własną rękę stwarza poważne ryzyko, także dla budowania prawdziwej jedności między chrześcijanami. Tervaportti dodał też, że nie ma żadnych „ekumenicznych Mszy świętych”. Są jedynie katolickie Msze lub luterańskie nabożeństwa „w duchu ekumenicznym”. Na takich Mszach czy nabożeństwach respektuje się jednak „bolesną rzeczywistość o braku komunii” pomiędzy Kościołem a wspólnotami protestanckimi. W ten sposób zwrócił się przeciwko przekłamaniom w artykule z Kotimaa 24, w którym twierdzi się, jakoby luterańscy hierarchowie odprawiali wraz z katolikami „ekumeniczną Mszę”.

 

Źródło: kath.net

pach
DATA: 2016-01-28 16:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak, zgadza się, nie jestem katolikiem. I dlatego rzadziej używam wielkich liter.
ponad 3 lata temu / Przechodzień
 
Przechodzień Pismo Święte i Tradycja i żywy Urząd Nauczycielski Kościoła stanowią organiczną całość[por Konst DEEI VERBUM VATICANUM SECUNDUM] Nie znasz Wypowiedzi Doktrynalnych Świętej Matki Kościoła a zabierasz głos w dyskusji.Kościół Chrystusowy czyli Katolicki założony przez Jezusa Chrystusa "Ja jestem z wami aż do skończenia świata" Jezus Chrystus o Kościele"bramy piekielne nie przemogą Go" Jezus Chrystus o Kapłanach Biskupach "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody " O Papieżu "ty jesteś Piotr opoka" który jest prawdziwym Kościołem Katolickim [ por Kongregacja Nauki Wiary Domine Jezus].Jak dla ciebie jest kontrowersyjny żywy Urząd Nauczycielski Kościoła czyli Wypowiedzi Doktrynalne Kościoła tj Magisterium Świętej Matki Kościoła to nie jesteś Katolikiem ponieważ każdy Katolik jest posłuszny czyli uległy Nauczaniu Świętej Matki Kościoła.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Poprawka: oczywiście chodziło o deklarację Kongregacji Nauki Wiary, a nie encyklikę;)
ponad 3 lata temu / Przechodzień
 
I jeszcze jedno: biskup, nie "biskup".Należy pamiętać, że Jezusa również pytano: "Jaką mocą to czynisz i kto ci dał tę moc?". Innymi słowy pytali, z czyjego upoważnienia to czyni, kto mu dał do tego prawo. A tym czasem do głoszenia Ewangelii posyła sam Ojciec i tak jest też w przypadku jego sług powoływanych i ustanowionych w ramach różnych wspólnot kościelnych.
ponad 3 lata temu / Przechodzień
 
@Tomasz Nie ma zbawienia poza Chrystusem i poza Kościołem powszechnym, którego on sam jest Głową i on sam jeden zna jego granice. "Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony? (Ew. Marka 16.16)." To moje źródło znacznie bardziej niż encykliki, zwłaszcza tak kontrowersyjne jak ta wspomniana.
ponad 3 lata temu / Przechodzień
 
Przechodzień Niema "stołu\' pańskiego tylko ołtarz.Kościół Chrystusowy jest prawdziwym Kościołem Katolickim po za którym nie ma zbawienia.[por.Korngregacja Nauki Wiary Domine Jezus].Synkretyzm religijny został potępiony przez żywy Urząd Nauczycielski Kościoła.Jako Katolik nie możesz przyjmować "komunii" w zborze protestanckim gdyż nie ma interkomunii tak samo w Kościele prawosławnym .Tak samo Pan"biskup" nie powinien otrzymać Najświętszej Eucharystii w Kościele Rzymsko-Katolickim.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.