DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Ludwik Święty i współcześni barbarzyńcy

Ludwik Święty i współcześni barbarzyńcy
Ludwik IX Święty, król Francji, obraz El Greco (fragment)

Ruch Black Lives Matter to współcześni ikonoklaści. Dążąc do wyrugowania z przestrzeni publicznej niepodobających się im symboli, wylewają jednak dziecko z kąpielą. Doprowadzają bowiem do zniszczenia nie tylko symboli przedstawiających rasistów, lecz również monumentów wybitnych, a nawet świętych ludzi – jak choćby średniowiecznego króla Ludwika IX.


Pod koniec czerwca w znajdującym się w stanie Missouri mieście Saint Louis „manifestanci” usiłowali zburzyć pomnik świętego króla Francji Ludwika IX (1214-1270). Sprzeciwił się temu pewien mężny stojący koło pomnika kapłan i towarzyszący mu modlący się na Różańcu świeccy. Spotkało się to z chamską reakcją „protestujących”.


Istnieją także bardziej cywilizowane – ale niemniej grzeszące ignorancją – próby usunięcia pomnika. Na stronie change.org pojawiła się petycja wzywająca do likwidacji monumentu Ludwika IX Świętego w noszącej jego imię amerykańskiej miejscowości. Jej autorzy domagają się nie tylko usunięcia pomnika, lecz również... zmiany nazwy miasta. Oskarżają bowiem francuskiego monarchę o antysemityzm i islamofobię.


Tymczasem, jak zauważa historyk Thomas F. Madden na łamach „First Things”, tego typu zarzuty wynikają z przykładania współczesnych kategorii do oceniania ludzi minionych epok. Zaś w wiekach średnich uznawano tolerancję religijną za niebezpieczną (z racji bliższego powiązania religii i polityki). Trudno szczególnie mocno winić za to Ludwika IX. Wprawdzie francuski król zdecydował się spalić Talmud, jednak uczynił to pod wpływem namów teologów z Uniwersytetu Paryskiego uznających, że księga ta zawiera bluźnierstwa. Dla równowagi należy pamiętać, że król stosował się do wskazań Kościoła zakazujących krzywdzenia Żydów. Wierzył w ich nawrócenie i służył niejednokrotnie jako ojciec chrzestny nawróconego Żyda, co dobitnie pokazuje, że ewentualne zarzuty o „etniczne” czy „rasowe” uprzedzenia – obce zresztą chrześcijaństwu – są w przypadku Ludwika IX Świętego bezzasadne.


Nawiązując z kolei do zarzutów o „islamofobię” historyk podkreśla, że krucjaty postrzegano jako wojny obronne. Święty Ludwik brał w nich udział motywowany troską o wiarę, a nie pragnieniem dyskryminacji kogokolwiek. Chciał też przyjść z pomocą znajdującym się pod muzułmańskim panowaniem chrześcijańskim braciom.


Miłosierny asceta
Ponadto, jak przypomina uczony, święty Ludwik IX prowadził zakrojoną na szeroką skalę działalność dobroczynną. Stale płacił za wyżywienie i ubranie setek paryskich ubogich. Swój królewski stół dzielił z biednymi, a często także umywał im nogi. Tworzył domy dla bezdomnych i byłych prostytutek. Nie wahał się ryzykować własnym życiem, by odwiedzać trędowatych. Po upokorzeniu, jakie spotkało go na egipskiej ziemi, zrezygnował z bogatego stroju. Swą królewską godność godził ze skromnym ubiorem.


Mimo swego królewskiego stanu Ludwik IX praktykował ascezę. Jako franciszkański tercjarz stale nosił brązowy habit, praktykował zarówno potajemne samobiczowanie, jak i odmawianie sobie drobnych przyjemności (takich jak jedzenie ulubionych czereśni). Zasłynął też ze czci wobec relikwii. Jednocześnie dbał o dobre obyczaje swego państwa.


Jak ponadto zauważył cytowany przez Life Site News książę Bertrand de Orleans-Braganza, król Francji Ludwik IX Święty zasłynął także jako obrońca sprawiedliwości. W kraju przyjmował ludzi pod słynnym dębem, gdzie wydawał sprawiedliwe wyroki, nie zważając na pochodzenie, a jedynie na fakty. Dbał także o uczciwe układy pokojowe z ościennymi państwami. Krótko mówiąc Ludwik IX stanowił wzór chrześcijańskiego władcy, wzór niedościgniony dla dzisiejszych polityków.


Wzór męża stanu
Święty Ludwik to chwalebna postać męża stanu i przywódca zapraszający nas do podziwu. Oby tylko dzisiejszy świat miał takich przywódców jak on! – mówił książę Bertrand de Orleans-Braganza. Arystokrata i potomek Ludwika IX w linii prostej (w 22 pokoleniu) podkreślił, że pomnik świętego władcy powinien pozostać, gdyż „doskonale przedstawia on potrzebne dziś cnoty, szczególnie umiłowanie honoru, prawdy, sprawiedliwości i wiary”. Niestety uczestnicy aktualnych zamieszek „dążą do zniszczenia historii i wyplenienia pamięci o świętych ludziach, jak święty Ludwik, właśnie wtedy, gdy potrzeba takich wzorów do naśladowania”.


Warto pamiętać, że świętość króla to w znacznej mierze zasługa jego matki, królowej Blanche. Do historii przeszły jej słowa: „kocham Cię mój drogi synu, tak bardzo, jak matka może kochać swe dziecko; ale wolałabym Cię widzieć martwego na ziemi niż popełniającego grzech śmiertelny”.


Podobne słowa pojawiły się w testamencie świętego Ludwika do jego potomków: „Najpierwszą rzeczą, jaką ci polecam, miły synu, jest serdeczna miłość Boga, albowiem bez niej nie ma zbawienia. Jeśli miałbyś kiedykolwiek zamiar popełnić grzech śmiertelny, to bądź raczej gotów dać sobie poobcinać wszystkie członki i stracić życie wśród najokropniejszych męczarni.

 

Jeśli Bóg ześle na ciebie zmartwienia i choroby, dziękuj Mu za to i pomyśl, że dzieje się to dla twego dobra i że zasłużyłeś na gorsze kary, służąc Mu źle i działając częstokroć przeciw Jego woli; jeśli zaś Bóg ześle na ciebie coś dobrego, bądź Mu wdzięczny i strzeż się, aby nie popaść w pychę lub inną jaką zdrożność, gdyż wielki to grzech odwdzięczać się złym za dobre” [za: Sam Guzman/catholicgentleman.net].

 

 

Marcin Jendrzejczak

 

 


DATA: 2020-07-17 11:31
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Generalnie może tak być że ta rewolucja będzie zmieniać,,porzadek''na inny. Jeśli urząd papieski jest np. z nadania Bożego to Złemu nie wystarcza to żeby upodabniac się w czymś do Boga chyba. Musi być to porządek odwrotny.
4 miesiące temu / Tak m
 
Ale może też być tak że ta rewolucja nie jest jedynie antyrasistowska ale także antyreligijna. W ameryce się dzisiaj ona rozwija bo antyrasizm na podłożu amerykańskim jest inny niż w europie. Chodzi o przymusowy napływ ludności do ameryki. Zatem tam ten ruch rozwija się głównie w kontekście wyborów a w europie nie ma jakby celu. Za to w europie ta rewolucja może przyjść później na tym samym podłożu że kolonizatorzy sprowadzili nas do Europy. Czyli cała ta rewolucja na tron że tak powiem posadzi Złego.
4 miesiące temu / K
 
Niszczą takich którzy są przykładami do naśladowania. Oczywiście tylko z jednego powodu albo słabo uargumentowanych. Tylko kogo będą stawiać na cokolach w zamian. Przywódców rewolucji których nie ma?.Pomników ludzi czarnych jest napewno mało to tak. A może znowu obrodzi w pomniki komunistów wszędzie?.
4 miesiące temu / K
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.