DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Ludwik XVI, Ludwik XX i zamieszki w USA [OPNIA]

Ludwik XVI, Ludwik XX i zamieszki w USA [OPNIA]
Bedford at English Wikipedia / Public domain
#USA    #ZAMIESZKI    #LUDWIK XVI    #POMNIK    #DEWASTACJA    #KRÓL    #MONARCHIA

W trakcie protestów w miejscowości Louisville doszło do zniszczenia pomnika Ludwika XVI. 29 maja Eric Crawford pracujący tam dziennikarz opublikował na Twitterze osobliwy filmik. Przedstawiał on półnagiego czarnoskórego mężczyznę, który stanął na postumencie pomnika Ludwika XVI, urwał mu rękę i zeskoczył z tą ręką w dół.

 

Jak pojedynczy mężczyzna zdołał urwać rękę z pomnika? Czy była już ona wcześniej uszkodzona? To pozostaje tajemnicą. Faktem jest, że filmik zyskał popularność w mediach społecznościowych. I wywołał ożywione reakcje. Zacytujmy niektóre wypowiedzi z Twittera pod przekazaną przez dziennikarza informacją.

 

„Dobry początek, lecz powinien pójść po głowę” – napisał Antoine Laquestion o sprawcy chuligańskiego wybryku. „Wstyd, powinien celować w głowę” – napisał użytkownik McShane. „Piękne spektakularne” napisał z rozrzewnieniem użytkownik podpisany jako 48. Z kolei LatinxforBernie wyraził zdumienie, że wciąż istnieją pomniki królów. Eric Berr starał się natomiast uzasadnić akt wandalizmu. „Ludzie zostali zamordowani przez policję i nic nie zrobiono. Ich życia są warte więcej niż łatwy do naprawy pomnik”.

 

Czy zatem teraz można popełniać dowolne niemal przestępstwo i liczyć na usprawiedliwienie – że to przecież nic złego w porównaniu do zabicia George’a Floyda?

 

Gwoli ścisłości odnotujmy, że zdarzały się wprawdzie również potępienia wandalizmu i wezwania do aresztowania sprawcy (Beau Collins), jednak ich autorzy znaleźli się w mniejszości Twitterowych komentatorów.

 

Dziedzic Ludwika XVI zabiera głos

Głos w sprawie dewastacji zabrał uznawany przez legitymistów za prawowitego króla Francji Louis de Burbon. „Jako dziedzic Ludwika XVI przywiązany do jego dziedzictwa mam nadzieję na naprawę szkód i odbudowę pomnika. Już teraz dziękuję władzom za środki, jakie podjęły w tym kierunku” – napisał na Twitterze 30 maja. Wydarzenie to i dyskusja narosła wokół niego wiele jednak mówi o egalitaryzmie dzisiejszej kultury.   

 

Oto prawowity dziedzic królów Francji (przez legitymistów zwany Ludwikiem XX) wypowiada się jako zwykły użytkownik na Twitterze i zostaje tam poddany fali hejtu przypadkowych internautów. „Mówiąc o szczególnych relacjach, słyszałem, że Ludwik XVI miał szczególne relacje z gilotyną...” – „dowcipnie” kwituje użytkownik z równie „dowcipnym” nickiem SARS-Cov-AE-2. Z kolei „The Blue Wave” twierdzi, że (Ludwik XVI) „stracił głowę, ponieważ francuski lud był wściekły z powodu jego przywilejów, a teraz stracił rękę, gdyż Amerykanie są wściekli z tych samych powodów”. Pojawiają się także oskarżenia o rasizm. „Dbasz bardziej o pomnik białego człowieka niż o czarne życie. Rasita” – zarzuca Burbonowi Beluga Rock. „Nigdy więcej tyranów, czas na anarchizm, […] burżuazyjne klasowe rządy się skończą” – przekonuje Adrian De Zendegui.

 

Tymczasem Louis de Burbon zwrócił uwagę na to, że pamięć o Ludwiku XVI w USA pozostaje żywa, co wynika z poparcia udzielonego przez króla Francji walce Stanów Zjednoczonych o niezależność. Wsparcie katolickiego monarchy dla amerykańskiej niepodległości wydaje się historyczną osobliwością. Jak to – zapytałby ktoś. Król Francji popiera rewolucję? Cóż, nie ukrywajmy, że pewną rolę odegrały tu motywy geopolityczne. Chodziło bowiem o zaszkodzenie konkurencyjnemu mocarstwu – Wielkiej Brytanii. Czy oznacza to jednak, że król Francji złożył idee na ołtarzu bożka racji stanu i wystąpił przeciwko chrześcijańskiej cywilizacji? Nie do końca. Rewolucja amerykańska różniła się bowiem znacząco od francuskiej. Nie mordowała duchownych. Nie ustanawiała oficjalnej antychrześcijańskiej religii. Nie zrywała z całą polityczną tradycją, lecz występowała w obronie starych brytyjskich praw (na przykład braku podatków bez reprezentacji).

 

Życzliwa pamięć o Ludwiku XVI w Stanach Zjednoczonych nie jest więc aż tak dziwna, jak się na pozór wydaje. Odzwierciedla ją zresztą nie tylko pomnik. Sama nazwa założonego w 1778 miasta Louisville została nadana na cześć Ludwika XVI.  

 

Dziś jednak coraz trudniej o tę życzliwą pamięć. Nie wszyscy jednak jak się wydaje chcą wiedzieć, jaką rolę odegrał Ludwik XVI. Ważne kim był z urodzenia. Białym. Arystokratą (królem nawet). Reprezentantem przedrewolucyjnego ładu. Nie jego to wina – z takim kolorem skóry i w takiej rodzinie się urodził. Nie wina Louisa de Burbona, że jest jego dziedzicem. A jednak w tym przypadku zrewoltowany tłum nie zważa na to i wylewa falę nienawiści czy pogardy. Czy to już rasizm? Czy w tym przypadku tak można?

 

Marcin Jendrzejczak

Czytaj także:
DATA: 2020-06-09 08:56
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie powiedziałabym, ze obecny hrabia Paryża tytuł pretendenta do tronu, porównywalny z tytułem księcia Walii jest prawowitym dziedzicem Ludwika XVI. Pochodzi on z linii orleańskiej Burbonów i jest w prostej linii potomkiem księcia Filipa Orleańskiego, znanego jako Filip Egalité, który był deputowanym, przystąpił do rewolucji i głosował za śmiercią swojego kuzyna, króla Ludwika XVI. Jego Praprawnuk nie jest powszechnie uznawany przez. Rojalistów francuskich i mógł skorzystać z okazji, by siedzieć cicho, parafrazując słowa Jacquesa Chiraca.
7 miesięcy temu / Historyk
 
Francja jest zwyciezca w amerykanskiej wojnie o niepodleglosc a USA beneficjentem tego zwyciestwa. Wyrzeczenia Francji dla tegoz zaowocowaly Rewolucja Francuska. A teraz urywa sie reke prawdziwemu Ojcu USA... Takie czasy...
7 miesięcy temu / Faszysta
 
Nigdy więcej tyranów, czas na anarchizm, ? burżuazyjne klasowe rządy się skończą? Komuna jak nic socjaliści towarzysze przeproszą za wymordowanie milionów dzieci, kobiet, mężczyzn. Zaczęli robić to samo w stanach. Ci zadymiarze w USA to banda kryminalistów, złodziei i morderców, którzy zniszczyli zwykłym ludziom majątki ich życia. W czasie tych ich zamieszek atakowali zwykłych ludzi w tym zabili już wiele niewinnych chcieli nawet podpalić małe dzieci. Bandyci i mordercy nic więcej. Raz sierpem raz młotem w czerwona hołotę.
7 miesięcy temu / Jimmi
 
Kto pod kim dołki kopie, itd. Z kolei rewolucję francuską organizowali i finansowali Anglicy. A generał Marie Joseph de La Fayette palcem nie kiwnął by ratować swojego króla.
7 miesięcy temu / Ryś
 
@aha / A wandalizm od stuleci ciągle żywy.
7 miesięcy temu / fensys
 
Monarchie to pieśń przeszłości
7 miesięcy temu / Aha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.