DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   CYWILIZACJA

Andrzej Nowak

Ludzie Imperium w polskiej prowincji


Jedną z podstawowych cech polityki imperialnej stanowi zdolność do budowania i utrzymywania wpływów w krajach sąsiednich, do kontrolowania ich polityki. Tak czyniły imperialne Ateny w V wieku przed Chrystusem, tak przez tysiąc lat czynił Rzym, tak od ponad dwóch tysięcy lat czyniły (i wciąż czynią) Chiny, tak wreszcie czynią Stany Zjednoczone.


Rosja jest imperium – faktycznie od końca XV wieku, formalnie od przyjęcia tej zobowiązującej nazwy w roku 1721. Jest też krajem o najbardziej rozwiniętych technikach imperialnej polityki. Głównym w naszym regionie rywalem dla Rosji i z tego też powodu najważniejszym celem jej polityki była Polska. Do pierwszych prób organizowania na jej terytorium promoskiewskiego lobby doszło nie później niż w drugiej połowie XVI wieku. Kiedy wraz z wygaśnięciem dynastii Jagiellonów tron Rzeczypospolitej stał się obieralny, kandydaturę swą od razu zgłosił Iwan IV Groźny. Nie mógł liczyć na sukces w pierwszej elekcji, ale od niej już zaczęto budowanie „partii” zwolenników zbliżenia z Moskwą. Już podczas trzeciej elekcji w roku 1587 syn Iwana, Fiodor zaliczał się do grona najpoważniejszych kandydatów do polsko-litewskiego tronu.

 

Liderem pierwszego poważnego „lobby promoskiewskiego” był biskup żmudzki – Melchior Giedroyc. Jakże znajomo brzmią argumenty tegoż stronnictwa: konflikt z Rosją to nieszczęście i zniszczenie (od końca XV do końca wieku XVI Litwa i Polska musiały stoczyć z Moskwą aż pięć wojen) – więc jeśli carski kandydat będzie nam panował, zyskamy spokój i dobrobyt. Oto historycznie pierwsza „doktryna Giedroyca”…

Rzeczpospolita była w tamtym czasie dość silna, by takiej wizji nie ulec. Ulegnie jej dopiero ponad sto lat później. Od śmierci Jana III Sobieskiego, wyniszczającej wojny północnej i podporządkowującego Polskę Rosji sojuszu z Piotrem I, Rzeczpospolita jest już bowiem krajem rządzonym przez carskich ambasadorów – za pomocą opłacanych sowicie „partyzantów” przyjaźni z Rosją. Wiek XVIII to, rzec można, klasyczna epoka w historii rosyjskich lobbies w Polsce. Państwo – formalnie niepodległe – poddane wszak było całkowitej kontroli politycznej. Setkami tysięcy rubli napchali w XVIII wieku władcy Rosji kieszenie swoich przyjaciół w Rzeczypospolitej – i nie bez efektu. Polska została zlikwidowana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 
 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak dała odpór dziennikarkom stacji TVN, które w krzyżowym ogniu pytań domagały się odpowiedzi w sprawie twittu, wzywającego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do wycofania się z podpisania deklaracji LGBT+. Pani Kurator w rzeczowy i logiczny sposób, po kolei obalała wszystkie twierdzenia dziennikarek.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.