DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Łukasz Karpiel: „Wyborczo-więziowa” hydra atakuje. Tym razem jednak przesadziła!

Łukasz Karpiel: „Wyborczo-więziowa” hydra atakuje. Tym razem jednak przesadziła!

Kiedy już sądzisz, że „Gazeta Wyborcza” sięgnęła dna, oni zawsze znajdą sposób aby przekonać, że można przebić się jeszcze głębiej. Tym razem ciężar przekonania o tym wziął na siebie Sebastian Duda, teolog, publicysta, członek Laboratorium „Więzi”, serwując czytelnikom artykuł „LGBT i pierwsi chrześcijanie. Czy Jezus spędził noc z mężczyzną?”. Warto dodać, że Duda jest również redaktorem „katolickiego pisma społeczno-kulturalne zajmującego się najważniejszymi problemami życia społeczno-politycznego, religii, kultury i historii” – „Więź”.

 

Właściwie już za samą zawartą w tytule artykułu sugestię, choć oczywiście podaną ze znakiem zapytania mającym z pewnością znamionować wielkie intelektualne napięcie dręczące autora, można by w świecie sprzed 100 lat żądać od autora tzw. satysfakcji. Oczywiście są to tylko rozważania hipotetyczne, gdyż prawo pojedynkowe dotyczyło wyłącznie ludzi honorowych. I choć trudno wykrzesać energię, aby czytać dalej wspominany artykuł, spróbujmy odrzucając narastającą odrazę przyjrzeć się jego treści.

 

Już po kilku zdaniach z łatwością przekonamy się, że mamy do czynienia z czymś, co z grubsza przypomina „sensacyjne” odkrycia opisane w „Kodzie Leonarda da Vinci”. Oto gdzieś tam istnieje podobno „prawdziwa ewangelia Marka”, w której odnajdziemy (dopisane tam przez karpokracjan, opętanych seksem zwolenników gnozy) wątki… homoseksualne. Całość artykułu wieńczy informacja (?), że księga jednak zaginęła w tajemniczych okolicznościach, co do dziś zastanawia wielu zwolenników teorii spiskowych. Warto nadmienić, że Duda swój tekst rozpoczyna wyraźnym, skierowanym do czytelników mrugnięciem oka, obwieszczając iż  „Felieton dla miłośników teorii spiskowych i wierzących walczących z LGBT”. Kiedy doczyta się tekst do końca, jest się już prawie w 100 procentach pewnym, że ta „preambuła” miała ochronić autora przed lawinowo rosnącą liczbą osób, które nie bacząc na stan honoru autora, zapragnęłyby pokusić się o wejście na drogę radykalnej polemiki.

 

„Wyborczo-więziowa” hydra trzyma się mocno. To wszak kolejne, w ostatnim czasie, jej uderzenie w Kościół i polskich katolików. Przypomnijmy, że w lipcu „Gazeta Wyborcza” opublikowała „list biskupów dotyczący osób LGBT”. Zaskoczeni czytelnicy mogli w nim odnaleźć taki fragment: „Jako wspólnota uczniów Jezusa dążymy do lepszego poznawania i pełniejszego rozumienia słów Pisma Świętego na temat homoseksualności, w czym pomaga nam również współczesna nauka, która bada kwestię orientacji psychoseksualnej”.

 

O tym, że list jest w rzeczywistości fałszywy i nie napisał go żaden z biskupów, dowiadujemy się dopiero na końcu publikacji. Co istotne, dowiedzieć się o tym mogą wyłącznie osoby, które wykupiły dostęp do pełnych artykułów na stronie internetowej gazety. Autorem „listu” jest… redaktor „Więzi” Bartosz Bartosik.

 

W kontekście tych dwu prowokacji, których autorami są ludzie związani z „Więzią”, jak żałośnie brzmi charakterystyka pisma, którą odnajdujemy na stronie internetowej w zakładce „ o nas”, gdzie czytamy:

 

„Więź” należy do grona najbardziej prestiżowych polskich czasopism. Jako katolickie pismo społeczno-kulturalne zajmujemy się najważniejszymi problemami życia społeczno-politycznego, religii, kultury i historii.

 

„Więź” to pismo intelektualne – ale adresowane nie do wąskiej elity, lecz do szerokiego grona ludzi myślących i poszukujących.

 

„Więź” to pismo katolickie – ale ważne także dla wielu niekatolików, również osób niewierzących.

 

Szczególnie bolesne jest oczywiście posługiwanie się przez pismo określeniem „katolickie”. Nie pierwszy to taki przypadek, gdyż podobnie ma się sprawa z „Tygodnikiem Powszechnym” opisującym siebie jako „katolickie pismo społeczno-kulturalne”.

 

Powstaje pytanie: jak długo jeszcze?

 

Łukasz Karpiel

 


DATA: 2019-08-08 15:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

GW-no! - ot co.
5 miesięcy temu / tak tylko
 
zwracam wam uwagę że nadmierne emocjonalne reakcje na takie rzeczy zostaną odebrane jako "Uderz w stół" serio musicie komentować byle bzdury?
5 miesięcy temu / klik
 
Zgadza się: już sam tytuł jest bluźnierstwem.
5 miesięcy temu / sp
 
To już jest pomieszanie języków i zmysłów? Papierowych katolików jest w Polsce pod dostatkiem.Kiedy córka sekretarza PZPR wiecznie plująca na religię i kościól katolicki po kilku dniach nieobecności powiedziała,że tatuś zmarł a ksiądz powiedział na pogrzebie tatusia powiedział piękne kazanie i pożegnanie więc wszyscy w dziale byli tym zszokowani. Dlaczego zorganizowali pogrzeb katolicki tak na wszelki wypadek,bo warto się przykleić wszędzie...?laczego nie pożegnał go jakiś żyjący ostatni sekretarz. To jest ta dwulicowość tych ludzi i brak odwagi stanąć w prawdzie.
5 miesięcy temu / Wui
 
Jak długo jeszcze? Póki sobie na to pozwolimy jako społeczeństwo, albo do Paruzji
5 miesięcy temu / Polka
 
Stanowczo za dużo uwagi poświęca się patologii i przypadkom medycznym- to domena lekarzy a nie dziennikarzy -komentowania i roztrzasania urojeń i bluzgow
5 miesięcy temu / Darius
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.