DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   CYWILIZACJA

Andrzej Nowak

Ludzie Imperium w polskiej prowincji


Jedną z podstawowych cech polityki imperialnej stanowi zdolność do budowania i utrzymywania wpływów w krajach sąsiednich, do kontrolowania ich polityki. Tak czyniły imperialne Ateny w V wieku przed Chrystusem, tak przez tysiąc lat czynił Rzym, tak od ponad dwóch tysięcy lat czyniły (i wciąż czynią) Chiny, tak wreszcie czynią Stany Zjednoczone.


Rosja jest imperium – faktycznie od końca XV wieku, formalnie od przyjęcia tej zobowiązującej nazwy w roku 1721. Jest też krajem o najbardziej rozwiniętych technikach imperialnej polityki. Głównym w naszym regionie rywalem dla Rosji i z tego też powodu najważniejszym celem jej polityki była Polska. Do pierwszych prób organizowania na jej terytorium promoskiewskiego lobby doszło nie później niż w drugiej połowie XVI wieku. Kiedy wraz z wygaśnięciem dynastii Jagiellonów tron Rzeczypospolitej stał się obieralny, kandydaturę swą od razu zgłosił Iwan IV Groźny. Nie mógł liczyć na sukces w pierwszej elekcji, ale od niej już zaczęto budowanie „partii” zwolenników zbliżenia z Moskwą. Już podczas trzeciej elekcji w roku 1587 syn Iwana, Fiodor zaliczał się do grona najpoważniejszych kandydatów do polsko-litewskiego tronu.

 

Liderem pierwszego poważnego „lobby promoskiewskiego” był biskup żmudzki – Melchior Giedroyc. Jakże znajomo brzmią argumenty tegoż stronnictwa: konflikt z Rosją to nieszczęście i zniszczenie (od końca XV do końca wieku XVI Litwa i Polska musiały stoczyć z Moskwą aż pięć wojen) – więc jeśli carski kandydat będzie nam panował, zyskamy spokój i dobrobyt. Oto historycznie pierwsza „doktryna Giedroyca”…

Rzeczpospolita była w tamtym czasie dość silna, by takiej wizji nie ulec. Ulegnie jej dopiero ponad sto lat później. Od śmierci Jana III Sobieskiego, wyniszczającej wojny północnej i podporządkowującego Polskę Rosji sojuszu z Piotrem I, Rzeczpospolita jest już bowiem krajem rządzonym przez carskich ambasadorów – za pomocą opłacanych sowicie „partyzantów” przyjaźni z Rosją. Wiek XVIII to, rzec można, klasyczna epoka w historii rosyjskich lobbies w Polsce. Państwo – formalnie niepodległe – poddane wszak było całkowitej kontroli politycznej. Setkami tysięcy rubli napchali w XVIII wieku władcy Rosji kieszenie swoich przyjaciół w Rzeczypospolitej – i nie bez efektu. Polska została zlikwidowana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Sami więc z siebie nic nie potrafimy chyba tylko zło, które właśnie jest brakiem dobra, porządku, siły. Jeżeli uznamy tę prawdę i spoglądniemy na Boga, od którego otrzymujemy w każdej chwili wszystko, co mamy, natychmiast widzimy, że On, Bóg, i więcej dać może i pragnie jako najlepszy Ojciec dać nam wszystko, co nam jest potrzebne. Gdy jednak dusza sobie przypisuje to, co jest darem Bożym, czyż Pan Bóg może ją obsypywać łaskami? Przecież wtedy utwierdzałby ją w fałszywym i aroganckim mniemaniu.

 
 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.