DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Łupki mogą zmienić pozycje Polski na świecie

Łupki mogą zmienić pozycje Polski na świecie
fot.Lukasz Dejnarowicz/FORUM
#USA    #POLSKA    #CHINY    #ŁUPKI    #ŚWIAT    #GAZ ŁUPKOWY    #SUROWIEC

Dzięki złożom gazu łupkowego, Polska może stać się energetyczną potęgą. Odkrycie tych złóż w innych krajach prawdopodobnie zmieni układ sił na światowym rynku.

 

Jeśli dojdzie do sukcesu w wydobyciu gazu łupkowego w Europie to jest szansa na uniezależnienie się w tej kwestii od Rosji. Według corocznego raportu spółki Deloitte „2014 Oil and Gas Reality Check” takie kraje jak Polska, Ukraina czy Chiny mogą stać się łupkowymi potęgami. Specjaliści twierdzą, że rozbudzone nadzieje na sukces są wystarczająco duże, by wymienione kraje nie zrezygnowały na podstawie początkowych trudności i niepowodzeń.

 

Kluczowy w tej kwestii jest rozwój technologii wydobycia tego surowca. Tu z kolei Polacy też próżnują. Jak donosił dwa lata temu „Nasz Dziennik”, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie opracowała metodę, która wyraźnie podnosi skuteczność i jest bardziej ekologiczna. Polacy zaproponowali użycie skroplonego dwutlenku węgla zamiast wody z chemikaliami.

 

Deloite podaje, że w ubiegłym roku deficyt w handlu gazem z USA zmniejszył się do 4 mld dol. z 26 mld dol. zanotowanych w 2008 r. Wszystko dzięki energetycznej rewolucji, która dokonała się po odkryciu i rozpoczęciu eksploracji łupkowych złóż. Amerykańska Agencja ds. Informacji Energetycznej (EIA) prognozuje, że Ameryka może stać się eksporterem netto błękitnego paliwa jeszcze przed końcem tej dekady.

 

Trudniejsza sytuacja ma miejsce w przypadku Starego Kontynentu, który około 30 proc. popytu na gaz zaspokaja surowcem z Rosji. W przypadku Ukrainy, jest to nawet 60 proc. Co więcej, przez ten kraj przepływa aż 57 proc. eksportu rosyjskiego gazu przeznaczonego dla państw UE.

 

Konkurencja z strony USA silnie oddziałuje na Rosję, która nie może windować cen ropy i gazu. Jednak mało realne wydaje się, by Amerykanie sprzedawali Europie gaz po zaniżonych cenach. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach USA i Brazylia mogą z wielkich importerów stać się eksporterami w przeciwieństwie do Indonezji i Malezji, gdzie sytuacja prawdopodobnie będzie odwrotna.

 

 

Źródło: rp.pl

mc


DATA: 2014-07-09 12:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Deloite podaje, że w ubiegłym roku deficyt w handlu gazem z USA zmniejszył się do 4 mld dol. z 26 mld dol. zanotowanych w 2008 r. Wszystko dzięki energetycznej rewolucji, która dokonała się po odkryciu i rozpoczęciu eksploracji łupkowych złóż." I nie trzeba mówić nic więcej. Albo dalej dajemy się straszyć zielonym i lobbystom z Gazpromu, albo w końcu zaczynamy działać, Polska rusza z wydobyciem łupków i nasz kraj staje na nogi.
ponad 6 lat temu / Trzeba działać
 
Jakie ,konkretnie, korzysci przyniesie Polsce i Polakom eksploatacja tych zloz? Czy bilans szkody-korzysci nie bedzie raczej ujemny? Kto zajmie sie wydobyciem? Przyszlosc pokaze w jakim stopniu Polska nalezy do Polakow.
ponad 6 lat temu / mafra
 
Kiedy w Polsce zacznie się eksploatacja złóż, batiuszka Putin ogłosi ofensywę w celu ochrony "uciskanej mniejszości rosyjskiej" na Podlasiu.
ponad 6 lat temu / Venatrix
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.