DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Luizjana zagłosuje za poprawką do konstytucji odrzucającej aborcję

Luizjana zagłosuje za poprawką do konstytucji odrzucającej aborcję
Fot. Pixabay
#PRO LIFE    #ABORCJA    #USA    #LUIZJANA

Przy okazji wyborów prezydenckich mieszkańcy Luizjany zadecydują 3 listopada o poprawce do konstytucji, która uniemożliwi sądom Luizjany bezpodstawnego wywodzenia z konstytucji stanowej „prawa do aborcji” lub „prawa do publicznego finansowania aborcji”.

 

Poprawka 1 stanowi, że „nic w tej konstytucji nie może być interpretowane jako zabezpieczenie lub ochrona prawa do aborcji lub wymogu finansowania aborcji”. Senator Katrina Jackson, Demokratka broniąca życia od poczęcia jest autorką nowelizacji, którą wsparło wielu kongresmenów z różnych partii. Jackson zaznaczyła w artykule opublikowanym w zeszłym tygodniu, że zgodnie z proponowaną zmianą, sądy stanowe nie będą mogły obchodzić istniejących przepisów dotyczących ochrony życia, uznając, że konstytucja stanowa dopuszcza proceder uśmiercania dzieci poczętych.

 

Podobna sytuacja miała już miejsce w 13. innych stanach, w tym ostatnio w Kansas. Senator wskazała, że sądy wywodzą „prawo do aborcji” z ustawy zasadniczej Kansas, podczas gdy „słowo aborcja nie występuje w konstytucji stanu Kansas”. Dodała, że de facto poprawka nie zakazuje aborcji, a jedynie pozostawia tę kwestię do uregulowania przez ustawodawców, a nie sędziów stanowych.

 

Luizjana zezwala na uśmiercanie dzieci poczętych w nielicznych wypadkach, w tym m.in. w celu ratowania życia matki. „Nasz zbiór praw chroniących życie zapewnia kobietom dostęp do prawdy o ciąży przed aborcją, potwierdza, że małoletni starający się o aborcję muszą mieć zgodę rodziców, a dzieci urodzone żywe po nieudanej aborcji muszą otrzymać natychmiastową opiekę medyczną. Nasze prawo gwarantuje również, że ani dolar z podatku stanowego nie będzie przeznaczany na finansowanie aborcji. Jednak te i inne prawa są zagrożone, jeśli nie przyjmiemy poprawki 1”- napisała Jackson.

 

Kristen Day, dyrektor wykonawczy Democrats For Life of America, wskazała, że ​kilkanaście stanów wprowadziło propozycje, by wyraźnie wpisać „prawo do aborcji” w konstytucjach stanowych.

 

W maju 2019 r. kongresmeni z Vermont zaproponowali poprawkę, która wpisałaby „prawo do aborcji” do konstytucji stanu. Zanim tak się stanie, propozycja musi zostać ponownie uchwalona przez kongres w latach 2021-2022 i zatwierdzona przez wyborców w wyborach w listopadzie 2022 roku.

 

Gdyby ta inicjatywa powiodła się, Vermont będzie pierwszym stanem w USA, który nada roszczeniu aborcyjnemu rangę konstytucyjną.

 

Luizjana idzie w odwrotnym kierunku, by uniemożliwić sądom stanowym bezpodstawnego wywodzenia z konstytucji domniemanego „prawa do aborcji” czy też obowiązku jej finansowania. - Luizjana jest stanem bardzo pro-life - nikt nie chce publicznego finansowania aborcji, więc jeśli ustawodawca zmieniłby zdanie i ktoś chciałby spróbować sfinansować aborcję ze stanowych pieniędzy, byłoby jasne, że nie jest to zgodne z konstytucją – zaznaczyła Jackson w rozmowie z CNA.

 

Kongresmenka dodała, że znaczna większość ludzi sprzeciwia się publicznemu finansowaniu aborcji i dlatego zabezpieczenia są konieczne. Jackson była także autorem ponadpartyjnego prawa Luizjany, które wymagało, aby kliniki aborcyjne spełniały te same standardy, co ośrodki chirurgiczne. W czerwcu Sąd Najwyższy zakwestionował regulację w czerwcu.

 

Ustawa o ochronie przed niebezpieczną aborcją uzyskała szerokie poparcie obu stron w ustawodawstwie stanowym i została podpisana przez gubernatora, a o jej odrzuceniu przez SN zadecydował zaledwie jeden głos sędziego.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS


DATA: 2020-10-28 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Charakterystyczna dla współczesnych barbarzyńców zasada: "Luizjana zezwala na uśmiercanie dzieci poczętych w nielicznych wypadkach, w tym m.in. w celu ratowania życia matki." JACY BARBARZYŃCY MIŁOSIERNI, MORDUJĄ ŻEBY RATOWAĆ.
27 dni temu / Murem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.