DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Ludowcy wybrali partyjne władze i zaczynają kampanię. Wybory w 2018. Wynik PSL znów zaskoczy?

Ludowcy wybrali partyjne władze i zaczynają kampanię. Wybory w 2018. Wynik PSL znów zaskoczy?
Na zdjęciu: Władysław Kosiniak-Kamysz (pierwszy od lewej, 29 X 2016. Zjazd delegatów podlaskiego PSL). FOT.Michal Kosc/FORUM

W sobotę do podwarszawskiej Jachranki ściągnęli politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego z całego kraju. Sytuacja formacji nie jest najlepsza, gdyż w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych ludowcy zaledwie prześlizgnęli się nad progiem wyborczym, a zgodnie z sondażami obecnie na wsi króluje Prawo i Sprawiedliwość, które coraz chętniej odwołuje się do „tradycji ludowej” - mistycznego wręcz hasła liderów PSL. Z tymi wyzwaniami zmierzyć będzie się musiał nowy-stary prezes partii, Władysław Kosiniak-Kamysz. Partia ma także swojego asa w rękawie: samorządy.

 

Były minister pracy w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz kieruje Polskim Stronnictwem Ludowym od listopada roku 2015, gdy z funkcją po wyborczym blamażu pożegnał się Janusz Piechociński. Wtedy też liderem ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz został na podstawie decyzji Rady naczelnej PSL. W sobotę jego kierownictwo w formacji potwierdził organizowany raz na 4 lata kongres.

 

Władysław Kosiniak-Kamysz otrzymał 1002 głosów delegatów, a jego kontrkandydat - Stanisław Rakoczy - 50 głosów. Przewodniczącym Rady Naczelnej PSL został Jarosław Kalinowski (700 głosów), który pokonał prezesa Forum Młodych Ludowców Tomasza Pilawkę (200 głosów). Na kandydowanie do władz formacji nie zdecydował się były lider, Waldemar Pawlak.

 

Po zwycięstwie w wewnętrznych wyborach nowy-stary prezes PSL ogłosił... początek kampanii wyborczej do wyborów samorządowych. Odbędą się one w roku 2018, a więc za dwa lata. Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że ludowcy skupiają się na walce w terenie.

 

W roku 2014 formacja odniosła zaskakujący sukces, zdobywając w wyborach do sejmików województw 23,88 proc. głosów. PSL współrządzi z PO i lokalnymi komitetami we wszystkich województwach, oprócz podkarpackiego gdzie samodzielnie rządzi PiS. Ludowcy wygrali w lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Zaskakujący wynik i techniczne problemy związane z wyborami z jesieni roku 2014 spowodowały falę podejrzeń pod adresem ludowców. Rok później PSL poparło zaledwie 5,13 proc. Polaków. Obecnie sondaże dają partii od 3 do 5 proc. poparcia.

 

Prawo i Sprawiedliwość, które jest głównym konkurentem PSL na wsi, zostało surowo ocenione w przemówieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza podczas kongresu ludowców.

 

- Mam dla wszystkich przebierańców i faryzeuszy ważną informację, ważną wiadomość - strój ludowy nie jest uszyty na waszą miarę i po prostu wam nie pasuje. Tu jest ruch ludowy i jego synowie - powiedział prezes PSL.

 

- Taki najbardziej zuchwały atak przyszedł na zgromadzeniu PiS, bo to nie było zgromadzenie wsi polskiej (…) Musimy powtórzyć za kardynałem Wyszyńskim „non possumus, nie pozwalam”, nie godzimy się na zawłaszczanie naszej tradycji, nie godzimy się na fałszowanie historii, nie godzimy się na podszywanie się pod naszą tożsamość - grzmiał Władysław Kosiniak-Kamysz.

 


Źródło: wPolityce.pl, tvp.info

MWł
  


DATA: 2016-11-19 19:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ponieważ PSL to nie polska partia, bo nie działająca w imię interesu Polski, a jej jedyną tradycją jest zeszmacenie, bo jest gotowa zagłosować za wszystkim w imię własnych egoistycznych interesów, dlatego nie należy się jej jakikolwiek szacunek, a należą się negatywne oceny.
ponad 3 lata temu / do NN
 
A jednak mimo wszelkich upadków PSL jako Polska partia ma największą tradycję i tym działaczom,ludowcom, należy się szacunek, a nie negatywne oceny.Raz na wozie, raz pod wozem, ale jednak coś znaczą w polskiej polityce.Chłop,to zawsze uparty chłop Polski.
ponad 3 lata temu / NN
 
ten Kosiniak z Kamysza to sierota polityczna, jedyne co on może to to do wyniesienia sztandaru doprowadzić ten cały PSL to klika cwaniaczków zerujących na wsi
ponad 3 lata temu / lolo
 
Myślę, że nikt tak nie zaszkodził polskim rolnikom jak działacze PSL, którzy bez słowa sprzeciwu zgodzili się na wysprzedaż polskiej ziemi obcym z UE, sprzedaż lasów. Posłusznie wykonywali wszystkie decyzje koalicjanta PO , które niszczyły rolników. Teraz udają obrońców interesów rolnika. Dbają tylko o swoją kasę
ponad 3 lata temu / cichy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.