5 czerwca 2019

Usłyszą dźwięk kościelnego dzwonu? Katolicy chcą zniesienia kuriozalnego zakazu

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Katolicy zbierają podpisy pod petycją m.in. do ministra środowiska o zniesienie zakazu używania dźwięku dzwonów w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce. W tej sprawie skierowano też wniosek do ministerstwa środowiska o udostępnienie informacji publicznej. Resort środowiska zakazał używania dzwonów w dzień powszedni na skutek jednego anonimu, jakoby dzwony „zakłócały spokój”. 

 

Pierwszy anonim dotyczący dźwięku dzwonów kościoła pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce podlascy inspektorzy środowiska otrzymali na początku tego roku. W hajnowskim kościele, tak jak obecnie w większości nowych świątyń, na wieży kościoła zamontowane jest urządzenie elektroniczne odtwarzające dźwięki dzwonów. W dzień powszedni dźwięk dzwonu odzywał się na Anioł Pański czy na Apel Jasnogórski. Po pomiarach decybeli, inspektorzy używali miary dotyczącej dźwiękowej instalacji przemysłowej, w lutym tego roku Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Białymstoku nakazał „przyciszyć” dźwięk dzwonów. Dźwięk kościelnych dzwonów odzywał się więc nadal, jednak nieco ciszej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ta sama anonimowa osoba, mająca najwyraźniej „alergię” na dźwięk kościelnych dzwonów (autor anonimów twierdzi, że narusza on jego dobra osobiste) nadal jednak pisała do urzędów skargi. Jako że dzwony zupełnie nie umilkły, anonimowa osoba naskarżyła na podlaskich inspektorów do ministerstwa środowiska. Po tej interwencji, przed tygodniem, proboszcz parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce  otrzymał od Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska całkowity zakaz używania dźwięku dzwonów w dzień powszedni. – Powiadomiłem parafian, że dostaliśmy zakaz używania dzwonów, więc nie będą się one odzywać, przypominając o modlitwach m.in. Anioł Pański w ciągu dnia. Parafianie z wielkim smutkiem przyjęli tę informację – powiedział PCh24.pl ks. Zygmunt Bronicki, proboszcz parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce.

 

Generalny Inspektor Ochrony Środowiska wydając decyzję zakazującą używania dźwięków kościelnych dzwonów, powołał się na obowiązującą w Polsce od roku 2015 instrukcję ministerstwa ochrony środowiska. W razie złamania tego zakazu, parafii grozi grzywna lub nawet sprawa sądowa.  Ministerialna interpretacja tej instrukcji z roku 2016 jasno podaje, iż w przypadku kiedy dźwięk kościelnych dzwonów przekracza dopuszczalną normę mierzoną w decybelach, można zakazać używania dzwonów czy to tradycyjnych, czy elektronicznych. Przy czym świątynię, która jest miejscem kultu, ministerstwo środowiska traktuje w tym przypadku jako „zakład przemysłowy”.

 

Na upokarzającą katolików decyzję o zakazie używania dźwięku dzwonów jako jeden z pierwszych zareagował parafianin św. Cyryla i Metodego, Bogusław Łabędzki, mieszkaniec Hajnówki. Wystosował on do ministra środowiska Henryka Kowalczyka wniosek o udzielenie informacji publicznej. Zapytuje w nim m.in. czy stałą praktyką instytucji podległych ministerstwu środowiska jest rozpatrywanie anonimowych zawiadomień i skarg? Zwraca on również uwagę ministerstwa na fakt, iż w Hajnówce są dwie parafie katolickie i trzy prawosławne, które używają dźwięku dzwonów. A jednak „donosy”, a później zakaz używania dzwonów dotyczy tylko jednej parafii katolickiej.

 

Przedstawiciele katolickiej mniejszości Hajnówki mówią, iż autorowi anonimów, przez które doprowadził on do zakazu używania dźwięku kościelnych dzwonów, może wcale nie chodzić o „uciążliwą emisję hałasu”. Parafianie kościoła pw. św. Cyryla i Metodego wskazują na fakt, iż w świątyni tej znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone bohaterom polskiego podziemia niepodległościowego – Danucie Siedzikównie ps. Inka oraz mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. Łupaszka. Również w tej świątyni są odprawiane Msze św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych, do których część mieszkańców Hajnówki jest nastawiona negatywnie.

 

Tę opinię może potwierdzać ostatnio przesłany do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska anonim, w którym tym razem żąda się wydania zakazu używania podczas Mszy św., odprawianych w kościele pw. św. Cyryla i Metodego, głośników umieszczonych na zewnątrz kościoła. 

 

Parafianie postanowili nie być obojętni wobec jak mówią „naruszenia ich obywatelskich i konstytucyjnych praw”. W niedzielę 9 czerwca 2019 roku po Mszach świętych w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce będą zbierane podpisy pod petycją skierowaną do ministerstwa środowiska w sprawie wycofania zakazu używania dźwięku kościelnych dzwonów, który wyznacza duchowy rytm ich dnia.  – Sfera sacrum w życiu człowieka, o której przypomina dźwięk kościelnych dzwonów, związana jest z wyjątkową, transcendentną rzeczywistością. Nie sposób zakazami ograniczyć tej rzeczywistości do wyznaczonych dni czy tylko uroczystości – mówi Bogusław Łabędzki. 

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram