DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   CYWILIZACJA

Andrzej Nowak

Ludzie Imperium w polskiej prowincji


Jedną z podstawowych cech polityki imperialnej stanowi zdolność do budowania i utrzymywania wpływów w krajach sąsiednich, do kontrolowania ich polityki. Tak czyniły imperialne Ateny w V wieku przed Chrystusem, tak przez tysiąc lat czynił Rzym, tak od ponad dwóch tysięcy lat czyniły (i wciąż czynią) Chiny, tak wreszcie czynią Stany Zjednoczone.


Rosja jest imperium – faktycznie od końca XV wieku, formalnie od przyjęcia tej zobowiązującej nazwy w roku 1721. Jest też krajem o najbardziej rozwiniętych technikach imperialnej polityki. Głównym w naszym regionie rywalem dla Rosji i z tego też powodu najważniejszym celem jej polityki była Polska. Do pierwszych prób organizowania na jej terytorium promoskiewskiego lobby doszło nie później niż w drugiej połowie XVI wieku. Kiedy wraz z wygaśnięciem dynastii Jagiellonów tron Rzeczypospolitej stał się obieralny, kandydaturę swą od razu zgłosił Iwan IV Groźny. Nie mógł liczyć na sukces w pierwszej elekcji, ale od niej już zaczęto budowanie „partii” zwolenników zbliżenia z Moskwą. Już podczas trzeciej elekcji w roku 1587 syn Iwana, Fiodor zaliczał się do grona najpoważniejszych kandydatów do polsko-litewskiego tronu.

 

Liderem pierwszego poważnego „lobby promoskiewskiego” był biskup żmudzki – Melchior Giedroyc. Jakże znajomo brzmią argumenty tegoż stronnictwa: konflikt z Rosją to nieszczęście i zniszczenie (od końca XV do końca wieku XVI Litwa i Polska musiały stoczyć z Moskwą aż pięć wojen) – więc jeśli carski kandydat będzie nam panował, zyskamy spokój i dobrobyt. Oto historycznie pierwsza „doktryna Giedroyca”…

Rzeczpospolita była w tamtym czasie dość silna, by takiej wizji nie ulec. Ulegnie jej dopiero ponad sto lat później. Od śmierci Jana III Sobieskiego, wyniszczającej wojny północnej i podporządkowującego Polskę Rosji sojuszu z Piotrem I, Rzeczpospolita jest już bowiem krajem rządzonym przez carskich ambasadorów – za pomocą opłacanych sowicie „partyzantów” przyjaźni z Rosją. Wiek XVIII to, rzec można, klasyczna epoka w historii rosyjskich lobbies w Polsce. Państwo – formalnie niepodległe – poddane wszak było całkowitej kontroli politycznej. Setkami tysięcy rubli napchali w XVIII wieku władcy Rosji kieszenie swoich przyjaciół w Rzeczypospolitej – i nie bez efektu. Polska została zlikwidowana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.